Hlavní obrázek

Tři kříže, Rozhledna Krásno a Smraďoch

Mariánské Lázně už jste navštívili? Nevadí. Naplánujte si celodenní výlet na Upolínovou louku, rozhlednu Krásno a pramen Smraďoch a užijte si den naplno stejně jako my.

Na co se můžete těšit?

Rozhledna Krásenský vrch

V nadmořské výšce 777 m.n.m uprostřed lázeňského trojúhelníku Západních Čech leží rozhledna netradiční konstrukce. Stavba je vysoká 25 metrů a na její vrchol se dostanete po obvodu (vystoupat musíte 120 schodů). 

Při příznivé viditelnosti je možné z rozhledny vidět vysílač Krašov, nejvyšší horu Krušných hor Klínovec, nebo Doupovské hory. Orientaci po krajině usnadňují směrové tabulky.

Rozhledna byla postavena již v roce 1933. Od parkoviště vede k této zajímavé stavbě cesta dlouhá asi 750 metrů.

Parkování: parkoviště je na cestě z Bečova nad Teplou do Krásna

Vstupné: zdarma

Upolínová louka

Parkování: při silnici přímo u Upolínové louky

Nedaleko Slavkovského lesa u obce Prameny se rozprostírá národní přírodní památka Upolínová louka. Z názvu určitě odvodíte, že zde rostou převážně vzácné a ohrožené upolíny evropské.

Rezervace má rozlohu asi 18 ha. Kromě upolínů zde roste vzácná vrba borůvkovitá. Louku si prohlédnete z povalového chodníku, kde je také pěkné odpočinkové místo.

Upolíny kvetou jen brzy na jaře.

Tři Kříže

Přímo u Upolínové louky narazíte na další zajímavé místo a to Tři Kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce naproti Upolínové louce. Trojice křížů je místní dominantou, byly vztyčeny v roce 1859 jako poděkování za vyléčení nemoci.

V místě rostou vzácné vřesy, proto je celý areál obehnán plotem. Ke křížům se dostanete úzkým průchodem v pletivu.

Dle pověsti nechali kříže postavit 3 bratři jako poděkování za vyléčení z těžké nemoci. Obyvatelé obce Prameny, ale s pověstí nesouhlasí, kříže jsou prý společným dílem Sangerberských občanů z roku 1849. Jak je to skutečně asi nezjistíme, ale rozhodně je toto jako dělané pro krásnou fotku.

Pramen Smraďoch

Nedaleko Mariánských Lázní (asi 5 km) v lese narazíme na zajímavou podívanou v podobě nepravé bahenní sopky a vývěry plynů oxidu uhličitého a sirovodíku. Prohlídka tohoto místa je možná pouze z dřevěného chodníčku a dvou vyhlídkových plošin.

Doporučujeme sem vyrazit hned na jaře, nebo po dešti, v létě bývá místo vyschlé a tak o bublání přijdete.

Proč se prameni říká Smraďoch? To poznáte sami hned jak sem přijedete. Sirnému prameni se říká lidově Smraďoch kvůli vysokému obsahu sirovodíku.

Parkování: parkoviště je u silnice na okraji lesa

Grünská kyselka

Kde najdu pramen: v lese kousek od silnice mezi obcemi Nová Ves a Louka

Minerální pramen vyvěrá u louky na Sokolovsku. Pojmenován byl Němci za druhé světové války Grün neboli zelený. Během okupace zde byla vojenská průmyslová stáčírna minerálky. Jelikož se voda nekazila, dováželi ji až do Afriky.

V prameni je nejvyšší obsah hořčíku na světě. Může za to hornina (Hadec) skrz kterou se pramen dere na povrch. 

Pramen můžete ochutnat a když vám zachutná, není problém si několik lahví natočit domů. V chladném prostředí vám vydrží i půl roku.

Poblíž je vrt, ze kterého se točí minerální voda známá jako Magnesia. 

Na skok do Mariánských Lázní

Vždy když jsme na výletě v okolí Mariánských Lázní, zavítáme i do tohoto krásného lázeňského města.

Ani tentokrát jsme si tak nenechali ujít procházku po Kolonádě a lázeňskou oplatku. Byli jsme zde v době koronavirové krize a tak jsme si prvně mohli užít město bez davů německých a ruských turistů.

Další výlety v Karlovarském kraji

Největší lázeňské město České republiky - Karlovy Vary

Karlovy Vary patří do takzvaného lázeňského trojúhelníku západních Čech. Město není známo jen díky lázeňství, ale také třeba díky filmovému festivalu, který se zde koná každé léto více jak 50 let. Parkování V centru Karlových Varů může být velmi obtížné zastavit, nebo je parkování zbytečně drahé. Máme rádi chůzi a...

Největší lázeňské město České republiky - Karlovy Vary Přečíst celé

Co nevynechat ve Františkových Lázních

Nejmenšími lázněmi takzvaného lázeňského trojúhelníku západních Čech jsou ty Františkovy. Strávili jsme zde prodloužený víkend na wellness pobytu. Kromě mnoha procedur jsme ale prošli i ty nejznámější místa. Parkování Františkovy Lázně leží jen 5 kilometrů od města Cheb. Zaparkovat můžete například na placeném parkovišti – Parkoviště jih. Jedna hodina parkování...

Co nevynechat ve Františkových Lázních Přečíst celé

Co navštívit v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně jsou nejmladším lázeňským městem z takzvaného lázeňského trojúhelníku. Do Mariánek jezdíme ze všech lázeňských měst nejraději. Vždy nesmí chybět pravá lázeňská oplatka a procházka ke zpívající fontáně. Parkování Při návštěvě jakéhokoliv města se snažíme parkovat na jeho okraji. Jinak tomu není ani v Mariánských Lázních. Auto necháváme na...

Co navštívit v Mariánských Lázních Přečíst celé

Naučná stezka Kladská u Mariánských Lázní

Hledáte-li místo na krátký výlet, měli byste rozhodně zavítat na Kladskou. Procházka po dřevěných lávkách uprostřed rašeliniště je balzámem na nervy. Tak neváhejte a vydejte se poznat tuto část krajiny blízko Mariánských Lázní. Kudy na Kladskou Kladská leží 5 kilometrů od Lázní Kynžvart a 9 kilometrů od Mariánských Lázní. Parkovat...

Naučná stezka Kladská u Mariánských Lázní Přečíst celé

Zámek Kynžvart - sídlo rodu Metternichů

Při cestě z Františkovo nebo Mariánských Lázní možná narazíte na zámek Kynžvart. Nádherné klasicistní sídlo rodu Metternichů. Určitě se zde zastavte a zajděte na prohlídku, při které uvidíte více než 20 krásných místností. Jak se dostanu na zámek Autem Zámek Kynžvart leží necelých 30 km od Františkovo Lázní, 11 km...

Zámek Kynžvart - sídlo rodu Metternichů Přečíst celé

Miniatury u Mariánských lázní - fotogalerie

Miniatury u Mariánských lázní najdete v parku Boheminium. Na jednom místě se ukrývá přes 70 dokonale zpracovaných miniatur známých staveb České republiky. Vše v měřítku 1:25. Aktuální ceník a otevírací dobu najdete na oficiálních stránkách parku Boheminium. Pokračujte po Karlovarském kraji Karlovy Vary Mariánské lázně – město Kladská u Mariánských...

Miniatury u Mariánských lázní - fotogalerie Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru