Hlavní obrázek

Túra na Velký Javor a Velké Javorské jezero

Šumavu máme rádi a tak se tam vydáváme poměrně často. Tentokrát jsme vyjeli kousek za německé hranice a vydali se na túru na Velký Javor. Nakonec jsme obešli i Velké Javorské jezero.

Parkování u Velkého Javorského jezera

Přímo u Velkého Javorského jezera je prostorné placené parkoviště. Radíme přijet včas, později je parkoviště velice často plné.

Parkování na celý den stojí 4 Eura. Zaplatit můžete hotově nebo kartou v automatu na parkovišti, který je i v češtině.

Velký Javor

Velký Javor je nejvyšší horou Šumavy a Bavorského lesa. Měří 1 456 metrů a najdeme jej v Německu, jen 4 kilometry od našich hranic.

Na vrcholu narazíme na německé vojenské zařízení protivzdušné obrany s dvěma radarovými kupolemi. Zařízení bylo postaveno během studené války. 

Velký Javor je oblíbený jak v létě, tak v zimě, kdy zde funguje populární lyžařské středisko.

Túra na Velký Javor

Začněte na parkovišti u Velkého Javorského jezera. Vydejte se po zelené turistické stezce, která vede kolem jezera do kopce a pokračujte po ní až k chatě Arberschutzhaus (začátek stezky vede po písčito štěrkové cestě, ale po pár set metrech se terén mění na poměrně velké kameny).

U restaurace jsou toalety a prosklená rozhledna ve tvaru kříže, ze které je krásný výhled do okolí.

Od restaurace pokračujte pořád po zelené asi 670 metrů k vyhlídce u skály Bodenmaiser Riegel. Zde přejděte na červenou turistickou stezku a vydejte se na další vyhlídku za skálou Kleiner Seeriegel.

Po červené stezce se pak dostanete zpět k restauraci. Dolů k Velkému Javorskému jezeru dojděte opět po zelené stezce.

Velké Javorské jezero

Velké Javorské jezero je opravdu krásné. Okolo něj vede naučná stezka, místy jsou dřevěné chodníčky a místy lesní cesta (terén zvládne i kočárek).

Na břehu jezera si v letní sezóně můžete půjčit šlapadla (30 minut stojí 10 Euro). Zastihne-li vás hlad, na oběd si zajděte do Arberseehaus nebo zajeďte do nedaleké Železné Rudy. 

  • nadmořská výška: 935 m. n. m. 
  • plocha: 7,2 ha
  • maximální hloubka: 16 m
  • Celková délka túry i s obcházením jezera: 10 km
  • Časová náročnost: 3-4 hodiny
  • Výškových metrů: 506
  • Doporučená obuv: pevná 

Kam se vydat na Šumavě?

Vlčí výběh v Srní na Šumavě - stezka pro děti i dospělé

Pokud patříte mezi milovníky zvířat nebo přírody, neměla by vám uniknout 300 metrů dlouhá lávka, která navazuje na 2,5 kilometru dlouhou naučnou Vlčí stezku nedaleko Srní na Šumavě. S Mařenkou jsme se zde byli podívat jednou v srpnu a jednou v prosinci – každý měsíc měl své kouzlo. Parkování a...

Vlčí výběh v Srní na Šumavě - stezka pro děti i dospělé Přečíst celé

NP Šumava - Modrava, Horská Kvilda, Vydra, slatě

Na Šumavu jezdíme s Petříkem rádi v létě i v zimě. V každém období to tady má své specifické kouzlo, ale přiznám se, že radši mám zimní Šumavu. V Plzni si moc sněhu neužijeme, a tak tam alespoň jednou každou zimu vyrazíme nasbírat pohádkovou atmosféru. Která místa navštěvujeme nejraději? Modrava...

NP Šumava - Modrava, Horská Kvilda, Vydra, slatě Přečíst celé

Hrad Kašperk - Šumava

Hrad Kašperk je nejvýše položeným hradem v České republice, také proto je z něj krásný výhled na Šumavu. Hrad se tyčí nad městem Kašperské Hory, které je v poslední době známé hlavně díky seriálu Policie Modrava.  Trasy na hrad Kašperk Zelená turistická stezka z Kašperských Hor Cesta začíná u Penzionu...

Hrad Kašperk - Šumava Přečíst celé

Jezero Laka na Šumavě v létě i zimě

Jezero Laka je nejmenším ledovcovým jezerem na české straně Šumavy. Leží ve výšce 1 096 m. n. m. a je tak i nejvýše položeným šumavským jezerem. Cestu k jezeru můžete podniknout jak v létě tak v zimě. K jezeru dokonce vede pěkná běžkařská trasa. O jezeře Laka Jezero Laka leží...

Jezero Laka na Šumavě v létě i zimě Přečíst celé

Šumava - Poledník a Prášily a Prášilské jezero v létě

Krásnou přírodu Šumavy si rozhodně zamilujete. Když budete mít štěstí, nepotkáte ani miliony turistů jako v Krkonoších. My bydlíme v Plzni, takže na Šumavu vyrážíme poměrně často. Nejčastěji jezdíme do okolí Modravy. Tentokrát jsme se ale vydali kousek vedle, a to do Prášil. Cíl cesty byl jasný, rozhledna Poledník. Auto...

Šumava - Poledník a Prášily a Prášilské jezero v létě Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru