Článek přečtete za 3 min.

Stará Dubaj – Dubai Creek, Bur Dubai, Deira, muzeum a jízda lodí abra

Zajímá-li vás alespoň trochu historie Dubaje, zajeďte si do staré části města a prozkoumejte část Bur Dubai s pevností, čtvrť Deira s trhy se zlatem a kořením, nebo místní muzeum. 

Jak se dostat do staré Dubaje?

Metrem – červená linka, ze směru z centra vystoupit na stanici Burjuman a přestoupit na zelenou linku metra. Odtud jet dvě stanice a vystoupit na zastávce Al Ghubaiba. Z metra vyjdete nedaleko informačního střediska pro turisty, kde se kupují lístky do místního muzea.

Muzeum Al Shindagha v části Al Fahidi

U břehů dubajského zálivu máte možnost poznat historii Dubaje v muzeu Al Shindagha. Výstava vypráví o historii města. Jde o nejmodernější multimediální expozici, která vás provede staletími vývoje této oblasti.

Prohlídka zahrnuje interaktivní videa, spoustu dotykových displejů, historické artefakty a fotografie. Díky tomu se seznámíte s životem místních obyvatel v minulých stoletích a zrodem dnes jednoho z nejmodernějších měst na světě – Dubaje.

Dalším zastavením v rámci prohlídky je muzeum parfémů – Perfume house. Výroba parfémů a vůni patří neodlučitělně k historii emirátského národa. 

Uvnitř můžete očichat ty nejznámější arabské vůně.

Posledním zastavením je prohlídka typického rodinného domu v jakém dříve žili místní obyvatelé.

Vše je opět doplněno o interaktivní prvky a videa.

  • muzeum je otevřeno kromě úterý každý den od 10:00 do 20:00
  • vstupenka stojí 15 AED

Sheikh Saeed al Maktoum House

V historické části Al Fahidi je postaven dům Sheikh Saeed al Maktoum House – dříve oficiální rezidence dědečka současného vládce emirátů. Stavba byla postavena v roce 1896 v zálivu Dubai Creek. 

V době naší dovolené v Dubaji probíhala v domě rekonstrukce. Jinak je přístupný veřejnosti každý den od 8:30 do 20:30. Vstupné činí 15 AED.

Bur Dubai a Dubai Creek

Nasajte historickou atmosféru města ve čtvrti Deira. Projděte se po promenádě okolo Dubai Creek, ochutnejte místní speciality ve zdejších restauracích, nebo si kupte koření na tradičních trzích – souk (súky). 

Ve východní části Bur Dubai narazíte na starou pevnost Al Fahidi, kde sídlí muzeum. Pevnost byla postavena v 18. století.

Až projdete místní trh, vydejte se na druhý břeh do čtvrti Deira.

Jízda lodí abra

Z přístavů ve čtvrti Bur Dubai jezdí na druhý břeh dřevěné lodě zvané abra.

Za jeden AED se můžete nechat převést na tradiční dubajský trh se zlatem Golden Souk. Jízda lodí trvá asi dvě minuty a jde o skutečně hezký zážitek.

Deira

Čtvrť Deira si stále zachovová to pravé kouzlo orientu. Největším lákadlem je trh se zlatem, nebo-li zlaté tržiště. V jednu chvíli se zde nachází až 10 tun zlata.

Trh je krytý stříškami a rozprostírá se v několika malých uličkách, ve kterých se snadno ztratíte. 

Místní vláda důkladně dná na kvalitu zlata, o pravost zboží se tak bát nemusíte.

Kromě zlata v Deiře nakoupíte koření, parfémy, oblečení, kabelky a mnoho dalšího. Stánky mají otevřeno od dopoledních hodin až do 23:00 s výjimkou pátku, kdy zavírají již ve 14:00.

Info: Při procházení trhy vás budou prodejci nahánět do svých stánků a nutit vám jejich výrobky. Obrňte si tak nervy, někdy to může být až nepříjemné. Když jsme procházeli okolo stánku s šátky, Petr se ani nenadál a už měl na hlavě uvázaný šátek a prodejce ho táhl do obchodu 🙂

Na trzích nezapomeňte smlouvat, smlouvání je zakořeněno v místní kultuře již po staletí.

V okolí tržišť narazíte také na výborné místní restaurace, kde se určitě nebojte něco ochutnat. My obědvali v malé restauraci nedaleko zlatého trhu.

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top