Článek přečtete za 2 min.

Zámek Březnice ve Středních Čechách

Renesanční zámek Březnice, který prošel později barokní úpravou, leží ve Středočeském kraji. Při prohlídce uvidíte renesanční jídelnu, zámeckou kapli nebo Lokšanskou knihovnu z roku 1558, která je nejstarší u nás. V areálu zámku je krásný anglický park s rybníkem a renesanční bylinná zahrádka s kavárnou.

Kudy do Březnice

Březnice leží přibližně 20 km od Příbrami, 42 km od Rokycan nebo 20 km od jihočeského zámku Blatná. Poloha Březnice na okraji Středočeského kraje je výhodná i pro návštěvu dalších zámků v Jižních Čechách jako je Blatná, Hluboká nad Vltavou nebo Červená Lhota.

Parkování

V Březnici nejlépe zaparkujete na parkovišti v Sadové ulici, parkovišti 9. května nebo přímo u zámku Březnice. Kvůli svatbám, které se zde pravidelně konají, ale bývá parkoviště u zámku často plné.

O zámku Březnice

Na místě dnešního zámku dříve stával gotický hrad. Po roce 1531 jej nechal císařský rádce Jiří Lokšanský přestavět na renesanční zámek. Původní vzhled si zámek ponechal i přes pozdější barokní úpravy.

Největší změny v interiéru provedené v průběhu 18. a 19. století mají na svědomí uherského rodu Pálffyů.

Na zámku vás zajisté nejvíce zaujme sgrafitová fasáda, nádvořní arkáda, renesanční jídelna, zámecká kaple nebo hezky upravený anglický park.

Prohlídky, vstupné a otevírací doba

Zámek Březnice je otevřen od června do konce října. V hlavní sezóně od úterý do neděle mezi 9 a 17 hodinou.

Vybrat si můžete z několika prohlídek:

  • Zámecké interiéry – základní okruh
  • Zámecké zbrojnice
  • Zámecké interiéry – rozšířená prohlídka
  • Kaple Panny Marie

Základní okruh stojí pro dospělého 130 Kč, pro děti 70 Kč (rok 2021). Délka prohlídky je asi 45 minut. V pokladně lze platit hotově i kartou.

Zámecký park Březnice

Když budete mít více času určitě si projděte i zámecký anglický park, ze kterého se dělají pěkné fotky zámku.

V parku jsou dva Zámecké rybníky a několik laviček, kde si můžete odpočinout.

Kavárna U bylinkové zahrádky

Přímo u zámku narazíte na kavárnu U bylinkové zahrádky (venkovní i vnitřní posezení). V nabídce mají kávy, čaje, vína i lahvová piva z místního pivovaru Herold. Nejoblíbenější jsou, ale zámecké palačinky, které připravují na několik způsobů.

U kavárny je pěkná renesanční bylinková zahrádka, každá bylinka má u sebe ceduli s názvem a tak se nemusíte bát, že byste nějakou nepoznali.

Kam vyrazit ve Středočeském kraji

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top