Hlavní obrázek

Koh Samui aneb Vánoce u moře – celodenní výlet

Vánoce v exotice? I pro nás dříve nepředstavitelné. Potom, co jsme zažili v Thajsku, doporučujeme všemi deseti. Vánoc v Česku bude ještě určitě několik, tak proč nezkusit něco jiného a nevyměnit kila cukroví za čerstvé kokosové ořechy?

Ideálním místem pro vánoční dovolenou může být například thajský ostrov Ko Samui. Z Bangkoku, kde jsme strávili dva dny (více jste mohli číst v tomto článku), jsme sem letěli jen hodinu se společností Thai Airways. I na takto krátkém letu jsme dostali občerstvení a vodu, což není úplně obvyklé. Podle zkušeností už ale víme, že asijské aerolinky jsou, co se servisu týče, nejlepší.

Ostrov Koh Samui je třetí největší thajský ostrov. Má rozlohu 229 kilometrů čtverečních. Na ostrově žije asi 50 tisíc obyvatel a najdeme jej v Thajském zálivu.

Ubytování jsme měli dopředu zařízené v residenci Royal Cottage Residence, kde většinou bývají ubytování jen Češi. V residenci je 14 krásných apartmánů, každý má svoji vlastní koupelnu. V residenci jsme měli zařízené jen snídaně, jinak je určitě dobré zkoušet místní speciality a street food.

Zajímavá místa, která jsme navšívili

První den na Koh Samui – celodenní výlet

Hned na začátku jsme si v residenci zařídili celodenní výlet po ostrově s českým průvodcem. Bylo to asi nejlepší rozhodnutí. Delegát nám ukázal všechna zajímavá místa a poradil, co dalšího je možné na Koh Samui vidět.

Zbylé výlety jsme tak už absolvovali sami se zapůjčeným skútrem (vše o zapůjčení skůtru v článku Thajsko: informace a tipy na cestu).

Vodopád Namuang a sloni

Ráno nás vyzvedl výletní vůz a mohli jsme vyrazit. Naší první zastávkou byl vodopád Namuang 1. Vodopád měří 20 metrů a kdo chce, může se v něm i vykoupat. Cesta k němu není náročná, stačí sejít pár schodů. Odměnou je vám pak pěkná fotka s tímto velikánem. 

Vodopády Namuang

U vodopádů byla v roce 2017 také ještě možná projížďka na slonech, tu jsme ale s Petrem odmítli, nepřišlo nám to vhodné. Raději jsme zakoupili pár banánů a slony nakrmili a pohladili. Nedávno jsem se dočetla, že projížďky již do celodenního výletu nezařazují.

Opičí ZOO Lipa Noi

Zastávka v opičí ZOO nás úplně nenadchla, i když tady opičky žijí v docela dobrých podmínkách, nelíbilo se nám, že jsou některé přivázané na řetězu. Opičky vám ale rádi zapózují a můžete je, stejně jako slony, nakrmit.

V ZOO mají kromě opic také krokodýla a (pro nás běžná zvířata) ovce nebo kozy.

Oběd v restauraci “U slonů”

Na ostrově se restaurace většinou nijak nejmenují. Naší oblíbené jsme začali říkat “u slonů”, jelikož se k ní jelo kolem dvou majestátních soch slonů 🙂

V restauraci pro nás byla přichystána ochutnávka thajských specialit, jako například Pad Thai a zelené kari.

Buddhova magická zahrada

Po jízdě do prudkého kopce na vás čeká Buddhova magická zahrada, kde můžete obdivovat několik desítek soch z thajské mytologie, které vytvořil obyvatel Koh Samui až ve svých 77 letech. 

Zahradou protéká říčka, která zde vytváří kaskádu menších vodopádů, celé místo je situováno ve stinném údolí – to určitě v horkém dni oceníte.

Buddhova magická zahrada na Koh Samui (Buddha`s secret garden)

Koh Samui je nádherný exotický ostrov v Thajském zálivu. Kromě krásných pláží a chrámů zde narazíte na jedno tajemné místo – Buddhovu (magickou) zahradu. Kde zahradu najdu? Zahrada ukrytá v horách leží na kopci Khun Nim Peak. Pokud se sem nechystáte s delegátem v rámci…
Přečíst více

Paradise park

Jednou z nejlepších zastávek pro mě byl Paradise park. Mohli jsme zde nakrmit barevné andulky a papoušky nejrůznějších barev, nebo se vyfotit rovnou se třemi velkými papoušky Ara.

Po celodenním cestování pro nás byl odměnou krásný bazén s výhledem na prales a Thajský záliv (záliv Siam).

Bazén Paradise park

Chrám Wat Khunaram

Jedním z nejznámějších chrámů na Koh Samui je určitě chrám Wat Khunaram, kde je uložen mumifikovaný mnich. Pro nás jako nevěřící to nemělo své kouzlo, ale i tak byla prohlídka zajímavá.

Musím se ale přiznat, že mnohem zajímavější byla svačinka, kterou pro nás koupil delegát – smažené banány v těstíčku. Kdybych mohla, jím je pořád. Takže až budete v Thajsku, rozhodně je musíte ochutnat.

Big Buddha

Jednou z největších dominant na Koh Samui je chrám velkého Buddhy. Chrám byl postaven až v roce 1972 a je známý hlavně díky 12 metrů vysoké zlaté soše Buddhy. Buddha sedí v poloze s dlaněmi vzhůru na rozlehlé terase. Pro návštěvu zde platí stejná pravidla jako všude v Thajsku, tedy sundat boty a zahalit se 🙂

Chrám tří náboženství Wat Plai Laem

Posledním chrámem, který jsme v rámci výletu navštívili, byl chrám tří náboženství. Můžete si zde prohlédnout tyto sochy: Guanyin, smějící se Buddha a bohyně smilování a soucitu, která má 18 rukou.

V rámci prohlídky bylo také krmení obrovských sumců, kteří žijí v jezeře pod chrámy.

Sumci

Pagoda Khao Hua Jook

Architektonicky velmi zajímavá byla též Pagoda Khao Hua Jook, na kterou vedlo poměrně dost schodů a tak návštěva není vhodná úplně pro každého.

Ze shora je, ale krásný výhled na místní letiště.

Letiště Koh Samui

Celodenní výlet kolem ostrova Koh Samui byl super. Určitě ale zvládnete tato místa navštívit i na vlastní pěst, třeba právě díky tomuto článku. Ostrov Samui není nijak velký, na skútru jsme ho s Petříkem zvládli objet za hodinu a půl 🙂

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru