Hlavní obrázek

Co navštívit v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně jsou nejmladším lázeňským městem z takzvaného lázeňského trojúhelníku. Do Mariánek jezdíme ze všech lázeňských měst nejraději. Vždy nesmí chybět pravá lázeňská oplatka a procházka ke zpívající fontáně.

Parkování

Při návštěvě jakéhokoliv města se snažíme parkovat na jeho okraji. Jinak tomu není ani v Mariánských Lázních. Auto necháváme na parkovišti u plaveckého bazénu v ulici Tyršova. Odtud pak jdeme pěšky po Hlavní třídě až do Sadů Václava Skalníka.

Sady Václava Skalníka

Sady Václava Skalníka najdeme v samém centru města. Jsou nejnavštěvovanějším místem v Mariánkách. Velmi rádi se zde procházejí lázenští hosté.

V parku najdeme několik soch významných osobností (např. F. Chopin), květinové záhony, upravené cestičky, vodní plochy s kachnami a samozřejmě několik laviček, kde si můžete v klidu sníst třeba pravou lázeňskou oplatku.

Zpívající fontána

Když vyjdete po schodech ze Sadů Václava Skalníka narazíte na zpívající fontánu. Fontána byla byla navržena architektem Pavlem Mikšíkem. Kruhový bazén má průměr 18 metrů, uprostřed je dvanáctidílná plastika v podobě květu vyrobena z leštěné oceli.  

Více než 250 trysek stříká do výšky až 6 metrů. Fontána je řízena počítačem. Každé dvě hodiny můžeme shlédnout zajímavé střikové kombinace, které jsou doplněny o barevné osvětlení a samozřejmě hudbu. Fontána je v provozu vždy od 30. dubna do 31. října.

Kolonáda Maxima Gorkého

Novobarokní kolonáda byla postavena v letech 1888-1889. Vybudovat ji nechal opat z kláštera Teplá. Najdeme ji hned u zpívající fontány. Je to jedna z několika málo dochovaných kolonád, rekonstruována byla v letech 1973-1981.

Uvnitř najdeme informační středisko, kavárnu, obchůdky, nebo toalety.

Křížový pramen

Vedle kolonády Maxima Gorkého leží Křížový pramen, který se původně jmenoval Solný. Nové jméno dostal po dřevěném kříži, který dříve určoval jeho polohu.

Jedná se o nejvýznamnější pitný pramen v Mariánských Lázních. Pavilon je otevřený každý den od 6 do 18 hodin. 

Rudolfův pramen

Dalším pramenem, který můžete ochutnat je Rudolfův. Pramen najdeme v areálu parku naproti kolonádě Maxima Gorkého. S Petříkem jsme se shodli, že je to jediný pramen, který nám v Mariánských Lázních chutná. Vedle Rudolfova pramene vyvěrá ještě pramen Karolínin. Ten má ale vyšší obsah hořčíku, využívá se při léčbě urologických problémů.

Posledními prameny, které najdeme u hlavní kolonády jsou ty Ambrožovy, leží vedle Společenského domu a Centrálních lázní. Mají vysoký obsah železa a používají se při problémech s chudokrevností.

Medvědí pramen a socha medvěda

Poté co si projdeme hlavní kolonádu, vrátíme se zpět k autu odkud vede žlutá turistická stezka k prameni Medvídě. 

Původní medvědí pramen se dříve nacházel v místech, kde je nyní socha medvěda. Pramen zanikl v roce 1985, ale výše proti proudu potoka se objevil nový pramen – který byl nazván Medvídě.

Kousek za pramenem Medvídě stojí pěkná socha Medvěda, který se bude určitě líbit hlavně dětem.

Park Boheminium – miniatury Mariánské Lázně

Kde najdeme park: Mariánské Lázně 665 vedle hotelu Krakonoš

Krásný park, který leží nad Mariánskými Lázněmi vám představí více než 70 dokonalých miniatur známých staveb České republiky. Stavby jsou vyrobeny v jednotném měřítku 1:25.

Park je otevřen po celý rok, každý den od 10 do 18 hodin. Vstupné pro dospělého stojí 160 Kč a pro děti, studenty a seniory 110 Kč.

Těšit se můžete třeba na tyto stavby:

Park Boheminium se stal nejnavštěvovanější atrakcí Karlovarského kraje a je čtvrtým největším parkem miniatur v Evropě.

Naše tipy na ubytování

Apartment Villa Frank, Mariánské Lázně

Apartmán Mariánské Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Šenk U Kovárny, Mariánské Lázně

Hotel Mariánské Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Apartma La Provence, Mariánské Lázně

Apartmán Mariánské Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Apartment Marienbad, Mariánské Lázně

Apartmán Mariánské Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Chci navštívit další lázeňská města České republiky

Největší lázeňské město České republiky - Karlovy Vary

Karlovy Vary patří do takzvaného lázeňského trojúhelníku západních Čech. Město není známo jen díky lázeňství, ale také třeba díky filmovému festivalu, který se zde koná každé léto více jak 50 let. Parkování V centru Karlových Varů může být velmi obtížné zastavit, nebo je parkování zbytečně drahé. Máme rádi chůzi a...

Největší lázeňské město České republiky - Karlovy Vary Přečíst celé

Co nevynechat ve Františkových Lázních

Nejmenšími lázněmi takzvaného lázeňského trojúhelníku západních Čech jsou ty Františkovy. Strávili jsme zde prodloužený víkend na wellness pobytu. Kromě mnoha procedur jsme ale prošli i ty nejznámější místa. Parkování Františkovy Lázně leží jen 5 kilometrů od města Cheb. Zaparkovat můžete například na placeném parkovišti – Parkoviště jih. Jedna hodina parkování...

Co nevynechat ve Františkových Lázních Přečíst celé

Krkonoše - Černá hora a Jánské Lázně

Černou horu a Jánské Lázně jsme s Petrem prvně navštívili s průmyslovkou na lyžařském výcviku. V zimě se nám tam moc líbilo, a tak jsme se rozhodli do těchto končin vrátit v létě 2016. Černá hora leží ve východních Krkonoších a měří 1 299 m. Najdeme ji jen 3,5 km...

Krkonoše - Černá hora a Jánské Lázně Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru