Hlavní obrázek

Chrám sv. Barbory Kutná Hora

Když se řekne Kutná Hora, každému se jako první pravděpodobně vybaví dominanta města – chrám svaté Barbory, který je od roku 1995 zapsaná na seznam Světového dědictví UNESCO.

Chrám svaté Barbory a architektura

Chrám sv. Barbory stojí na ostrohu nad říčkou Vrchlicí, jedná se o velmi významnou památku gotické chrámové architektury. Dříve zde stávala kaplička zasvěcená patronce horníků – svaté Barboře.

Na výstavbě se mimo jiné podíleli přední stavitelé své doby Matěj Rejsek, Benedikt Rejt a Josef Mocker.

Chrám je jednou ze čtyř staveb v Česku, která je postavená podle francouzského katedrálního schématu (vícelodní bazilika s chórovým ochozem a kaplemi). Podélnou osu dispozice tvoří široká hlavní loď, která na východě přechází vysoký chór o stejné šíři. Na hlavní loď pak navazují boční lodě. 

  • délka chrámu – 70 metrů
  • šířka chrámu – 40 metrů
  • vnitřní výška – 30 metrů

Historie

Stavba začala v roce 1388 a probíhala v několika etapách. Práce byly ukončeny v roce 1558, na západě byl ale kostel uzavřen jen provizorní zdí.

V době husitských válek došlo k vydrancování, zpovědnice byly rozmláceny a obrazy roztrhány, chrámový poklad byl rozkraden.

Roku 1626 byl kostel předán Jezuitům, kteří vedle něj vybudovali kolej. Po požáru kostela provedli barokní úpravy a došlo k vybudování barokního krovu.

V letech 1884 až 1905 byla provedena puristická rekonstrukce, budova byla prodloužena o jedno klenební pole a na západě bylo vystavěno nové neogotické průčelí. Barokní krov byl nahrazen krovem v podobě stanových střech.

Architekti a průběh výstavby

  • Jan Parléř – nejstarší část stavby, na výstavbu byl použit pískovec z nedalekých dolů
  • Matěj Rejsek – dostavba chóru, bazilikální okna, opěrný systém
  • Benedikt Rejt – vybodování bočních lodí, dostavba vrchní části lodi

Interiér sv. Barbory

Krásně klenuté interiéry zdobené fragmenty pozdně gotické a renesanční malby obsahují také sochu Madony z 80. let 14. století, kterou nalezneme na původní chórové lavici. Většina ostatního zařízení je barokní.

Uvnitř chrámu můžeme obdivovat například:

  • ochoz s velkými okny s plaménkovou kružbou
  • dvě vřetenová schodiště
  • síťovou klenbu, gotickou krouženou žebrovou klenbu o sedmi polích
  • gotické pastoforium z dílny Matyáše Rejska
  • chórové lavice zdobené řezbami Jakuba Nymburského
  • pozdně gotické fresky s báňskou tematikou
  • výzdobu Smíškovské kaple

Exteriér sv. Barbory

Z celé stavby je nejvíce zdoben opěrný systém, na kterém můžeme pozorovat kamenické a sochařské práce. Velmi často je zde vyobrazena fiála s květinou, fauna, flóra, satirické figury démonů nebo mýtických tvorů.

Okolí sv. Barbory

Od chrámu je krásný výhled na městské opevnění, budovu Hrádku, Vlašský dvůr a kostel sv. Jakuba. Za velmi dobré viditelnosti je odtud dokonce vidět na zámek Kačina.

Vedle sv. Barbory se rozprostírají upravené Vorlíčkovy sady a zahrady u Jezuitské koleje.

Prohlídky a vstupné

Poznejte Kutnou Horu

Město Kutná Hora - klenot UNESCO

Kutná Hora – město ve Středočeském kraji – je zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve středověku byla Kutná Hora jedním z nejvýznamnějších českých královských měst. Dnes zde žije asi 21 tisíc obyvatel. Turistům má Kutná Hora opravdu co nabídnout.  Procházkou po nejznámějších památkách – UNESCO Nejlepším způsobem jak poznat...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru