Článek přečtete za 2 min.

Hrad Potštejn

Při jarní dovolené v Orlických horách jsme narazili na krásnou zříceninu hradu Potštejn, který leží nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Podívejte se s námi na hrad, kde hledal inspiraci i slavný český spisovatel Alois Jirásek. 

Kudy na hrad Potštejn?

Hrad Potštejn najdeme v Královéhradeckém kraji asi 15 km od Rychnova nad Kněžnou. Parkovat je možné na parkovišti Pod Lipami v obci Potštejn. Parkování je zdarma.

Od auta se pak na hrad dostanete po modré turistické stezce (cesta je dlouhá necelé 2 km).

O hradu Potštejn

Hrad byl založen na konci 13. století a v té době patřil mezi jednu z nejrozsáhlejších staveb u nás. V 16. století byl přestavěn Vilémem z Pernštejna. V 18. století pak hrad opravil hrabě Harbuval de Chamaré.

V roce 1766 byla v areálu postavena kaple sv. Jana Nepomuckého, poslední zastávky křížové cesty nazvané Boží hrob.

V areálu také najdeme pamětní desku k dílu Aloise Jiráska – Poklad.

Info: Ve vstupní čtvrté bráně je umístěna expozice o historii hradu.

Prohlídky a vstupné

V hlavní sezóně si můžete hrad prohlédnout každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Cena za vstupenku pro dospělého je 70 Kč a pro děti 40 Kč.

Prohlídka s průvodcem trvá 45 minut a dozvíte se spoustu zajímavých informací. V hradním areálu si můžete koupit suvenýry a občerstvení.

Tip: V nově zrekonstruované kapli se pořádají svatební obřady.

Pověst o pokladu

Na hradě údajně schoval poklad rytíř Mikuláš, který se ve 14. století živil loupením. Poklad hledal na zpustlém hradě hrabě Chamaré tak důkladně až jej celý poddoloval. Hrabě hledal poklad dlouhých 35 let a jedna z pověstí říká, že jednoho dne objevil podivné dveře k pokladu. 

Příběh inspiroval Aloise Jiráska k napsání románu Poklad.

V okolí navštivte

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top