Článek přečtete za 2 min.

Klínovec – nejvyšší hora Krušných hor

Klínovec je nejvyšší horou Krušných hor a Karlovarského kraje. Se svojí výškou 1 244 metrů patří mezi vyšší vrcholy v Čechách. Areál Klínovec je velmi oblíbený hlavně v zimní sezóně. I v létě má, ale turistům co nabídnout.

Parkování u Klínovce

Na vrcholu Klínovce jsou dvě neplacená prostorná parkoviště, kde lidé i často kempují v obytných vozech. Parkování je možné také u stanice lanové dráhy v Jáchymově, nebo ve městě Boží Dar na placených parkovištích.

Pěšky na Klínovec

My se na vrchol Klínovce vydali pěšky z Božího Daru po červené turistické stezce. Není to nijak náročná túra, z parkoviště v Božím Daru ujdete na vrchol necelé 4 km a překonáte převýšení 200 metrů.

Cestou na vrchol minete Boží vyhlídku – mini rozhlednu připomínající krabičku od sirek a Skiareál Neklid.

Na Klínovec lanovkou

Od roku 1965 jezdí na vrchol Klínovce sedačková lanová dráha z města Jáchymov, která je v provozu celý rok. Dráha je dlouhá 1630 metrů a zdolává převýšení 428 metrů. 

  • jednosměrná jízdenka 190/110 Kč
  • zpáteční jízdenka 250/140 Kč
  • denní jízdenka 690/380 Kč – využívají hlavně trailový jezdci
  • provozní doba lanovky je od 9:30 do 18:00

Rozhledna Klínovec a vysílač

Na vrcholu hory stojí 80 metrů vysoký TV vysílač Jáchymov – Klínovec, bývalý horský hotel Klínovec a rozhledna postavená v letech 1883-1884. Rozhledna je vysoká 14 metrů, jde o osmibokou zděnou stavbu, na vrchol vede 75 schodů. Z rozhledny je výhled na Lužické, Doupovské hory, České středohoří a za dobré viditelnosti i Šumavu.

  • rozhledna je otevřena každý den od 9 do 19 hodin (letní sezóna, jinak do 17 hodin), vstupné pro dospělého je 50 Kč a pro děti 25 Kč (r. 2021)

Trail park Klínovec – Pumptrack

V okolí vrcholu Klínovce se nachází přes 22 km trailových tratí různých obtížností. Zábavu si tady tak užije začátečník i zkušený jezdec. 

K rozehřátí před delší jízdou slouží Pumptrack okruh s terénními vlnami. U spodní stanice lanovky je půjčovna kol, servis kol a obchod s cyklistickým vybavením.

Skiareál Klínovec

Skiareál Klínovec je největším skiareálem v Krušných horách. Na Klínovec vedou 4 sedačkové lanovky a 6 vleků. Společně s německým areálem Fichtelberg nabízí 47 km sjezdových tratí, 30 km běžkařských tratí, snowpark a lyžařskou školu.

Areál se dělí na Klínovec Jih – sjezdovka Jáchymovská  a Klínovec Sever – nová lanovka Suzuki. 

V roce 2018 došlo k propojení Skiareálu Klínovec a sousedního Neklidu s Božím Darem. Většina úseků je zasněžována technickým sněhem.

Info: cena denního skipasu v hlavní sezóně 950 Kč/850 Kč (r. 2020).

Další výlety v Karlovarském kraji

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top