Hlavní obrázek

Co nevynechat ve Františkových Lázních

Nejmenšími lázněmi takzvaného lázeňského trojúhelníku západních Čech jsou ty Františkovy. Strávili jsme zde prodloužený víkend na wellness pobytu. Kromě mnoha procedur jsme ale prošli i ty nejznámější místa.

Parkování

Františkovy Lázně leží jen 5 kilometrů od města Cheb. Zaparkovat můžete například na placeném parkovišti – Parkoviště jih. Jedna hodina parkování zde stojí 25 Kč, celý den pak 150 Kč. Z parkoviště je to jen 500 metrů do centra města.

Socha Františka

Ikonou města Františkovy Lázně je jednoznačně socha Františka, která leží naproti hlavní kolonádě. Podle legendy každá žena, která na sochu sáhne, otěhotní. Pramen František totiž patří k nejmocnějším z místních léčebných pramenů, který mimo jiné pomáhá při léčbě gynekologických potíží.

Dvorana Glauberových pramenů

V budově Dvorany Glauberových pramenů najdeme hned tři prameny. Kostelní, Glauber III a Glauber IV. Prameny jsou díky vysokému obsahu soli přírodní raritou a patří mezi nejvýznamnější na světě.

Dvorana pochází z roku 1930 a byla postavena ve stylu neoklasicismu. Interiér je zdoben sgrafity s výjevy z období založení lázní.

Kolonáda

Ve stylu neoklasicismu je postavena také budova plynových lázní na hlavní kolonádě. Stavba je z roku 1912 a nahradila původní dřevěnou kolonádu. Uvnitř najdeme několik obchodů, kavárnu nebo prodejnu lázeňských oplatek.

Sluneční pramen a Labutí jezírko

Když se od hlavní kolonády vydáte po zelené turistické stezce směr Dolní Lomany, po chvíli cesty parkem narazíte na Sluneční pramen. Vyvěrá z hloubky 40 metrů, má teplotu 10°C a je bohatý na oxid uhličitý. Používá se při problémech se zažívacím ústrojím. 

Kousek za pramenem leží pěkné Labutí jezírko s altánem. Kromě altánku zde najdeme pramen Glauber I nebo známou restauraci Rybářská bašta.

Rozhledna Salingburg

Vidáte-li se od hlavní kolonády Isabelinou promenádou, dojdete ke kolonádě Solného a Lučního pramene. Po cestičce, která se táhne při kolejích pokračujte pořád dál jihovýchodním směrem až narazíte na oboru s daňky.

Hned u obory stojí rozhledna Salingburg. Je to kamenná rozhledna vysoká jen 10 metrů. Výhled z ní tedy není nic moc, ale stavba samotná je rozhodně unikátní. V malé věžičce si budete připadat jako v pohádce.

Oficiálně byla rozhledna otevřena v roce 1906 a k jejímu zdolání vám bude stačit vyjít jen 52 schodů.

Aquaforum

Kde najdu Aquaforum: ulice 5. května 469/19

Kdo si chce užít příjemně teplou vodu v bazénech, vířivkách i tobogánu, měl by navštívit zdejší Aquaforum. 

Otevřeno je každý den od 9 do 21 hodin. Vstupné na dvě hodiny pro dospělého stojí 250 Kč a pro děti 150 Kč. 

Mnoho hotelů, které nemají svůj vlastní bazén, poskytují hostům poukazy právě do Aquafora. Stejně tak jsme to měli my, v rámci wellness víkendu jsme dostali poukaz na dvě hodiny do bazénu.

Rozhledna Zámeček a Wiedermannův park

Od Aquafora se vydejte ulicí Pod Lipami na rozcestí Nad pramenem Natálie, zde pokračujte přes koleje po turistické stezce. Po chvíli narazíte na zajímavou stavbu rozhledna Zámeček. 

Stavby byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1916. Rozhledna měří jen 9 metrů a z jejího vrcholu býval vidět Slavkovský les, Český les nebo Krušné hory. Zámeček je přístupný jen hostům místní vinárny. Z vrcholu už toho ale moc neuvidíte, výhled zastínily vysoké stromy. 

Stezka dále pokračuje přes Wiedermannův park zpět do centra Františkových Lázní.

Centrum Františkových Lázní

Při návštěvě města nevynechejte ani procházku Sady Bedřicha Smetany, Městskými sady nebo hlavní ulicí Národní, kde najdete mnoho obchodů se suvenýry, oblečením nebo lázeňskými oplatkami.

Tip: Na dobrý dezert a kávu zajděte do kavárny Sadová v ulici Ruská 60.

Naše tipy na ubytování

Apartmány u Barči, Františkovy Lázně

Apartmán Františkovy Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Apartmán U Pramene, Františkovy Lázně

Apartmán Františkovy Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Ubytování Poustka, Františkovy Lázně

Apartmán Františkovy Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Rezidence Zámeček – Boutique Hotel, Františkovy Lázně

Hotel Františkovy Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Další města lázeňského trojúhelníku

Největší lázeňské město České republiky - Karlovy Vary

Karlovy Vary patří do takzvaného lázeňského trojúhelníku západních Čech. Město není známo jen díky lázeňství, ale také třeba díky filmovému festivalu, který se zde koná každé léto více jak 50 let. Parkování V centru Karlových Varů může být velmi obtížné zastavit, nebo je parkování zbytečně drahé. Máme rádi chůzi a...

Největší lázeňské město České republiky - Karlovy Vary Přečíst celé

Co navštívit v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně jsou nejmladším lázeňským městem z takzvaného lázeňského trojúhelníku. Do Mariánek jezdíme ze všech lázeňských měst nejraději. Vždy nesmí chybět pravá lázeňská oplatka a procházka ke zpívající fontáně. Parkování Při návštěvě jakéhokoliv města se snažíme parkovat na jeho okraji. Jinak tomu není ani v Mariánských Lázních. Auto necháváme na...

Co navštívit v Mariánských Lázních Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru