Článek přečtete za 3 min.

Bolevecké rybníky v Plzni

O tom, že i v centru poměrně velkého města najdete kus klidné přírody se můžete na vlastní oči přesvědčit při procházce okolo Boleveckých rybníků v Plzni. V okolí rybníků vede hned několik turistických tras, které jsou vhodné i pro běh, jízdu na kole nebo inline bruslích.

Parkování u Boleveckého rybníka

Parkovat lze kraji Boleveckého rybníka – Parkoviště u Velkého rybníka (vejde se sem asi 50 aut), nebo na druhé straně – Parkoviště Autocamping Ostende (větší parkoviště pro cca 250 aut).

Trasa okolo Boleveckých rybníků

Cesta okolo Boleveckých rybníků není nijak náročná. Vybrat si můžete z několika turistických tras, které vás zavedou ke všem plzeňským rybníkům.

Velký Bolevecký rybník

Velký Bolevecký rybník – v Plzni mu nikdo neřekne jinak než Bolevák je součástí rybniční soustavy na Boleveckém potoce. 

S rozlohou 53,3 ha se jedná o největší plzeňský rybník a 5. největší v Plzeňském kraji.

Naše procházka začala právě na kraji Boleváku na parkovišti Na rampě odkud jsme pokračovali po hrázi až na rozcestí k Malému Boleveckému rybníku (po cestě je pěkná vyhlídka na celý rybník). 

Na rozcestí Pod Bílou Horou je malé občerstvení U Haničky, kde prodávají teplé a studené nápoje, klobásy, párky v rohlíku nebo třeba langoše. 

Rybník Bolevák je využíván zejména k rekreaci (koupáni – normální a nuda pláž, loďky, šlapadla), vodní sporty (plachtění), ubytování (autokemp Ostende). V okolí je vybudováno také několik hřišť a posiloven.

Z rozcestí pokračujeme po žluté turistické stezce k rybníku Košinář. 

Rybník Košinář

Rybník Košinář s rozlohou 6,4 ha je průtočný rybník založený v roce 1694 na orné půdě. Jméno má souvislost s vrbami, které rostou v jeho okolí. U rybníka narazíme na přístřešek a několik laviček.

Od Košináře pokračujeme pořád po žluté stezce k dalšímu rybníku – Seneckému.

Senecký rybník

Senecký rybník, nebo také Senečák je o něco větší než Košinář (7,5 ha). U tohoto rybníka je provozována lesní školka Medvíďata a klub vodního póla.

Když pokračujeme po žluté stezce pořád dál po 800 metrech dojdeme k malému rybníků Vydymáčku (0,81 ha) u kterého zahneme doleva k arboretu Sofronka.

Arboretum Sofronka

Od března do října si můžete cestu zkrátit přes arboretum Sofronka, což je výzkumné pracoviště, které se zabývá výzkumem růstu a šlechtění borovic. Sofronka je zařazena do mezinárodního seznamu nejvýznamnějších botanických zahrad a arboret.

Cesta zpět k autu

Od arboreta vede cesta při železnici. Až narazíte na hlavní silnici Pode Dvory přejděte na zelenou stezku a po dalších 500 metrech odbočte doprava směrem k Velkému Boleveckému rybníku.

Bolevák můžete obejít buďto okolo autokempu Ostende a poté při hlavní silnici U Velkého rybníka, nebo kolem jeho pláží.

Tato trasa vám zabere asi 2 hodiny a je dlouhá 6,5 km.

Další Bolevecké rybníky a zajímavá místa v okolí

Hezkou trasou je také cesta kolem Třemošenského (4,2 ha), Kamenného (5,3 ha) a Šídlovského rybníka (3 ha).

Zbývající Bolevecké rybníky:

  • Strženka (1,4 ha)
  • Nováček (0,88 ha)
  • Rozkopaný (0,3 ha)

Další zajímavosti v okolí rybníků:

  • Kolomazná pec
  • Pískovcová skalka Pupek
  • Petrovská díra
  • Menhir
  • Bílá Hora

Kam se vydat v okolí Plzně

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top