Článek přečtete za 4 min.

Krkonoše – Černá hora a Jánské Lázně

Černou horu a Jánské Lázně jsme s Petrem prvně navštívili s průmyslovkou na lyžařském výcviku. V zimě se nám tam moc líbilo, a tak jsme se rozhodli do těchto končin vrátit v létě 2016.

Černá hora leží ve východních Krkonoších a měří 1 299 m. Najdeme ji jen 3,5 km od lázeňského městečka Jánské Lázně. V ten samý den, co jsme se rozhodli navštívit Černou horu, jsme měli zdolanou Sněžku za 5 hodin nahoru a dolů. Proto byla jasným rozhodnutím jak se dostat na vrchol – kabinová lanovka.

Na vrchol lanovkou

Na vrchol Černé hory se pohodlně dostanete díky Černohorskému expresu – tedy kabinkové lanovce, která zde byla postavena v roce 1982 a nahradila původní lanovku z roku 1928.

Délka lanovky je 2 303 metrů, na své trase zdolává převýšení 566 metrů a doba jízdy je 7,4 minuty. Za jednu hodinu je lanovka schopná přepravit 1 500 osob.

Provozní doba lanovky zde.

Provozní doba a ceny:

 • Denně 9:00 – 18:00 každou půlhodinu
 • Cena: 200 Kč
 • Snížená cena: 140 Kč
 • Rodinná jízdenka: 520 Kč

Při vstupu do lanovky ve stanici v Jánských Lázních nepřehlédněte krásný model lanové dráhy.

Rozhledna Černá hora

Kousek od východu z lanovky stojí rozhledna Černá hora. Měří 21 metrů a pro její zdolání je potřeba vystoupat 106 schodů. Za odměnu se vám nabídne krásný výhled na celé Krkonoše a samozřejmě také Sněžku – nejvyšší horu České republiky.

Tato ocelová rozhledna je otevřena po celý rok a vstup je zpoplatněn.

Černohorské rašeliniště

Od rozhledny vede žlutá turistická stezka přímo k Černohorskému rašeliništi. Stezka je dlouhá necelé dva kilometry. Cestou minete tato rozcestí: Černá hora kiosek – Černá bouda – Václavák naučná stezka. 

Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm v Krkonošském národním parku. Jeho rozloha je úctyhodných 420 000 m2. V rašeliništi je vybudovaná pěkná naučná stezka s délkou 3,5 km. Součástí trasy je dřevěná vyhlídka s krásným výhledem na rašelinnou louku.

Černohorské rašeliniště

Občerstvení v Černé boudě

Hotel Černá bouda se pyšní jedinečnou polohou a krásným výhledem na Krkonoše. V letních měsících je u hotelu otevřeno občerstvení s posezením. Chvíli jsme si zde sedli i my s Petříkem, dali si Kofolu a kochali se výhledem na Sněžku.

Cesta zpět do Jánských Lázní

Stejně jako na vrchol, i dolů můžete sjet Černohorským expresem. My jsme asi po výšlapu na Sněžku neměli dost, a tak jsme se rozhodli, že Černou horu sešlapeme alespoň dolů.

Pro cestu zpět jsme zvolili žlutou turistickou stezku, která vede těmito místy: Sokolská bouda – U Zrcadlových bud – Nad Hoffmanovou boudou – Hofmmanova bouda – Jánské Lázně lanovka.

No co vám budu povídat, nápad to nebyl úplně dobrý a kolena bolela ještě pár dní potom. 🙂

Jánské Lázně

Jak jsem již psala, v Jánských Lázních jsme byli s lyžařským výcvikem. Šli jsme se (asi z nostalgie) podívat na „hotel“ kde jsme bydleli.

Jak již název města napovídá, jedná se o lázeňské město. Léčivý pramen byl údajně objeven již v 11. století. Jánské Lázně získaly svou slávu díky úspěšné léčbě stavů po dětské obrně. 

V Jánských Lázních se léčí nemoci pohybového aparátu, stavy po úrazech, nervová onemocnění a obrna.

Zajímavé stavby v Jánských Lázních

 • Kostel sv. Jana Křtitele
 • Secesní Kolonáda z roku 1893
 • Socha Krakonoše
 • Lanovka na Černou Horu

Stezka korunami stromů Krkonoše

V roce 2016 ještě stezka korunami stromů v Jánských Lázních nestála, a tak se tam budeme muset někdy vypravit znovu.

Stezka je postavena na úpatí Černé hory a měří 1 511 metrů. Velmi rychle se stala oblíbeným turistickým cílem a není divu, vyhlídková věž je vysoká 45 metrů a nabízí krásný výhled do krajiny Krkonoš. 

Otevírací doba a vstupné:

 • hlavní letní sezóna 9:30 – 19:00 každý den
 • dospělá osoba 250 Kč, děti a senioři 190 Kč

Černá hora a okolí v zimě

Černou horu samozřejmě navštěvuje nejvíce turistů v zimě. Ski resort Černá hora – Pec nabízí 50 kilometrů krásných sjezdovek. 

Kromě lyžování a snowboardování je na Černé hoře možnost sáňkování, snowtubingu a lyžařské školy.


Podívejte se na web Kamzasnehem.cz, kde najdete aktuální sněhové zpravodajství z Pece na běžky nebo pak přehled sněhových podmínek v celých Krkonoších.


Skiareály a sjezdovky, které jsme vyzkoušeli:

 • Černá hora – kabinová lanovka, sedačková lanovka
 • Černý důl – sedačkové lanovky
 • Jánské Lázně Formánky

V okolí Jánských Lázní najdete sportovní aktivity po celý rok, možná také proto se nám tady tak moc líbilo.

Přečtěte si další články z Krkonoš

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top