Hlavní obrázek

Lázně Jáchymov

Asi 10 km od Klínovce – nejvyšší hory Krušných hor, leží lázeňské město Jáchymov. Známé je hlavně díky radonovým lázním, hornickému muzeu nebo nálezům stříbra.

Parkování v Jáchymově

  • Neplacené parkoviště Jáchymov – radnice – ideální místo pro zaparkování, když jdete na prohlídku hornického muzea nebo Královské mincovny.
  • Placené parkoviště – kulturní dům – blízko k radonovým lázním.

O Jáchymově

Jáchymov se proslavil hlavně díky nálezům stříbra v roce 1516. V té době patřilo město se svými 30 000 obyvateli k nejlidnatějším u nás. V roce 1519 se zde začala razit mince – tolar, předchůdce amerického dolaru. Dnes si těžbu a ražbu můžete připomenout v muzeu u kostela sv. Jáchyma.

Muzeum Královská mincovna

Na náměstí Republiky 37 stojí muzeum Královské mincovny. Dovnitř můžete zavítat každý den kromě pondělí mezi 10 a 18 hodinou (letní sezóna).

  • základní vstupné 100 Kč
  • snížené vstupné 75 Kč

Kromě stříbra se zde těžilo olovo, arsen, kobalt, cín, nikl nebo smolinec, který se používal k barvení skla. Právě ve smolinci manželé Curieovi objevili v roce 1898 nové prvky polonium a radium.

Mezi památky na těžbu patří areál štoly č. 1 a sousední důl Svornost.

Štola číslo 1 Jáchymov – prohlídka

V letní sezóně je otevřena od pondělí do neděle vždy v 10:00, 11:00, 13:00 – 16:00.

  • základní vstupné 60 Kč
  • snížené vstupné 40 Kč

První radonové lázně na světě

V 19. století se v Jáchymově rozšířila těžba uranových rud. Byly objeveny léčivé vody a v roce 1906 ve městě vznikly první radonové lázně na světě.

Lázeňská města v ČR

V České republice je přes 30 lázeňských měst a téměř všechna stojí za návštěvu i těch, kteří lázně nutně nepotřebují. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější lázeňská města České republiky. 1. Karlovy Vary Karlovy Vary patří mezi nejnavštěvovanější lázeňské město v ČR, je také ze…
Přečíst více

Po druhé světové válce byla celá oblast poznamenaná těžbou uranu. Po uzavření dolů v šedesátých letech se ale město k lázeňské tradici vrátilo. V dnešní době se v lázních Jáchymov léčí nemoci pohybového aparátu, stavy po úrazech, ortopedických operacích, nemocí nervů a cév.

K léčbě se využívá přírodních pramenů z dvacátého patra dolu Svornost (nejstarší jáchymovský důl na stříbro).

Hlavní lázeňská budova se jmenuje Radium Palace a najdeme ji ve spodní části města. V okolí je park s potůčkem a další lázeňské domy. V parku stojí pěkný altán, který nám připomínal Mariánské nebo Františkovy Lázně.

Náměstí republiky – kostel sv. Jáchyma a radnice

Po lázních je další hezkou částí města nově opravené náměstí Republiky s kostelem sv. Jáchyma, který byl postaven na počátku 16. století. Před kostelem najdeme památník Brána svobody, barokní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1703, sochu sv. Jana Nepomuckého, nebo moderní vodotrysky.

Velmi pěkná je městská radnice, přebudovaná v letech 1901-1902 podle architekta Johana Benesche a Antona Hammerschiedta.

Ostatní části města Jáchymov jsou bohužel poněkud zanedbané a trošku tak kazí celkový dojem z tohoto jinak pěkného lázeňského města.

Další lázeňská města v České republice

Co navštívit v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně jsou nejmladším lázeňským městem z takzvaného lázeňského trojúhelníku. Do Mariánek jezdíme ze všech lázeňských měst nejraději. Vždy nesmí chybět pravá lázeňská oplatka a procházka ke zpívající fontáně. Parkování Při návštěvě jakéhokoliv města se snažíme parkovat na jeho okraji. Jinak tomu není ani v Mariánských Lázních. Auto necháváme na...

Co navštívit v Mariánských Lázních Přečíst celé

Co nevynechat ve Františkových Lázních

Nejmenšími lázněmi takzvaného lázeňského trojúhelníku západních Čech jsou ty Františkovy. Strávili jsme zde prodloužený víkend na wellness pobytu. Kromě mnoha procedur jsme ale prošli i ty nejznámější místa. Parkování Františkovy Lázně leží jen 5 kilometrů od města Cheb. Zaparkovat můžete například na placeném parkovišti – Parkoviště jih. Jedna hodina parkování...

Co nevynechat ve Františkových Lázních Přečíst celé

Největší lázeňské město České republiky - Karlovy Vary

Karlovy Vary patří do takzvaného lázeňského trojúhelníku západních Čech. Město není známo jen díky lázeňství, ale také třeba díky filmovému festivalu, který se zde koná každé léto více jak 50 let. Parkování V centru Karlových Varů může být velmi obtížné zastavit, nebo je parkování zbytečně drahé. Máme rádi chůzi a...

Největší lázeňské město České republiky - Karlovy Vary Přečíst celé

Lázeňská města v ČR

V České republice je přes 30 lázeňských měst a téměř všechna stojí za návštěvu i těch, kteří lázně nutně nepotřebují. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější lázeňská města České republiky. 1. Karlovy Vary Karlovy Vary patří mezi nejnavštěvovanější lázeňské město v ČR, je také ze všech lázeňských měst největší. Kromě...

Lázeňská města v ČR Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru