Článek přečtete za 3 min.

Vánoční trhy Guteneck

Hledáte-li místo s krásnou vánoční atmosférou, nemusíte jezdit příliš daleko za hranice. Na německém zámku Guteneck se každou zimu konají nádherné vánoční trhy plné skvělých chutí.

Kde najdu zámek Guteneck

Zámek Guteneck leží v okrese Schwandorf nedaleko německého města Nabburg. Z Plzně je to sem 120 km po dálnici D5. Z Prahy sem cesta trvá dvě a čtvrt hodiny a ujedete 214 km.

O zámku Guteneck

Guteneck byl poprvé zmíněn již ve 12. století. Zámek se skládá z komplexu budov postavených na gotické základové zdi. Jádro obytného křídla s palácovou kaplí sv. Kateřiny existuje až od 14. století. 

Koncem 19. století bylo přistavěno dvoupatrové arkádové nádvoří. Na zámku se vystřídalo několik šlechtických rodin. Dnes žije na zámku rodina Burkharda Graf Beissela von Gymnich.

Termíny vánočních trhů

První trhy se konají vždy již před první adventní nedělí. Letos již 26. 11. Kvůli koronaviru se na zámek, ale podíváte jedině s platným testem. Tentokrát si tak tyto thy bohužel necháme ujít. 

Pokud by ale někdo i přes nutný test chtěl na trhy vyrazit, přikládám odkaz na oficiální stránky zámku. https://www.schloss-guteneck.de/veranstaltungen/termine

Kdy na trhy vyrazit?

My byli na trzích dvakrát, vždy v sobotu před první adventní nedělí. Z Plzně jsme vyrazili před 14. hodinou, tak aby jsme na trzích byli ještě za světla, vše si prošli a pak si trhy prohlédli i po setmění, kdy všechno krásně svítí. 

Tip: Vždy na začátku trhu prochází městem průvod, lidé hrají na různé hudební nástroje a mají na sobě krásné dobové oblečení.

Parkování a vstupné

Nedaleko zámku je prostorné parkoviště, které je vždy připravené na velký nápor turistů nejen z České republiky. Po příjezdu budete obsluhou navigováni k volnému parkovacímu stání. 

Z parkoviště je to na zámek jen 200 metrů. Na trhy se platí vstupné 6 Eur (ve čtvrtek a pátek) o víkendu pak 8 Eur, ale věřte mi, rozhodně to stojí za to.

Trhy plné skvělých chutí a vůní

Trhy na zámku Guteneck patří stoprocentně mezi nejkrásnější vánoční trhy jaké jsem kdy navštívila. Jedinečnou atmosféru zámeckého prostředí, nádherných vánočních dekorací, stromů plných světýlek a linoucí se vůni svařáku musíte zažít na vlastní kůži.

Trhy jsou situovány pod zámkem Guteneck, ale také přímo na zámeckém nádvoří. Najdete zde nejrůznější stánky s dobrotami jako jsou pražené oříšky, smažené čokoládové koule (něco jako koblížky), ovoce v čokoládě, trdelníky a vánoční pečivo.

Na své si přijdou i milovníci slaného jídla. Pečené brambory, langoše, různé klobásy a párky v rohlíku jsou také na každém rohu.

K pití si můžete vybrat z dobrého svařáku, horkého jablka, čajů, ale i piva nebo různých limonád.

Dobrot je na trzích požehnaně, proto před cestou doporučuji nejíst a pořádně si to tady užít 🙂

Seženete zde i vánoční dárky

Kromě dobrého jídla, zde seženete i originální většinou ručně vyráběné vánoční dárky. Není nouze o různé postavičky vyrobené ze dřeva, keramické výrobky, nebo třeba teplé pletené ponožky. 

Vánoční stromeček až po strop

Při návštěvě trhů, nezapomeňte zavítat do místní “stodoly”, kromě dlouhých stolů, kde se můžete posadit s dobrým jídlem, zde najdete překrásný vánoční stromeček sahající téměř až do stropu budovy.

Na návštěvu za zvířátky

V chlívku na vás čekají roztomilé lamy, oslík a fretky. Z těchto zvířat bude mít radost zajisté celá rodina 🙂

Atmosféra trhů se nedá popsat slovy, je to úplně něco jiného než pražské nebo plzeňské trhy na náměstí. Až to bude možné určitě se sem zase rádi vrátíme.

Co jsme viděli v Německu

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top