Článek přečtete za 3 min.

Hrad Kašperk – Šumava

Hrad Kašperk je nejvýše položeným hradem v České republice, také proto je z něj krásný výhled na Šumavu. Hrad se tyčí nad městem Kašperské Hory, které je v poslední době známé hlavně díky seriálu Policie Modrava. 

Trasy na hrad Kašperk

Zelená turistická stezka z Kašperských Hor

Cesta začíná u Penzionu U Kašny na náměstí v Kašperských Horách. Vede ulicí Karlova a poté pokračuje stromovou alejí a lesem až k hradu Kašperk. Délka stezky je 3 km a zabere vám asi hodinu.

Modrá turistická stezka z Kašperských Hor

Modrá trasa také začíná ve městě na náměstí, ale táhne se hlavní Vimperskou ulicí. U Výklenkové kapličky je potřeba odbočit doleva do kopce a pokračovat polní cestou ke kapličce v Kavrlíku. Dále jdete lesem až ke hradu. Modrá turistická cesta měří 3,2 km a časová náročnost je něco přes jednu hodinu.

Zelená turistická stezka z parkoviště České Domky

Nejkratší variantou, jak se pěšky dostat na hrad Kašperk, je zaparkovat auto až na parkovišti České Domky, které je placené. Zelená stezka vede až ke hradu a měří jen 1,5 km.

Pro invalidy je u hradu vyhrazeno pár parkovacích míst.

Hrad Kašperk

Na příkaz českého krále a římského císaře Karla IV. byl Kašperk v roce 1356 postaven v malebném koutě na Šumavě ve výšce 886 m.n.m.. Hrad byl součástí Zlaté stezky (důležitá obchodní trasa).

Podoba hradu: Hradní jádro představuje obdélný palác a obytné věže, vše je obehnáno souvislým opevněním. 

Vinou nedostatku financí hrad zchátral a v roce 1616 byl odprodán městu Kašperské Hory, kterému patří dodnes. Od roku 2000 na hradě probíhají rekonstrukce jednotlivých částí.

Vstupné a prohlídkové okruhy

Info: Na nádvoří hradu je vstupné zdarma.

  • prohlídka Život na hradě (60 minut, 100 Kč / 75 Kč) – purkrabství, zřícenina hradního paláce, východní věž, vyhlídka z 5. patra věže, videoprojekce
  • prohlídka Stavba hradu (55 minut, 100 Kč / 75 Kč) – hradní parkán, přízemí východní věže, zřícenina hradního paláce, západní věž, vyhlídka z 5. patra věže
  • Velký prohlídkový okruh (135 minut, 150 Kč / 95 Kč) – kombinace okruhů

Návštěvní doba hradu Kašperk

Květen – červen: kromě pondělí každý den od 10 do 17 hodin

Červenec – srpen: každý den od 9:30 do 18

Září: kromě pondělí každý den od 10 do 17 hodin

Říjen: kromě pondělí každý den od 10 do 16:30 hodin

Poslední prohlídka začíná hodinu před koncem otevírací doby hradu. Na hradním nádvoří najdeme občerstvení, kde si můžeme vybrat z široké nabídky dobrot (domácí placky, grilované klobásy, slané tyčinky, párky v rohlíku).

Filmové místo

Víte, že se na hradě Kašperk natáčela oblíbená pohádka Anděl Páně?

Pustý hrádek

400 metrů východním směrem od hradu Kašperk leží zbytky opevnění hradu Pustý hrádek. Toto místo je položené ještě výše než hrad a to ve výšce 924 m.n.m.. Z Pustého hrádku se pořizují ty nejhezčí fotografie Kašperku.

Poznejte krásy Šumavy

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top