Hlavní obrázek

Hrad Krakovec (Ať žijí duchové!)

Viděli jste film Ať žijí duchové!? Pak budete znát hrad Krakovec pod názvem Brtník. Gotický hrad najdete ve Středočeském kraji a rozhodně stojí za návštěvu. Když budete mít štěstí, možná narazíte i na Leontýnku.

Kde hrad najdu

Hrad Krakovec najdeme v okresu Rakovník asi 11 km jihozápadním směrem od Rakovníka. Na hrad se pohodlně dostanete i vlakem, staví v obci Všesulov, odtud je to na hrad asi 5 km po žluté turistické stezce. 

Parkování u hradu

Přibližně 300 metrů od hradní brány je neplacené zpevněné parkoviště. K hradu vede rovná cesta, kterou bez problému zvládnete i s kočárkem.

Po cestě minete Hospůdku U hradu, která má otevřeno každý den kromě pondělí od 10:00 do 22:00 (v neděli do 19:00).

Otevírací doba a vstupné

V hlavní sezóně je hrad otevřen každý den od 9:00 do 18:00. Prohlídky probíhají bez průvodce (u pokladny nám zapůjčili sešit s plánkem hradu a s informacemi o jeho historii). 

  • dospělý – 120 Kč
  • senioři, ZTP, mládež 18 – 24 let – 100 Kč
  • děti 6 až 17 let – 40 Kč

*ceny v roce 2023

Historie hradu

Hrad byl postaven kolem roku 1383. V 16. století se dočkal renesanční přestavby a dále opravován byl také počátkem 2. poloviny 17. století. 

V roce 1783 došlo na hradě k požáru, po této události byl hrad opuštěn a postupně chátral.

Do dnešní doby se zachoval do skály vytesaný příkop, průjezdní věžová brána, hradby, studna, dvoupatrová věž, nádvoří, bývalý dvoupatrový palác a známá arkýřová kaple.

Info: V letech 2000 – 2005 byl k hradu postaven nový dřevěný most.

Mistr Jan Hus

Na hradě Krakovec nějakou dobu pobýval Mistr Jan Hus, poté co musel opustit Prahu (před cestou do Kostnice). Kázal zde v zámecké kapli. 

Dnes zde najdeme jeho sochu (nachází se z druhé strany za hradbami). K uctění památky Mistra Jana Husa se pravidelně konají Husovy poutě.

Film Ať žijí duchové!

V roce 1977 byl na hradě natočen pohádkový muzikál Ať žijí duchové! V muzikálu se hrad jmenuje Brtník a žije na něm rytíř Vilém z Brtníku, kterého hraje Jiří Sovák a jeho dcera Leontýnka. 

Když budete pozorní, možná Leontýnku při prohlídce uvidíte.

Na Krakovci probíhalo také natáčení některých scén z pohádky Princ a Večernice.

Experimentální zastřešení

Věž hradu, kaple a jihozápadní nároží získali nové experimentální zastřešení. Prostory byly zakryty plochými zatravněnými střechami (jako základ slouží odkorněná smrková tyčovina). Přírodní zastřešení skvěle koresponduje s historickou stavbou hradu, osobně se nám takové řešení velice líbí.

V okolí také navštivte

Skryjská jezírka v CHKO Křivoklátsko

Skryjská jezírka najdeme nedaleko obce Skryje na rozhraní Plzeňského a Středočeského kraje v CHKO Křivoklátsko. Jezírka vznikla za skalní průrvou Zbirožského potoka. Navštívit je můžete po celý rok. Parkování u jezírek Při poslední návštěvě jezírek jsme parkovali na parkovišti Slap nedaleko Podmokelského mlýna.  Jak se k jezírkům dostat Z parkoviště...

Skryjská jezírka v CHKO Křivoklátsko Přečíst celé

Hrad Křivoklát

Navštivte s námi jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů v České republice – Křivoklát, kde své dětství prožil velikán české historie Karel IV.. Památku najdeme v okrese Rakovník ve Středních Čechách a jestliže máte rádi historii naší země, rozhodně by vám neměla uniknout. Jak se na hrad dostanu Autem ...

Hrad Křivoklát Přečíst celé

Hrady Točník a Žebrák

Máte rádi hrady a zříceniny stejně jako my? Pak je pro vás tento výlet jako dělaný, protože za jedno odpoledne navštívíte hrad Točník a zříceninu hradu Žebrák, které jsou jen kousek od sebe. Jak se k hradům dostanu Autem Zpoplatněné parkoviště hradu Točník leží 850 metrů od hradu a 760...

Hrady Točník a Žebrák Přečíst celé

Zámek Zbiroh a Čertův kámen

V okrese Rokycany stojí nejstarší české šlechtické sídlo ze 12. století. Místo je známé hlavně díky uměleckému dílu Slovanská epopej, které zde namaloval Alfons Mucha. Návštěvu zámku Zbiroh spojte s procházkou na Čertův kámen a vznikne vám pěkný výlet na jedno letní odpoledne. Kudy na zámek Zbiroh Autem Zámek Zbiroh...

Zámek Zbiroh a Čertův kámen Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru