Článek přečtete za 3 min.

Ledovcové jezero Weissee v Rakousku a vrchol Medelzkopf (2 762 m.n.m.)

V oblasti Hohe Tauern, neboli Vysokých Taurách jsme podnikli několik krásných výletů. Jedním z nich je i výjezd lanovkou k jezeru Weissee a poté výstup na vrchol Medelzkopf ve výšce 2 762 metrů. Na závěr jsme pak z vrcholu Medelzkopf sešli pěšky okolo Weissee a Grünsee až na parkoviště.

Kde zaparkovat

Jezero Weissee leží nad obcí Enzingerboden asi 20 minut od Uttendorfu, kde se odbočuje na silnici Stubachstrasse. 

Parkuje se u stanice lanovky Rudolfshütte na prostorném neplaceném parkovišti.

Lanovky na Weissee

Na vrchol k jezeru Weissee se dostanete lanovkami Rudolfshütte I a II, po cestě je ještě jeden přestup u jezera Grünsee.

Provozní čas lanovky doporučujeme sledovat na oficiálních stránkách: https://www.gletscherwelt-weissee.at/de/sommer/liftstatus-sommer/

Cena za jízdné až na Weissee

  • cesta nahoru i dolů pro dospělého 25 Eur / pro děti 12,5 Eur
  • cesta pouze nahoru nebo dolů pro dospělého 17 Eur / pro děti 8,5 Eur

Lanovka vás vyveze do výšky 2 315 m.n.m. k chatě Rudolfshütte a tak i v létě můžete narazit na pořádnou sněhovou pokrývku. Doporučujeme před výletem sledovat předpověď počasí. Na cestu na Medelzkopf se vám bude hodit bunda, nebo větrovka, pevné vyšší boty a trekingové hole.

Bílé jezero Weisssee

Z lanovky jsme vystoupili v chatě Rudolfshütte, kde je kromě restaurace možnost ubytování.

Hned nás zaujalo krásně čisté ledovcové jezero Weissee.  V srpnu se dalo i obejít, když jsme tu byli v roce 2016 v červnu, všude okolo jezera ještě ležel sníh.

Sestoupili jsme k jezeru Weissee a po značení jsme se vydali na vrchol Medelzkopf.

Pěšky na Medelzkopf (2 762 m.n.m.)

K vrcholu Medelzkopf se můžete přiblížit sedačkovou lanovkou, která jezdí od jezera Weissee. Pak už je to na vrchol jen 160 výškových metrů.

My, ale máme rádi výzvy a tak jsme se nahoru vydali okolo jezera Weissee pěšky.

Cesta je značena rakouskými vlajkami. Nejdříve se jde po menších kamenech, kde se vám budou hodit trekingové hůlky. První úsek je poměrně snadný, závěr stoupání k dřevěnému kříži je již trochu náročnější.

Nejtěžší úsek je, ale ten, který začíná za dřevěným křížem ve výšce 2 515 m.n.m. Kameny se postupně zvětšují, místy mají i více jak 3 metry. Hole jsme tak dali do batohu, aby jsme měli volné ruce a mohli šplhat doslova po čtyřech.. Od kříže na Medelzkopf nám cesta trvala 45 minut a to je to jen 1,2 km. Důležité je sledovat značení a nesejít z cesty, promyslet si každé stoupnutí a zbytečně neriskovat. Odměnou za náročné stoupání vám bude nádherný výhled na jezero Weissee, malé jezírko Medelzlacke a okolní horské velikány.

Na konci stezky je pak velký kovový kříž se kterým se prostě musíte jít vyfotit. Stejnou cestou jsme se pak dostali zase zpět k jezeru Weissee pod chatu Rudolfshütte.

Sestup ke Grünsee

Chcete-li jít dolů pěšky k jezeru Grünsee stejně jako my, vydejte se od chaty po červené turistické stezce.

Cesta je dlouhá 4,4 km a zabere vám asi 1,5 hodiny. Jde se po menších kamenech, místy po trávě okolo pasoucích se krav a koní. Celou dobu budete pozorovat nádherné výhledy na okolní krajinu Vysokých Taur.

Jezero Grünsee

Jezero leží pod Weisssee a je o poznání menší, na první pohled vás ale zaujme svou krásnou zelenou barvou a čistou vodou. U jezera jsme si udělali poslední menší pauzu a pak už nás čekal jen sestup k parkovišti.

Cesta zpět na parkoviště

Z Grünsee je to k autu ještě další 2 km, ke konci se jde po štěrkové a poměrně prudké cestě. Hole se nám tak hodily po celou dobu 🙂

Celková délka trasy: 13,5 km

Vystoupané metry: 600

Sestoupané metry: 1 300

Časová náročnost: 5-7 hodin (my jsme šli 5 hodin a 20 minut čisté chůze bez pauz)

Prozkoumejte Rakousko s námi

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top