Článek přečtete za 2 min.

Lázně Jáchymov

Asi 10 km od Klínovce – nejvyšší hory Krušných hor, leží lázeňské město Jáchymov. Známé je hlavně díky radonovým lázním, hornickému muzeu nebo nálezům stříbra.

Parkování v Jáchymově

  • Neplacené parkoviště Jáchymov – radnice – ideální místo pro zaparkování, když jdete na prohlídku hornického muzea nebo Královské mincovny.
  • Placené parkoviště – kulturní dům – blízko k radonovým lázním.

O Jáchymově

Jáchymov se proslavil hlavně díky nálezům stříbra v roce 1516. V té době patřilo město se svými 30 000 obyvateli k nejlidnatějším u nás. V roce 1519 se zde začala razit mince – tolar, předchůdce amerického dolaru. Dnes si těžbu a ražbu můžete připomenout v muzeu u kostela sv. Jáchyma.

Muzeum Královská mincovna

Na náměstí Republiky 37 stojí muzeum Královské mincovny. Dovnitř můžete zavítat každý den kromě pondělí mezi 10 a 18 hodinou (letní sezóna).

  • základní vstupné 100 Kč
  • snížené vstupné 75 Kč

Kromě stříbra se zde těžilo olovo, arsen, kobalt, cín, nikl nebo smolinec, který se používal k barvení skla. Právě ve smolinci manželé Curieovi objevili v roce 1898 nové prvky polonium a radium.

Mezi památky na těžbu patří areál štoly č. 1 a sousední důl Svornost.

Štola číslo 1 Jáchymov – prohlídka

V letní sezóně je otevřena od pondělí do neděle vždy v 10:00, 11:00, 13:00 – 16:00.

  • základní vstupné 60 Kč
  • snížené vstupné 40 Kč

První radonové lázně na světě

V 19. století se v Jáchymově rozšířila těžba uranových rud. Byly objeveny léčivé vody a v roce 1906 ve městě vznikly první radonové lázně na světě.

Po druhé světové válce byla celá oblast poznamenaná těžbou uranu. Po uzavření dolů v šedesátých letech se ale město k lázeňské tradici vrátilo. V dnešní době se v lázních Jáchymov léčí nemoci pohybového aparátu, stavy po úrazech, ortopedických operacích, nemocí nervů a cév.

K léčbě se využívá přírodních pramenů z dvacátého patra dolu Svornost (nejstarší jáchymovský důl na stříbro).

Hlavní lázeňská budova se jmenuje Radium Palace a najdeme ji ve spodní části města. V okolí je park s potůčkem a další lázeňské domy. V parku stojí pěkný altán, který nám připomínal Mariánské nebo Františkovy Lázně.

Náměstí republiky – kostel sv. Jáchyma a radnice

Po lázních je další hezkou částí města nově opravené náměstí Republiky s kostelem sv. Jáchyma, který byl postaven na počátku 16. století. Před kostelem najdeme památník Brána svobody, barokní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1703, sochu sv. Jana Nepomuckého, nebo moderní vodotrysky.

Velmi pěkná je městská radnice, přebudovaná v letech 1901-1902 podle architekta Johana Benesche a Antona Hammerschiedta.

Ostatní části města Jáchymov jsou bohužel poněkud zanedbané a trošku tak kazí celkový dojem z tohoto jinak pěkného lázeňského města.

Další lázeňská města v České republice

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top