Hlavní obrázek

Humpolec Hliníkárium – Hujerova švestička a pamětní deska Hliníka

“Hliník se odstěhoval do Humpolce”, to je asi nejznámější hláška českého filmu. Film Marečku, podejte mi pero! viděl snad každý. Opravdoví fanoušci by měli rozhodně vyrazit do Humpolce, kde kromě pamětní desky Hliníka a Hujerovi švestičky, najdou hlavně Hliníkárium – expozici k filmu Marečku, podejte mi pero.

Parkování v Humpolci

  • parkoviště Dolní náměstí
  • parkoviště kostel sv. Mikuláš
  • parkoviště městský úřad
  • parkoviště finanční úřad

Všechna parkoviště jsou bezplatná.

Pamětní deska Hliníka

Pamětní deska Hliníka je umístěna v parku Stromovka pod Dolním náměstí. Hliníkovi jí věnovali vděční spoluobčané. Odhalena byla v roce 2002. Od té doby se k památníku sjíždí davy nadšených fanoušků.

Hujerova švestička

Přímo vedle pamětní desky stojí Hujerova švestka – památná švestka z jeho zahrádky. Vysazena byla 1. 4. 2014 v 11:11. Jedná se spíše o recesy, která má kolemjdoucím vykouzlit úsměv na tváři 🙂

Hliníkárium

Hliníkárium najdeme v informačním centru na Havlíčkovo náměstí 91. Hliník a Humpolec k sobě patří více jak 40 let. Pokud máte rádi film Marečku, podejte mi pero! a máte také smysl pro humor, bude se vám expozice Hliníkárium moc líbit.

Uvnitř si budete moci napsat písemku (otázky se týkají filmu) a v minikině si prohlédnou nejznámější hlášky z filmu.

Nesmí chybět ani známá pětikoruna, cedulka Hujer – ovoce, zelenina nebo vzkaz paní Týfové – sejdeme se na hřbitově.

Vstupné a otevírací doba

  • pondělí až pátek 8:00-12:00 a 13:00 až 17:00
  • sobota 9:00 až 16:00 (jen červen až září)
  • neděle 9:00 až 13:00 (jen o letních prázdninách)

Vstupné 30 Kč.

Náměstí v Humpolci a pivovar Bernard

Až budete mít po prohlídce, v Humpolci se ještě chvíli zdržte. Projděte si Dolní a Horní náměstí (kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží), synagogu nebo skanzen Zichpil.

Pivaři zbystří u pivovaru Bernard, který byl založen v roce 1597. Do pivovaru si můžete objednat exkurzi a v podnikové prodejně ochutnat jejich pivní speciály.

Tip na dobrý oběd: hotel Kotyza, Horní náměstí 5

Kousek od Humpolce

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce

Jen dva kilometry od centra Humpolce najdeme rozsáhlou romantickou zříceninu hradu Orlík. V roce 2014 zde byla vybudována rozhledna vysoká 22 metrů, ze které je krásný výhled do širokého okolí. Parkování u hradu Orlík Necelých 500 metrů od hradu se nachází zpevněné nezpoplatněné parkoviště. K hradu vás odtud dovede zelená...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru