Hlavní obrázek

Zámek Hluboká nad Vltavou – jihočeský klenot

V Česku najdeme spoustu krásných hradů a zámků, přesto jeden jediný podle mého názoru vyčnívá. Pohádkový zámek Hluboká nad Vltavou leží v jižních Čechách a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti až budete plánovat letní výlety a dovolené.

Jak se na zámek pohodlně dostat

Autem 

Jako vždy je doprava na Hlubokou nejsnazší autem. Auto můžete nechat například na parkovišti Podskalí, které je od zámku vzdálené 1,2 kilometru, nebo na parkovišti sokolovna vzdáleném 800 metrů od zámku.

Vlakem

Vlaková zastávka je od zámku vzdálena asi 3 kilometry a cesta vám zabere maximálně hodinu. Z Prahy přímé spoje nejezdí. Nejdříve musíte dojet do Českých Budějovic a tam přestoupit na vlak do Hluboké.

Autobusem

Do města jezdí pravidelně linky ČSAD Jihotrans. Zastávka nejblíže k zámku se jmenuje Hluboká nad Vltavou Pod kostelem. Autobusovou dopravu jsme na Hlubokou využily několikrát s mými sestrami, když jsme trávili léto na naší chatě v Trhových Svinech.

Tip: Cesta na zámek vede do prudkého kopce a tak může být pro někoho náročnější. Využít můžete vláček, který vás z parkoviště doveze až na Hlubokou.

Historie zámku Hluboká

Zámek byl založen ve 13. století jako strážný hrad. Hlubokou vlastnilo hned několik šlechtických rodů (Pernštejnové, páni z Hradce, Habsburkové nebo Schwarzenbergové). 

V roce 1563 byl zámek přestavěn do renesanční podoby. Posledními majiteli byli Schwarzenbergové, kteří o zámek přišli v roce 1947. Za jejich držení Hluboká prodělala přestavbu do barokního stylu a později do stylu romantického.

Stěny a stropy v interiéru zámku jsou velmi bohatě zdobeny dřevořezbami a dřevem. Navštívit můžete i soukromé pokoje posledních majitelů zámku, knížete Adolfa a HIldy.

Prohlídkové okruhy na zámku Hluboká

 • Reprezentační pokoje (základní okruh)
 • Soukromé apartmány
 • Kuchyně
 • Věž
 • Hostinské pokoje

Osobně jsme navštívili první prohlídkový okruh, kde jsme měli možnost shlédnout ranní salon, kuřácký salon, malou a velkou jídelnu nebo knihovnu s osobními pokoji kněžny Eleanory. Interiér Hluboké nás nadchl stejně jako exteriér a přilehlé zahrady.

Zámecká věž je vysoká 52 metrů a na vrchol musíme vystoupat 245 schodů.

Vstupné a otevírací doba zámku

Cena vstupného záleží na vybraném prohlídkovém okruhu. Ceny se pohybují v rozmezí 100 – 320 Kč za dospělou osobu.

O letních prázdninách můžete zámek navštívit každý den od 9 do 17 hodin. 

Naučná stezka zámeckým parkem

Návštěvu zámku můžete ozvláštnit díky naučné stezce dlouhé 2,5 kilometru s deseti zastaveními. Zvládnete ji i s kočárky a své čtyřnohé mazlíčky vezměte klidně s sebou (jen musí být na vodítku).

Stezka vás provede dolní i horní zahradou, zastavíte se na několika vyhlídkách a když budete mít štěstí vyfotíte si zajímavé ptáky a rostliny .

Alšova jihočeská galerie

V roce 1956 se sídlem Alšovi jihočeské galerie stala neogotická jízdárna zámku Hluboká nad Vltavou. Vystavěna byla v letech 1845 až 1847. V zámecké jízdárně se nyní nachází stálá expozice, která návštěvníky seznamuje se sbírkami galerie od 13. století až do současnosti. 

Galerie je otevřena v letních měsících od 9 do 18 hodin a za dospělou osobu zaplatíte 200 Kč.

Co se natáčelo na zámku Hluboká?

Zámek Hluboká patří k nejromantičtějším místům, které jsem navštívila. Možná také proto se zde v roce 1952 natáčela pohádka Pyšná princezna. V pohádce zde bydlela princezna Krasomila a její otec, panovník Půlnočního království.

Další pohádky a filmy, kde se zámek objevil:

 • Pan Tau
 • Jezerní královna
 • Šípková Růženka

Tip na ochlazení v horkých dnech – plovárna Hluboká

Až si důkladně prohlédnete a nafotíte zámek a zámeckou zahradu, v horkých letních dnech přijde vhod ochlazení v plovárně Hluboká. Koupaliště najdeme v ulici Podskalí 1020 nedaleko zámku. Už jako malé děti jsme se sem se sestrami jezdily koupat.

Otevřeno mají od června do září každý den od 10 do 19 hodin. Těšit se můžete na:

 • velký bazén
 • tobogán dlouhý 66 metrů
 • 6 masážních lůžek
 • malý bazén pro děti se skluzavkou a vodním hříbkem

Koupaliště je vybaveno sprchami, WC, převlíkárnou a občerstvením. Kromě koupání areál nabízí i další aktivity jako je tenis, golfové hřiště, nebo volejbalové kurty.

Po dopolední kultuře na zámku je to ideální relaxace. Až pojedete na zámek Hluboká nad Vltavou, nezapomeňte si přibalit plavky!

Co dalšího podniknout v Jižních Čechách?

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota byl již dlouhá léta na mém wishlistu, a tak když jsme vyrazili s maminkou v červenci 2018 na wellness víkend do Veselí nad Lužnicí, bylo jasné, že zámek musíme navštívit.  Co je dobré vědět, než na Červenou Lhotu přijedete Historie zámku Červená Lhota Na místě dnešního zámku...

Zámek Červená Lhota Přečíst celé

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat. Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější města u nás. Na výlet...

Co dělat v Českém Krumlově? Přečíst celé

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno)

Trilogii Slunce seno zná každý Čech. I když ji vidíte po dvacáté, pořád se vtipným hláškám Zdeňka Trošky musíte smát. My s Petříkem tento klasický český humor taky milujeme. Do Hoštic už jsem se chtěla podívat dávno. Proto jsem naplánovala na jeden květnový den výlet po stopách Slunce, seno. Filmy...

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno) Přečíst celé

Třeboň: pěšky

Až budete jednou v Jižních Čechách, nevynechejte návštěvu krásného města Třeboň známého především díky svým rybníkům, zámku, lázním nebo pivovaru. V Jižních Čechách trávíme skoro každé léto alespoň nějaký čas, Třeboň známe docela dobře. Kudy do Třeboně Třeboň najdeme v okrese Jindřichův Hradec asi 22 kilometrů od Českých Budějovic. Město...

Třeboň: pěšky Přečíst celé

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic

Výlety do přírody patří mezi naše nejoblíbenější. Hezkým tipem na celodenní výlet je rozhledna Kleť nedaleko Českých Budějovic, kde už jsme byli několikrát. Výlet se dá velmi dobře uzpůsobit i méně trénovaným turistům. Kudy na rozhlednu Vlakem: vlaková zastávka Holubov, poté pěšky po zelené turistické stezce. Autem: parkovat lze buď...

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru