Hlavní obrázek

Město Kutná Hora – klenot UNESCO

Kutná Hora – město ve Středočeském kraji – je zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve středověku byla Kutná Hora jedním z nejvýznamnějších českých královských měst. Dnes zde žije asi 21 tisíc obyvatel. Turistům má Kutná Hora opravdu co nabídnout. 

Procházkou po nejznámějších památkách – UNESCO

Nejlepším způsobem jak poznat Kutnou Horu, je si ji pěšky projít. Uvidíte tak ty nejznámější místa a historické stavby. Celá procházka vám zabere asi 2-3 hodiny. Pokud půjdete až ke Kostnici v Sedlci, ujdete asi 7,5 km.

Nám osobně se Kutná Hora moc líbila!

Tip: Po celém historickém centru jsou na zemi mapy s vyznačením památek a místem, kde se právě nacházíte.

Parkování

V Kutné Hoře najdete několik placených parkovišť, my na to šli, ale chytře a auto jsme nechali v ulici Fučíkova jen kousek od chrámu sv. Barbory.

Chrám sv. Barbory a Vorlíčkovy

Adresa: vnitřní město, Vorlíčkovy sady

Zajisté nejznámější stavbou v Kutné Hoře je chrám sv. Barbory založený kolem roku 1388. Chrám je 70 metrů dlouhý, 40 metrů široký a 30 metrů vysoký, jedná se tedy o opravdu monstrózní gotickou stavbu.

Jezuitská kolej

Nedaleko chrámu sv. Barbory stojí budova jezuitské koleje pocházející z konce 17. století. Postavena byla podle návrhu italského architekta Domenica Orsiho. V dnešní době využívá objekt galerie Středočeského kraje.

Sousoší světců

Přímo před jezuitskou kolejí se nachází sousoší světců. Celkem si zde můžete prohlédnout 13 soch z 18. století, které zhotovil František Baugut. 

Uvidíte např. tyto sochy: Karel Veliký, sv. Anna, sv. Florián, sv. František nebo sv. Josef.

Muzeum stříbra

V ulici Barborská 28/9 narazíte na České muzeum stříbra na Hrádku. V muzeu je možné navštívit dva prohlídkové okruhy:

  • Okruh Město stříbra (dospělý 70 Kč/ děti 40 Kč)
  • Okruh Cesta stříbra (dospělý 140 Kč/ děti 100 Kč)

V muzeu je otevřeno od dubna do listopadu, od úterý do neděle (rok 2021).

Kostel sv. Jakuba a vyhlídka

Adresa: Havlíčkovo náměstí 84/7

Gotický kostel sv. Jakuba je nejstarším kamenným chrámem v Kutné Hoře. Pochází již ze 14. století. Původně měl mít dvě věže, ale kvůli nevhodnému podloží byla nakonec vystavěna jen jedna. 

U kostela je krásný vyhlídka – vyhlídka u sv. Jakuba odkud je výhled na sousoší světců, Jezuitskou kolej a chrám sv. Barbory.

Vlašský dvůr

Adresa: Havlíčkovo náměstí 552/1

Vlašský dvůr byl postaven na konci 13. století, kdy byly v Kutné Hoře objeveny bohaté naleziště stříbra. Ve 14. století se stal Vlašský dvůr centrální mincovnou Českého království a začal se zde razit český groš. 

V dnešní době se zde nachází kanceláře městského úřadu.

Naproti Vlašskému dvoru narazíte na sochu Karla Havlíčka Borovského, který v Kutné Hoře působil v letech 1849-1851.

Breüerovy sady

Pod Vlašským dvorem se rozkládají Breüerovy sady s altánem a fontánou. V roce 2020 areál prošel významnou rekonstrukcí.

Z centra města se po červené turistické stezce přesuneme do městské části Sedlec. Stezka je dlouhá asi 2,5 km a zavede nás ke kostelu Panny Marie a ke kostnici.

Kostel Panny Marie Sedlec

Adresa: křižovatka ulic U Zastávky a Vítězná

Na místě dnešního kostela dříve stával románský chrám založený v roce 1142. Ve 13. století byl ale zničen a na místo něj vznikla gotická pětilodní bazilika. Chrám měří na délku 87 metrů. V 18. století byl přestavěn do stylu barokní gotiky.

Kostel Všech svatých s kostnicí

Adresa: ulice Zámecká

Uvnitř Kostnice je z ostatků 40 000 osob vytvořen lustr, kříže, kalichy nebo erb rodu Schwarzenbergů. Autorem této unikátní výzdoby je pravděpodobně František Rint.

Kaple byla postavena na konci 14. století, barokní úpravy provedl známý stavitel J. B. Santini, kapli najdete v podzemí sedleckého kostela Všech svatých.

Kostnice je otevřena od úterý do neděle od 9 do 18 hodin. Dospělý zaplatí za prohlídku 90 Kč a děti 60 Kč (rok 2021).

Muzeum Lega

Chcete-li na výletě zabavit děti, máme pro vás tip v podobě muzea lega v ulici Zámecká 52. Uvnitř uvidíte nové i historické stavebnice a mimo jiné také model sedlecké Kostnice. 

Součástí muzea je zóna, kde si můžete postavit vlastní model a obchod se stavebnicemi.

Otevřeno je od pondělí do neděle mezi 9-17 hodinou. Základní vstupné je 200 Kč, děti zaplatí 130 Kč (děti do 120 cm 70 Kč).

Ze Sedlce se po červené stezce opět vrátíme do centra Kutné Hory.

Morový sloup

Adresa: Šultysova ulice

Morový sloup navrhl Giovanni Santini, sochařské práce provedl F. Baugut. Ve spodním patře sloupu můžeme vidět sochy svatých, které podpírají horní římsu.

Kamenná gotická kašna

Unikátní kamenná kašna stojí na křižovatce ulic Rejskova a Husova. Kašnu tvoří dvanáctiboký hranol ve stylu pozdní gotiky. Kašna má vystihovat vztah obyvatel k vzácné pitné vodě, která musela být ve středověku do Kutné Hory přiváděna několik kilometrů dlouhým dřevěným potrubím. Jako rezervoár pitné vody kašna sloužila až do roku 1890. Dnes je jedním ze symbolů Kutné Hory.

Zahrady u Jezuitské koleje

Nově zrekonstruované zahrady u Jezuitské koleje slouží městu pro společenské a kulturní akce. V parku najdete přírodní amfiteátr, vodní schody nebo moderní sochy.

Kudy jsme šli?

Výlety ve Středočeském kraji

Lom Velká Amerika Mořina

I v České republice se na chvíli můžete cítit jako v americkém Grand Canyon. Stačí navštívit lom Velká Amerika nedaleko Berouna. Na místě na vás nečeká jen jeden lom, ale hned čtyři! Kde zaparkovat Hned vedle lomu Velká Amerika najdete dvě parkoviště. Parkovacích míst je zde ale docela málo a...

Lom Velká Amerika Mořina Přečíst celé

Svatý Jan pod Skalou - trasa na Karlštejn

Svatý Jan pod Skalou je vyhledávaným cílem nejen mezi turisty, ale také mezi fotografy, kteří si toto místo oblíbili pro jeho fotogeničnost. Vydejte se do Svatého Jana i vy a objevte čistou přírodu v Českém krasu. Parkování Přímo ve Svatém Janu najdete hned 3 parkoviště. Všechny jsou placené a za den...

Svatý Jan pod Skalou - trasa na Karlštejn Přečíst celé

Vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna v Brdech

Brdy nabízí hned několik kilometrů turistických tras vedoucích čistou a klidnou přírodou. My jsme pro vás prozkoumali vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna, který najdete jen kousek od obce Obecnice. Kde parkovat? Cesta na Klobouček Od fotbalového hřiště se vydejte po zelené turistické stezce směrem k lesu, do kterého se...

Vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna v Brdech Přečíst celé

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek

Brdy – nejvyšší české pohoří u nás. Najdete zde klid, čistou přírodu, spoustu turistických a cyklistických tras. Výlet na půl dne, to je okruh okolo Jindřichovo skály a zříceniny hradu Valdek. Kde zaparkovat? Výchozím bodem pro tento výlet byla obec Malá Víska. Zaparkovali jsme na konci Malé Vísky, kousek před...

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek Přečíst celé

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole

Mezi oblíbená výletní místa pro pěší turistiku a cyklistiku ve Středočeském kraji patří rozhodně Brdy. Bývalý vojenský prostor nabízí kilometry krásných tras, čistou přírodu a klid. Tedy ideální místo na strávení volného letního dne. Jak se do Brd dostanu Když se jdeme projít okolo Padrťských rybníků, parkujeme v malé obci...

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole Přečíst celé

Hrad Karlštejn - nejnavštěvovanější hrad v Česku

Hrad Karlštejn bývá někdy nazýván klenotem české země a musím jedině souhlasit. Rozhodně se jedná o unikátní architektonické dílo s bohatou historií. Založen byl již v roce 1348. Stejně jako horu Říp i Karlštejn by podle mě měl navštívit každý Čech. Kudy na Karlštejn Karlštejn leží 15 km od Berouna...

Hrad Karlštejn - nejnavštěvovanější hrad v Česku Přečíst celé

Hrad Křivoklát

Navštivte s námi jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů v České republice – Křivoklát, kde své dětství prožil velikán české historie Karel IV.. Památku najdeme v okrese Rakovník ve Středních Čechách a jestliže máte rádi historii naší země, rozhodně by vám neměla uniknout. Jak se na hrad dostanu Autem ...

Hrad Křivoklát Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru