Hlavní obrázek

Skalní most Bastei v Saském Švýcarsku

České Švýcarsko jsme navštívili již vícekrát, v Saském Švýcarsku jsme byli poprvé a tak na našem seznamu míst nesměl chybět známý skalní most Basteibrücke, ke kterému jsme se vydali z německého města Rathen.

O skalním mostu Bastei

Vyhlídkový skalní most Bastei je nejznámějším místem v Saském Švýcarsku. Název Bastei (česky Bašta) je odvozen od souboru obranných strmých skal okolo hradu Neurathen. 

Kamenný most Basteibrücke je prvním evropským turistickým mostem, byl postaven pravděpodobně v roce 1851. Je dlouhý 76 metrů a překonává propast Mardertelle (Kuní jáma). Spojuje Bastei a skalní hrad Neurathen.

Kde jsme parkovali?

Zaparkovali jsme ve městě Rathen na parkovišti úplně vzadu za infocentrem. Parkovné se zde neplatí, jen musíte přijet brzy ráno, aby zde bylo místo.

Naproti infocentru narazíte na placené toalety (0,5 EUR). 

Cesta na skalní most Bastei

Z města Rathen jsme se na Bastei vydali po červené stezce, nejdříve se prochází městem Rathen odkud stezka uhýbá do kopce, okolo hradu Neurathen až ke skalnímu mostu.

  • délka stezky: 1,5 km
  • převýšení: 169 m

Cestou k mostu se musí překonat několik desítek schodů.

Vyhlídka na řeku Labe a tip na fotku

Po cestě na Bastei se určitě zastavte na vyhlídce Tiedgeassucht odkud je krásný výhled na Labe.

Tip: Známou fotku mostu Bastei si vyfotíte nejlépe z vyhlídky Ferdinandaussicht.

Balkon Sachsens

Další hezkou vyhlídkou je betonový balkon Sachsens, který najdete u restaurace Panorama-Snack, kde si můžete zakoupit občerstvení. Na jídlo můžete zajít také do restaurace SB Försterrast nebo Panoramarestaurant Bastei.

Skalní hrad Neurathen

Když budete na Bastei navštivte také skalní hrad Neurathen. Platili jsme zde vstupné 2,5 EUR na osobu. Jedná se o rozlohou největší skalní hrad v Saském Švýcarsku. Založen byl v první polovině 13. století.

Do dnešní doby se dochovalo několik prostor vytesaných do skály a cisterna na vodu. 

Z hradu je hezký výhled na most Bastei, balkon Sachsens a okolní skalní útvary.

Další výlety v okolí

Pravčická brána v Českém Švýcarsku

Být v Českém Švýcarsku a nenavštívit Pravčickou bránu by byla velká škoda. Vydejte se s námi k největší skalní přirozené bráně na našem kontinentu. Cestou se docela zapotíte, ale slibujeme, že to bude stát za to. Jak se k Pravčické bráně dostanu? Autobusem Autobusy jezdí z Děčína do Hřenska a...

Pravčická brána v Českém Švýcarsku Přečíst celé

Skalní hrad Falkenštejn

Nádherné výhledy do Českého Švýcarska se vám naskytnou ze skalního hradu Falkenštejn u Jetřichovic. Cesta na hrad je poněkud náročnější, ale rozhodně stojí za to. Parkování K hradu Falkenštejn se nejsnadněji dostanete z placeného parkoviště v Jetřichovicích. Parkovné jsme platili v automatu kartou (150 Kč/den). Cesta na hrad Z parkoviště...

Skalní hrad Falkenštejn Přečíst celé

Recenze: Pension Soutěsky Hřensko

Hledáte-li romantické ubytování v menším pensionu v Českém Švýcarsku, vyzkoušejte penzion Soutěsky v Hřensku. Poloha ubytování Pension Soutěsky se nachází přímo u vstupu do Edmundovy soutěsky v Hřensku. Pokud plánujete projet České Švýcarsko je to výborné výchozí místo na všechny výlety. K Pravčické bráně je to odtud jen 4 km...

Recenze: Pension Soutěsky Hřensko Přečíst celé

Rozhledna Růženka v obci Růžová

Neobvyklá stavba rozhledny Růženka stojí v obci Růžová v Ústeckém kraji. Již z dálky na nás rozhledna působila až mimozemským dojmem, z jejího ochozu se vám naskytne krásný výhled na okolní pastviny a kopce Českého Švýcarska. Foto je pořízeno z dronu DJI Mini 3 Pro od Dron Pro Cesta na...

Rozhledna Růženka v obci Růžová Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru