Hlavní obrázek

Hrad Potštejn

Při jarní dovolené v Orlických horách jsme narazili na krásnou zříceninu hradu Potštejn, který leží nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Podívejte se s námi na hrad, kde hledal inspiraci i slavný český spisovatel Alois Jirásek. 

Kudy na hrad Potštejn?

Hrad Potštejn najdeme v Královéhradeckém kraji asi 15 km od Rychnova nad Kněžnou. Parkovat je možné na parkovišti Pod Lipami v obci Potštejn. Parkování je zdarma.

Od auta se pak na hrad dostanete po modré turistické stezce (cesta je dlouhá necelé 2 km).

O hradu Potštejn

Hrad byl založen na konci 13. století a v té době patřil mezi jednu z nejrozsáhlejších staveb u nás. V 16. století byl přestavěn Vilémem z Pernštejna. V 18. století pak hrad opravil hrabě Harbuval de Chamaré.

V roce 1766 byla v areálu postavena kaple sv. Jana Nepomuckého, poslední zastávky křížové cesty nazvané Boží hrob.

V areálu také najdeme pamětní desku k dílu Aloise Jiráska – Poklad.

Info: Ve vstupní čtvrté bráně je umístěna expozice o historii hradu.

Prohlídky a vstupné

V hlavní sezóně si můžete hrad prohlédnout každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Cena za vstupenku pro dospělého je 70 Kč a pro děti 40 Kč.

Prohlídka s průvodcem trvá 45 minut a dozvíte se spoustu zajímavých informací. V hradním areálu si můžete koupit suvenýry a občerstvení.

Tip: V nově zrekonstruované kapli se pořádají svatební obřady.

Pověst o pokladu

Na hradě údajně schoval poklad rytíř Mikuláš, který se ve 14. století živil loupením. Poklad hledal na zpustlém hradě hrabě Chamaré tak důkladně až jej celý poddoloval. Hrabě hledal poklad dlouhých 35 let a jedna z pověstí říká, že jednoho dne objevil podivné dveře k pokladu. 

Příběh inspiroval Aloise Jiráska k napsání románu Poklad.

V okolí navštivte

Rychnov nad Kněžnou - 6 tipů na výlet v okolí

O Orlických horách se říká, že patří mezi jednu z nejčistších lokalit České republiky. Na takové označení mají bezpochyby právo. Po třech dnech jsme s manželkou Maňánkou potkali jen minimum turistů (v porovnání s Krkonoši nebo Šumavou téměř nikoho), krajina je bez odpadků a přírody se stroje ještě nestihly dotknout.

Rychnov nad Kněžnou - 6 tipů na výlet v okolí Přečíst celé

Český Hobitín

Při putování v Orlických horách jsme narazili na mini Český Hobitín na zahrádce jednoho milovníka Pána Prstenů. Navštívit pravý Hobitín je poměrně nákladné a tady jsme se za pár korun mohli alespoň na chvíli cítit jako na Novém Zélandu. Český Hobitín v Orlických horách Hobití vesničku navrhl a postavil pan...

Český Hobitín Přečíst celé

Výšlap na Velkou Deštnou

Nejvyšší horou Orlického pohoří je Velká Deštná měřící 1115 metrů. Turistika je naším nejoblíbenějším sportem a tak bylo zdolání této hory jasným cílem jarní dovolené 2019. Vydáme se na ni společně z Luisina údolí. Parkování Jedním z výchozích bodů na vrchol Velké Deštné je Luisino údolí, kde se nachází prostorné...

Výšlap na Velkou Deštnou Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru