Hlavní obrázek

Stará Dubaj – Dubai Creek, Bur Dubai, Deira, muzeum a jízda lodí abra

Zajímá-li vás alespoň trochu historie Dubaje, zajeďte si do staré části města a prozkoumejte část Bur Dubai s pevností, čtvrť Deira s trhy se zlatem a kořením, nebo místní muzeum. 

Jak se dostat do staré Dubaje?

Metrem – červená linka, ze směru z centra vystoupit na stanici Burjuman a přestoupit na zelenou linku metra. Odtud jet dvě stanice a vystoupit na zastávce Al Ghubaiba. Z metra vyjdete nedaleko informačního střediska pro turisty, kde se kupují lístky do místního muzea.

Muzeum Al Shindagha v části Al Fahidi

U břehů dubajského zálivu máte možnost poznat historii Dubaje v muzeu Al Shindagha. Výstava vypráví o historii města. Jde o nejmodernější multimediální expozici, která vás provede staletími vývoje této oblasti.

Prohlídka zahrnuje interaktivní videa, spoustu dotykových displejů, historické artefakty a fotografie. Díky tomu se seznámíte s životem místních obyvatel v minulých stoletích a zrodem dnes jednoho z nejmodernějších měst na světě – Dubaje.

Dalším zastavením v rámci prohlídky je muzeum parfémů – Perfume house. Výroba parfémů a vůni patří neodlučitělně k historii emirátského národa. 

Uvnitř můžete očichat ty nejznámější arabské vůně.

Posledním zastavením je prohlídka typického rodinného domu v jakém dříve žili místní obyvatelé.

Vše je opět doplněno o interaktivní prvky a videa.

  • muzeum je otevřeno kromě úterý každý den od 10:00 do 20:00
  • vstupenka stojí 15 AED

Sheikh Saeed al Maktoum House

V historické části Al Fahidi je postaven dům Sheikh Saeed al Maktoum House – dříve oficiální rezidence dědečka současného vládce emirátů. Stavba byla postavena v roce 1896 v zálivu Dubai Creek. 

V době naší dovolené v Dubaji probíhala v domě rekonstrukce. Jinak je přístupný veřejnosti každý den od 8:30 do 20:30. Vstupné činí 15 AED.

Bur Dubai a Dubai Creek

Nasajte historickou atmosféru města ve čtvrti Deira. Projděte se po promenádě okolo Dubai Creek, ochutnejte místní speciality ve zdejších restauracích, nebo si kupte koření na tradičních trzích – souk (súky). 

Ve východní části Bur Dubai narazíte na starou pevnost Al Fahidi, kde sídlí muzeum. Pevnost byla postavena v 18. století.

Až projdete místní trh, vydejte se na druhý břeh do čtvrti Deira.

Jízda lodí abra

Z přístavů ve čtvrti Bur Dubai jezdí na druhý břeh dřevěné lodě zvané abra.

Za jeden AED se můžete nechat převést na tradiční dubajský trh se zlatem Golden Souk. Jízda lodí trvá asi dvě minuty a jde o skutečně hezký zážitek.

Deira

Čtvrť Deira si stále zachovová to pravé kouzlo orientu. Největším lákadlem je trh se zlatem, nebo-li zlaté tržiště. V jednu chvíli se zde nachází až 10 tun zlata.

Trh je krytý stříškami a rozprostírá se v několika malých uličkách, ve kterých se snadno ztratíte. 

Místní vláda důkladně dná na kvalitu zlata, o pravost zboží se tak bát nemusíte.

Kromě zlata v Deiře nakoupíte koření, parfémy, oblečení, kabelky a mnoho dalšího. Stánky mají otevřeno od dopoledních hodin až do 23:00 s výjimkou pátku, kdy zavírají již ve 14:00.

Info: Při procházení trhy vás budou prodejci nahánět do svých stánků a nutit vám jejich výrobky. Obrňte si tak nervy, někdy to může být až nepříjemné. Když jsme procházeli okolo stánku s šátky, Petr se ani nenadál a už měl na hlavě uvázaný šátek a prodejce ho táhl do obchodu 🙂

Na trzích nezapomeňte smlouvat, smlouvání je zakořeněno v místní kultuře již po staletí.

V okolí tržišť narazíte také na výborné místní restaurace, kde se určitě nebojte něco ochutnat. My obědvali v malé restauraci nedaleko zlatého trhu.

Metro v Dubaji

Metro patří v Dubaji mezi nejlevnější a nejpohodlnější způsob dopravy. V dubajském metru najdeme jen dvě linky – zelenou a červenou a tak je cestování velice jednoduché (ne jako v Barceloně, Paříži, nebo New Yorku). Dubajskou hromadnou dopravu společnosti RTA tvoří autobusy, metro a tramvaje. Jízdenku nazývanou Nol, kterou použijete...
Přečíst článek

Burj Khalifa - At the top

Kromě hotelu Burj Al Arab je další ikonou moderní Dubaje nejvyšší stavba světa (alespoň prozatím) Burj Khalifa vysoká 828 metrů. Najdeme ji u obchodního domu Dubai Mall, který je mimochodem největším obchodním domem na světě. Jak se dostanete k Burj Khalifa Metrem: červená linka metra, zastávka Burj Khalifa/ Dubai Mall....
Přečíst článek

Dubai Frame

Největší obrazový rám na světě, to je Dubai Frame. Více jak 150 metrů vysoký rám slouží jako muzeum a rozhledna. Z vrcholu je opravdu krásný výhled na starou Dubaj i moderní část z nejvyšší budovou světa Burj Khalifou.  Jak se k Dubai Frame dostanete? Dubai Frame se nachází u parku...
Přečíst článek

Dubai Global Village

Dubai Global Village představuje největší sezónní pouť na světě, kterou ročně navštíví více jak 6 milionů návštěvníků. Kromě obchodů, restaurací a kulturního vyžití, zde můžete zažít bláznivou jízdu na některé z atrakcí. Jak se do Global Village dostanu? Global Village leží východním směrem od centra Dubaje, prakticky již v poušti....
Přečíst článek

Dubai Marina a pláž

Dubai Marina je luxusní dubajskou čtvrtí, někdy nazývanou Miami Středního východu. Čtvrť vyrostla v místech, kde dříve byly jen písečné duny, dnes zde najdeme luxusní mrakodrapy a přístav. Kudy do Dubai Marina Do Dubai Marina se snadno dostanete červenou linkou metra. Vystoupit můžete na stanicích DMCC nebo Sobha Realty a...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru