Článek přečtete za 2 min.

Zámek Zbiroh a Čertův kámen

V okrese Rokycany stojí nejstarší české šlechtické sídlo ze 12. století. Místo je známé hlavně díky uměleckému dílu Slovanská epopej, které zde namaloval Alfons Mucha. Návštěvu zámku Zbiroh spojte s procházkou na Čertův kámen a vznikne vám pěkný výlet na jedno letní odpoledne.

Kudy na zámek Zbiroh

Autem

Zámek Zbiroh leží 30 km od Rokycan a 3 km od dálnice D5. Pohodlně se sem dostanete třeba z Prahy nebo Plzně.

Parkování

Pro návštěvníky je v areálu k dispozici parkoviště. Pro vjezd se využívá zámecká brána. Parkovné se platí 50 Kč za celý den. V červnu a září se platí jen o víkendech.

Autobusem

Do Zbirohu jezdí pravidelně autobusy z Rokycan. Jízdní řády sledujte v aplikaci idos.cz.

Historie zámku Zbiroh

Původní hrad byl založen na konci 12. století. Za svoji historii prošel několika stavebními úpravami až do dnešní novorenesanční podoby.

Na zámku se vystřídalo několik majitelů (Přemysl Otakar II., Rožmberkové, Lobkovicové a další).

V letech 1912-1928 pobýval na zámku slavný malíř Alfons Mucha a právě zde vytvořil své proslulé dílo – Slovanskou epopej.

Od roku 1943 zde byl štáb SS a armáda zámek opustila až v roce 1997. Roku 2005 byl areál zpřístupněn turistům.

Prohlídky zámku Zbiroh

Prohlídky se konají každý den od 10 do 17 hodin. 

Prohlídkové okruhy

  • zámecký okruh – historie zámku, prohlídka dobových místností a salonků (dospělí 180 Kč/ děti 60 Kč)
  • hradní okruh – prostory původního středověkého hradu, kaple, věž (dospělí 250 Kč/ děti 70 Kč)

Hotel zámek Zbiroh a svatby

Zámek Zbiroh kromě prohlídek nabízí také ubytování. Prožijte noc na zámku a užijte si luxusní víkend. V hotelu je více jak 30 pokojů, minigolf, kulečník, lanové centrum a mnoho dalšího.

  • standardní dvoulůžkový pokoj na 3 noci vás vyjde na cca 8 500 Kč

Na zámku je možné pořádat církevní i civilní svatby a je jen na vás zda si vyberete svatbu v barokní kapli, na zámecké terase nebo v parku.

Čertova skála

Když se od zámku vydáte po červené turistické stezce směrem na Drahoňův Újezd, asi za 2 kilometry dojdete k Čertovo skále. 

Vyhlídkové místo, kterému se také říká Čertovka leží v okrese Rokycany. Z vrcholu je krásný výhled na jih. Nadmořská výška tohoto místa je 565 metrů. Doporučujeme pevnou obuv, na kamenech to může klouzat.

Z Čertovy skály se můžete vrátit stejnou cestou k zámku, nebo na rozcestí Čertova skála – rozcestí, sejít na žlutou turistickou stezku a u dalšího rozcestníku pak na zelenou stezku směr kopec Světovina, Nad Františkem a město Zbiroh.

Celá trasa měří necelých 6 kilometrů.

Výlety v okolí Plzně

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top