Hlavní obrázek

Zámek Zbiroh a Čertův kámen

V okrese Rokycany stojí nejstarší české šlechtické sídlo ze 12. století. Místo je známé hlavně díky uměleckému dílu Slovanská epopej, které zde namaloval Alfons Mucha. Návštěvu zámku Zbiroh spojte s procházkou na Čertův kámen a vznikne vám pěkný výlet na jedno letní odpoledne.

Kudy na zámek Zbiroh

Autem

Zámek Zbiroh leží 30 km od Rokycan a 3 km od dálnice D5. Pohodlně se sem dostanete třeba z Prahy nebo Plzně.

Parkování

Pro návštěvníky je v areálu k dispozici parkoviště. Pro vjezd se využívá zámecká brána. Parkovné se platí 50 Kč za celý den. V červnu a září se platí jen o víkendech.

Autobusem

Do Zbirohu jezdí pravidelně autobusy z Rokycan. Jízdní řády sledujte v aplikaci idos.cz.

Historie zámku Zbiroh

Původní hrad byl založen na konci 12. století. Za svoji historii prošel několika stavebními úpravami až do dnešní novorenesanční podoby.

Na zámku se vystřídalo několik majitelů (Přemysl Otakar II., Rožmberkové, Lobkovicové a další).

V letech 1912-1928 pobýval na zámku slavný malíř Alfons Mucha a právě zde vytvořil své proslulé dílo – Slovanskou epopej.

Od roku 1943 zde byl štáb SS a armáda zámek opustila až v roce 1997. Roku 2005 byl areál zpřístupněn turistům.

Prohlídky zámku Zbiroh

Prohlídky se konají každý den od 10 do 17 hodin. 

Prohlídkové okruhy

  • zámecký okruh – historie zámku, prohlídka dobových místností a salonků (dospělí 180 Kč/ děti 60 Kč)
  • hradní okruh – prostory původního středověkého hradu, kaple, věž (dospělí 250 Kč/ děti 70 Kč)

Hotel zámek Zbiroh a svatby

Zámek Zbiroh kromě prohlídek nabízí také ubytování. Prožijte noc na zámku a užijte si luxusní víkend. V hotelu je více jak 30 pokojů, minigolf, kulečník, lanové centrum a mnoho dalšího.

  • standardní dvoulůžkový pokoj na 3 noci vás vyjde na cca 8 500 Kč

Na zámku je možné pořádat církevní i civilní svatby a je jen na vás zda si vyberete svatbu v barokní kapli, na zámecké terase nebo v parku.

Čertova skála

Když se od zámku vydáte po červené turistické stezce směrem na Drahoňův Újezd, asi za 2 kilometry dojdete k Čertovo skále. 

Vyhlídkové místo, kterému se také říká Čertovka leží v okrese Rokycany. Z vrcholu je krásný výhled na jih. Nadmořská výška tohoto místa je 565 metrů. Doporučujeme pevnou obuv, na kamenech to může klouzat.

Z Čertovy skály se můžete vrátit stejnou cestou k zámku, nebo na rozcestí Čertova skála – rozcestí, sejít na žlutou turistickou stezku a u dalšího rozcestníku pak na zelenou stezku směr kopec Světovina, Nad Františkem a město Zbiroh.

Celá trasa měří necelých 6 kilometrů.

Výlety v okolí Plzně

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Mezi naše pravidelné výlety patří i návštěvy rozhleden a vyhlídek. Nenáročnou procházkou dojdete k pěkné ocelové rozhledně na Kotli, ze které je krásný výhled nejen na Rokycansko.  Kde zaparkovat Nejbližším parkovištěm od rozhledny je – Parkoviště pod rozhlednou Kotel. Kdo se chce více projít, zaparkuje v Kamenném Újezdě a na...

Rozhledna na Kotli u Rokycan Přečíst celé

Zámek Kozel - Šťáhlavice

Mezi námi nejčastěji navštěvované zámky v Čechách patří Zámek Kozel. Z domova sem vyrážíme nejraději na kole (12 km z Plzně). V okolí zámku najdeme krásný park s rybníkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. Možná také proto jsme si zdejší zámecký areál vybrali pro uspořádání naší svatby. Jak se na zámek...

Zámek Kozel - Šťáhlavice Přečíst celé

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se...

Hrad Radyně ve Starém Plzenci Přečíst celé

Rozhledna Kožich u Libákovic

Rádi poznáváme okolí Plzně, města kde žijeme. Dalším místem na seznamu byla rozhledna Kožich. Tato příjemná procházka jižním Plzeňskem vám zabere maximálně 2 hodiny. Ideální výlet třeba na nedělní odpoledne. Parkování  Výchozím bodem pro návštěvu rozhledny Kožich je malá obec Libákovice. Zaparkovat můžete buď přímo v obci (1), nebo na...

Rozhledna Kožich u Libákovic Přečíst celé

Kaolinový důl Nevřeň - prohlídka, fotogalerie

Vydejte se s námi do podzemí a v horních letních dnech se zchlaďte v kaolinovém dole v Nevřeni. Čeká na vás hodinová prohlídka s průvodcem a trasa dlouhá 700 metrů v hloubce až 34 metrů. Kde se kaolinový důl nachází Kaolinový důl leží nad obcí Nevřeň na severním Plzeňsku 8...

Kaolinový důl Nevřeň - prohlídka, fotogalerie Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru