Článek přečtete za 2 min.

Naučná stezka Zábělá Plzeň

Bydlíte-li v okolí Plzně, nemusíte na výlet jezdit pokaždé někam daleko. V plzeňské městské části Bukovec začíná pěkná naučná stezka, která vede lesy ve významné evropské lokalitě Zábělá.


Kde stezka začíná

Na naučnou stezku Zábělá se můžete napojit na zastávce plzeňského autobusu číslo 28 – Bukovec. Ze stejného místa také vede červená turistická stezka. 

Ze stanice autobusu se vydejte dolů k železničnímu mostu, za kterým zabočte doprava. Po asi 130 metrech dojdete k dalšímu železničnímu mostu, když jej podejdete narazíte na úzkou cestičku která vás zavede až do Zábělé.

Info: Po 150 metrech se cesta zvedá do poměrně prudkého kopce, není to tedy úplně vhodná trasa pro kočárky.

Holý vrch a vyhlídka na řeku Berounku

Po zdolání kopce za chvíli narazíte na odbočku k vyhlídce na Holém Vrchu, ke které vedou přírodní schody. U vyhlídky je informační cedule s názvy protilehlých kopců. Ze shora je pěkný výhled na Bukovec a řeku Berounku. 

Holý vrch je kopec vysoký 373 m. n. m.  V 8. a 9. století zde leželo významné slovanské hradiště. Vzniklo na místě dávného sídla doby halštatské. Zachovaly se pouze terénní valy, které ohraničují vnitřní hradiště na západní straně Holého vrchu.

Lesovna Zábělá

Až si prohlédnete Holý vrch pokračujte dalších asi 500 metrů k lesovně Zábělá. Odtud si můžete vybrat několik tras kudy pokračovat. Červená stezka vede až do Chrástu, žlutá trasa k rokli v Zábělé a zelená pokračuje až k Dolanskému mostu.

My zde opustíme všechny trasy a jdeme 850 metrů po neznačené cestě okolo Olšové jámy až k dřevěnému přístřešku, kde se opět napojíme na zelenou naučnou stezku. 

U železničního podjezdu stojí pěkný dřevěný mostík, který přejdeme o pokračujeme při železniční trati rovně až k místu, kde jsme stezku začínali. 

Info: Po cestě je po celou dobu na pravé straně výhled na řeku Berounku.

Co je k vidění v Bukovci

  • památková zóna Bukovec – Zemědělské náměstí s kapličkou a památníkem 1. světové války
  • jez Bukovec – jez je vysoký 1,5 metru, v této oblasti je řeka Berounka velmi oblíbená mezi vodáky
  • malá vodní elektrárna Bukovec – Mlýn
  • koupaliště s pitným pramenem

Kam dál v této oblasti?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top