Hlavní obrázek

Krkonoše – Černá hora a Jánské Lázně

Černou horu a Jánské Lázně jsme s Petrem prvně navštívili s průmyslovkou na lyžařském výcviku. V zimě se nám tam moc líbilo, a tak jsme se rozhodli do těchto končin vrátit v létě 2016.

Černá hora leží ve východních Krkonoších a měří 1 299 m. Najdeme ji jen 3,5 km od lázeňského městečka Jánské Lázně. V ten samý den, co jsme se rozhodli navštívit Černou horu, jsme měli zdolanou Sněžku za 5 hodin nahoru a dolů. Proto byla jasným rozhodnutím jak se dostat na vrchol – kabinová lanovka.

Na vrchol lanovkou

Na vrchol Černé hory se pohodlně dostanete díky Černohorskému expresu – tedy kabinkové lanovce, která zde byla postavena v roce 1982 a nahradila původní lanovku z roku 1928.

Délka lanovky je 2 303 metrů, na své trase zdolává převýšení 566 metrů a doba jízdy je 7,4 minuty. Za jednu hodinu je lanovka schopná přepravit 1 500 osob.

Provozní doba lanovky zde.

Provozní doba a ceny:

 • Denně 9:00 – 18:00 každou půlhodinu
 • Cena: 200 Kč
 • Snížená cena: 140 Kč
 • Rodinná jízdenka: 520 Kč

Při vstupu do lanovky ve stanici v Jánských Lázních nepřehlédněte krásný model lanové dráhy.

Rozhledna Černá hora

Kousek od východu z lanovky stojí rozhledna Černá hora. Měří 21 metrů a pro její zdolání je potřeba vystoupat 106 schodů. Za odměnu se vám nabídne krásný výhled na celé Krkonoše a samozřejmě také Sněžku – nejvyšší horu České republiky.

Tato ocelová rozhledna je otevřena po celý rok a vstup je zpoplatněn.

Černohorské rašeliniště

Od rozhledny vede žlutá turistická stezka přímo k Černohorskému rašeliništi. Stezka je dlouhá necelé dva kilometry. Cestou minete tato rozcestí: Černá hora kiosek – Černá bouda – Václavák naučná stezka. 

Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm v Krkonošském národním parku. Jeho rozloha je úctyhodných 420 000 m2. V rašeliništi je vybudovaná pěkná naučná stezka s délkou 3,5 km. Součástí trasy je dřevěná vyhlídka s krásným výhledem na rašelinnou louku.

Černohorské rašeliniště

Občerstvení v Černé boudě

Hotel Černá bouda se pyšní jedinečnou polohou a krásným výhledem na Krkonoše. V letních měsících je u hotelu otevřeno občerstvení s posezením. Chvíli jsme si zde sedli i my s Petříkem, dali si Kofolu a kochali se výhledem na Sněžku.

Cesta zpět do Jánských Lázní

Stejně jako na vrchol, i dolů můžete sjet Černohorským expresem. My jsme asi po výšlapu na Sněžku neměli dost, a tak jsme se rozhodli, že Černou horu sešlapeme alespoň dolů.

Pro cestu zpět jsme zvolili žlutou turistickou stezku, která vede těmito místy: Sokolská bouda – U Zrcadlových bud – Nad Hoffmanovou boudou – Hofmmanova bouda – Jánské Lázně lanovka.

No co vám budu povídat, nápad to nebyl úplně dobrý a kolena bolela ještě pár dní potom. 🙂

Jánské Lázně

Jak jsem již psala, v Jánských Lázních jsme byli s lyžařským výcvikem. Šli jsme se (asi z nostalgie) podívat na „hotel“ kde jsme bydleli.

Jak již název města napovídá, jedná se o lázeňské město. Léčivý pramen byl údajně objeven již v 11. století. Jánské Lázně získaly svou slávu díky úspěšné léčbě stavů po dětské obrně. 

V Jánských Lázních se léčí nemoci pohybového aparátu, stavy po úrazech, nervová onemocnění a obrna.

Zajímavé stavby v Jánských Lázních

 • Kostel sv. Jana Křtitele
 • Secesní Kolonáda z roku 1893
 • Socha Krakonoše
 • Lanovka na Černou Horu

Stezka korunami stromů Krkonoše

V roce 2016 ještě stezka korunami stromů v Jánských Lázních nestála, a tak se tam budeme muset někdy vypravit znovu.

Stezka je postavena na úpatí Černé hory a měří 1 511 metrů. Velmi rychle se stala oblíbeným turistickým cílem a není divu, vyhlídková věž je vysoká 45 metrů a nabízí krásný výhled do krajiny Krkonoš. 

Otevírací doba a vstupné:

 • hlavní letní sezóna 9:30 – 19:00 každý den
 • dospělá osoba 250 Kč, děti a senioři 190 Kč

Černá hora a okolí v zimě

Černou horu samozřejmě navštěvuje nejvíce turistů v zimě. Ski resort Černá hora – Pec nabízí 50 kilometrů krásných sjezdovek. 

Kromě lyžování a snowboardování je na Černé hoře možnost sáňkování, snowtubingu a lyžařské školy.


Podívejte se na web Kamzasnehem.cz, kde najdete aktuální sněhové zpravodajství z Pece na běžky nebo pak přehled sněhových podmínek v celých Krkonoších.


Skiareály a sjezdovky, které jsme vyzkoušeli:

 • Černá hora – kabinová lanovka, sedačková lanovka
 • Černý důl – sedačkové lanovky
 • Jánské Lázně Formánky

V okolí Jánských Lázní najdete sportovní aktivity po celý rok, možná také proto se nám tady tak moc líbilo.

Naše tipy na ubytování

Hotel U Kabinky, Jánské Lázně

Hotel Jánské Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Apartmán Jestřáb č.15, Jánské Lázně

Apartmán Jánské Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Pension Janský Potok II., Jánské Lázně

Hotel Jánské Lázně
Zjistit dostupnost a cenu

Vlčí nora, Horní Maršov

Apartmán Horní Maršov
Zjistit dostupnost a cenu

Přečtěte si další články z Krkonoš

Adršpašsko-teplické skály

Znáte pohádky Třetí princ, Z pekla štěstí, nebo Princ a Večernice? Pokud ano, pak pro vás asi nebude překvapením, že se všechny tyto příběhy natáčely právě v Adršpachu. Pohádky miluji a tak jsme se sem s Petříkem museli také vypravit. Poslední dobou je v Adršpašských skalách poměrně velký nával turistů,...

Adršpašsko-teplické skály Přečíst celé

Prachovské skály

Skalnaté útvary jako z jiného světa najdeme v Českém ráji. Ideálním výchozím bodem pro návštěvu Prachovských skal je např. Jičín, který leží 5 až 7 kilometrů daleko.  Skály jsou velmi populární mezi horolezci. Kdo by neznal píseň Ivana Mládka – Prachovské skály. Archeologické nálezy dokazují, že v Prachovských skalách žili...

Prachovské skály Přečíst celé

Babiččino údolí - zámek Ratibořice a Staré Bělidlo

Nejznámější výletní místo Východních Čech by nemělo uniknout ani vám. Babička Boženy Němcové patří mezi českou klasiku, kterou by si měl přečíst každý. Navštivte místa, kde chodily postavy babičky, paní kněžny, Barunky, psů Sultána a Tyrla nebo bláznivé Viktorky. Jak se sem dostanete Ratibořice leží přibližně 2 km severně od...

Babiččino údolí - zámek Ratibořice a Staré Bělidlo Přečíst celé

Výstup na Sněžku

Jak každý jistě dobře ví, Sněžka je naší nejvyšší horou. Na vrchol vede několik turistických tras různých obtížností. Pojďte se dnes projít s námi a naplánujte si váš vlastní výstup na tohoto českého velikána. Parkování v Peci pod Sněžkou V Peci pod Sněžkou je několik možností, kde zaparkovat. My jsme...

Výstup na Sněžku Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru