Článek přečtete za 3 min.

Boží Dar – Ježíškova pošta, Boží vyhlídka a rašeliniště

Boží Dar najdeme v Krušných horách na česko-německé hranici. Město leží v nadmořské výšce 1 028 m. n. m. a je tak nejvýše položeným městem ve střední Evropě. Boží Dar je známý hlavně díky Ježíškově poště, skvělým sněhovým podmínkám a krásným turistickým stezkám.

Kudy na Boží Dar

Boží Dar najdeme na česko-německé hranici poblíž hraničního přechodu Boží Dar – Oberwiesenthal v Karlovarském kraji asi 27 km daleko od Karlových Varů. Z Karlových Varů se sem snadno dostanete po silnici E442 vedoucí přes Ostrov.

Parkování v Božím Daru

V centru města je několik placených parkovišť. Cena se pohybuje okolo 100 Kč/den. 

Restaurace a ubytování

Na Božím Daru to žije nejen v zimě, ale i v létě. Ve městě tak narazíte na několik výborných restaurací, penzionů a hotelů.

My můžeme doporučit penzion Daro, naproti Ježíškovo poště, kam jsme zašli na oběd. Pochutnali jsme si na výborném hovězím vývaru, jelením guláši a borůvkových knedlících.

Známé zimní středisko

Okolo města je vyznačeno na 120 km běžeckých tratí, které má v oblibě i úspěšný český sportovec Lukáš Bauer, který na Božím Daru žije.

Kousek od centra města narazíte na Skiareál Neklid se snowparkem a velký Skiareál Klínovec.

Boží vyhlídka

Když se vydáte po červené turistické stezce z Božího Daru na Klínovec, narazíte na mini rozhlednu Boží vyhlídka. 

Myšlenkou architekta rozhledny bylo, aby stavba připomínala krabičku od sirek postavenou na výšku. Stříbrný povrch má pak evokovat těžbu stříbra v tomto regionu.

Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 1 099 metrů, je vysoká 8 metrů a uvidíte z ní Boží Dar, Klínovec, Jáchymovské údolí, Ostrov nebo Karlovy Vary.

Na vyhlídkové plošině je umístěna lavička a zvon na který si můžete zazvonit. Otevřeno je zde celoročně a vstup je zdarma

Božídarské rašeliniště

Naučná stezka dlouhá 3,4 km s 12 zastaveními vede z centra Božího Daru okolo Božídarského potoka a poté pokračuje po dřevěných chodníčcích přímo skrz Božídarské rašeliniště (rašeliniště zabírá plochu 930 ha) zpět do centra města.

Stezka vede částí Národní přírodní rezervace, která byla vyhlášena mezinárodně významným mokřadem. Rašelina pokrývá rozsáhlá území Krušných hor a pozorovat je možné všechny její fáze – nenarušenou, teženou, netěženou a zarůstající.

Bohaté zásoby rašeliny byly na Božím Daru objeveny v 18. století. Když byla v oblasti v 19. století ukončena těžba cínu a stříbra, rašelina se stala hlavním zdrojem obživy místních obyvatel.

Boží Dar s dětmi

Ježíškova cesta a Ježíškova pošta

Ježíškova cesta – ideální způsob jak zabavit vaše děti nejen v zimě, ale i v létě. V infocentru si vyzvedněte plánek a vydejte se na cestu. Čeká na vás 13 zastavení. Trasa má dva okruhy – 6 a 13 km. Pro děti je přichystáno několik zajímavých úkolů a atrakce jako jsou skluzavky, kladiny, lanovky nebo kolotoče. Stezku lemují dřevěné sochy známých postaviček s kterými se určitě rádi vyfotí. Po absolvování stezky získáte drobné dárky, které vám předají v Ježíškově poště.

Ježíškova pošta funguje na Božím Daru od roku 1994. Pohledy, přání a dopisy můžete celoročně zasílat na adresu: Vánoční pošta Boží Dar 1, 362 62. Otisk poštovního razítka je možné získat každý rok od 1. 12. do 23. 12.

Areál Novako

Dalším tipem jak zabavit děti je rodinný areál Novako, který funguje jak v létě tak v zimě.

Adresa: Boží Dar 196, Boží Dar

Letní Novako

  • Dětský svět – skákací hrady, potůček s vodními stavidly, střílení z kuše, bludiště, trampolína, prolézačky, lanová dráha
  • Horské káry a koloběžky – vlek vás vytáhne na kopec a vy sjedete na koloběžce nebo káře dolů
  • Půjčovna horských kol, elektrokol a elektrokoloběžek

Zimní Novako

  • Půjčovna zimního vybavení
  • Lyžování, snowboard
  • Snowtubing
  • Škola lyžování
  • Běžky

Kam dál v Karlovarském kraji?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top