Hlavní obrázek

Město Písek a kamenný most

Jihočeské město Písek je známé hlavně díky kamennému mostu přes řeku Otavu. Kamenný most je nejstarším dochovaným mostem v České republice. Hezké je také centrum města s hradem a městskými hradbami.

Kudy do Písku

Ze západních a jižních Čech se do Písku pohodlně dostanete po silnici E49 vedoucí z Plzně do Českých Budějovic

Město Písek leží 25 km od Strakonic, 45 km od Tábora a 110 km od Prahy.

Parkování v Písku

V Písku je několik parkovišť, ale osobně doporučuji to u výstaviště. Není placené a zaparkuje zde několik stovek aut. Do centra města je to odsud jen 1 km.

Kamenný most Písek

Most postavený v gotickém slohu je nejstarším dochovalým mostem v České republice. Řeku Otavu překlenuje asi 110 km od Prahy. Na mostě je několik replik barokních soch a kříž. Most byl postaven pravděpodobně ve třetí čtvrtině 13. století. za vlády Přemysla Otakara II.

Sochy z písku

Každý rok bývají v Písku na náplavce pod kamenným mostem umístěny sochy z písku. Na každou sochu je použito asi 20 tun písku a tak jde o zajímavou podívanou.

Náměstí a další památky

 • Velké náměstí – historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou.
 • Budova radnice – barokní budova stojí na Velkém náměstí. Postavena byla v letech 1740-1765, má dvě věže a moc hezké průčelí.
 • Kostel Povýšení sv. Kříže – stojí na místě původního dominikánského kláštěra, který byl v roce 1419 zničen vyznavači kalicha.
 • Sgrafitový dům u Černého orla – dům byl vystavěn v letech 1889-1890 v novorenesančním slohu, stavbu zdobí sgrafity a malby alegorických postav. Dnes se uvnitř nacházejí lékařské ordinace.
 • Mariánský sloup na Alšovo náměstí – barokní dílo bylo vytvořeno jako připomenutí moru, který město postihl v roce 1713
 • Socha sv. Floriána a kašna na Havlíčkovo náměstí
 • Palackého sady, Schrenkův pavilon a hudební pavilon – tip na příjemnou procházku
 • Městské hradby a hradební bašta – pozůstatky městského opevnění, které bylo vybudováno ve 13. století ve výšce 6 metrů
 • Křižíkova elektrárna – nejstarší veřejná vodní elektrárna v Čechách. V roce 1887 František Křižík přestavěl mlýn na vodní elektránu, která později dodávala elektřinu pro veřejné osvětlení města Písku.

Hrad Písek

Z původního gotického královského hradu se do dnešní doby dochovalo jen západní křídlo s palácem. Další tři křídla byla kvůli požáru zbořena a nahrazena radnicí, pivovarem a kasárnami.

Uvnitř hradu se nachází Prácheňské muzeum s řadou expozic (rýžování zlata v Otavě, rybářství, historie města Písek).

 • březen až září – každý den kromě pondělí od 9 do 18 hodin
 • říjen až prosinec – každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin
 • plné vstupné 40 Kč, snížené 20 Kč

Kam na dobrý oběd?

Až budete v Písku, určitě si zajděte na oběd do Kozlovny u Plechandy ve Svatotrojické ulici 164/5.

Velké porce, výborné jídlo, dobré ceny – co lepšího si přát.

Výlety po Jihočeském kraji

Co dělat v Českých Budějovicích

České Budějovice jsou největším městem jižních Čech a také výjezdním místem pro mnoho výletů. Ve městě najdeme hlavní vlakové nádraží a autobusové nádraží. Pojďte se s námi podívat co v Českých Budějovicích navštívit. Kde zaparkovat Jako v každém větším městě je v Českých Budějovicích plno parkovacích míst. My vždy parkujeme...

Co dělat v Českých Budějovicích Přečíst celé

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat. Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější města u nás. Na výlet...

Co dělat v Českém Krumlově? Přečíst celé

Top 5 zámků v Jižních Čechách

Jižní Čechy nejsou jen krajem rybníků, ale také krásných a romantických zámků. Navštivte s námi 5 top zámků jižních Čech a užijte si letní dovolenou v České republice poznáváním krásných míst plných historie. Zámek Blatná Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Třeboň Červená Lhota Zámek Český Krumlov 1. Zámek Blatná Příjemným...

Top 5 zámků v Jižních Čechách Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru