Hlavní obrázek

Vánoční trhy Guteneck

Hledáte-li místo s krásnou vánoční atmosférou, nemusíte jezdit příliš daleko za hranice. Na německém zámku Guteneck se každou zimu konají nádherné vánoční trhy plné skvělých chutí.

Kde najdu zámek Guteneck

Zámek Guteneck leží v okrese Schwandorf nedaleko německého města Nabburg. Z Plzně je to sem 120 km po dálnici D5. Z Prahy sem cesta trvá dvě a čtvrt hodiny a ujedete 214 km.

O zámku Guteneck

Guteneck byl poprvé zmíněn již ve 12. století. Zámek se skládá z komplexu budov postavených na gotické základové zdi. Jádro obytného křídla s palácovou kaplí sv. Kateřiny existuje až od 14. století. 

Koncem 19. století bylo přistavěno dvoupatrové arkádové nádvoří. Na zámku se vystřídalo několik šlechtických rodin. Dnes žije na zámku rodina Burkharda Graf Beissela von Gymnich.

Termíny vánočních trhů

První trhy se konají vždy již před první adventní nedělí. Trh je otevřen od čtvrtka do neděle.

  • první trhy se letos uskuteční ve čtvrtek 23. 11. 2023 od 16:00 do 20:00
  • následně jsou trhy vždy otevřené ve čtvrtek a pátek od 16:00 do 20:00 a o víkendu od 11:00 do 20:00
  • poslední trhy se konají v neděli 17. 12. 2023
  • ve všední den vstupné 7 EUR o víkendu 8 EUR

Termíny naleznete zde: https://www.schloss-guteneck.de/veranstaltungen/termine

Trhy v roce 2023

Kdy na trhy vyrazit?

My byli na trzích již třikrát, vždy v sobotu před první adventní nedělí. Z Plzně jsme vyrazili před 14. hodinou, tak aby jsme na trzích byli ještě za světla, vše si prošli a pak si trhy prohlédli i po setmění, kdy všechno krásně svítí. 

Tip: Vždy na začátku trhu prochází městem průvod, lidé hrají na různé hudební nástroje a mají na sobě krásné dobové oblečení.

Parkování a vstupné

Nedaleko zámku je prostorné parkoviště, které je vždy připravené na velký nápor turistů nejen z České republiky. Po příjezdu budete obsluhou navigováni k volnému parkovacímu stání. Parkovné stojí 2 Eura.

Z parkoviště je to na zámek jen 200 metrů. Na trhy se platí vstupné 6 Eur (ve čtvrtek a pátek) o víkendu pak 8 Eur, ale věřte mi, rozhodně to stojí za to.

Trhy plné skvělých chutí a vůní

Trhy na zámku Guteneck patří stoprocentně mezi nejkrásnější vánoční trhy jaké jsem kdy navštívila. Jedinečnou atmosféru zámeckého prostředí, nádherných vánočních dekorací, stromů plných světýlek a linoucí se vůni svařáku musíte zažít na vlastní kůži.

Trhy jsou situovány pod zámkem Guteneck, ale také přímo na zámeckém nádvoří. Najdete zde nejrůznější stánky s dobrotami jako jsou pražené oříšky, smažené čokoládové koule (něco jako koblížky), ovoce v čokoládě, trdelníky a vánoční pečivo.

Na své si přijdou i milovníci slaného jídla. Pečené brambory, langoše, různé klobásy a párky v rohlíku jsou také na každém rohu.

K pití si můžete vybrat z dobrého svařáku, horkého jablka, čajů, ale i piva nebo různých limonád.

Dobrot je na trzích požehnaně, proto před cestou doporučuji nejíst a pořádně si to tady užít 🙂

Seženete zde i vánoční dárky

Kromě dobrého jídla, zde seženete i originální většinou ručně vyráběné vánoční dárky. Není nouze o různé postavičky vyrobené ze dřeva, keramické výrobky, nebo třeba teplé pletené ponožky. 

Vánoční stromeček až po strop

Při návštěvě trhů, nezapomeňte zavítat do místní “stodoly”, kromě dlouhých stolů, kde se můžete posadit s dobrým jídlem, zde najdete překrásný vánoční stromeček sahající téměř až do stropu budovy.

Na návštěvu za zvířátky

V chlívku na vás čekají roztomilé lamy, oslík a fretky. Z těchto zvířat bude mít radost zajisté celá rodina 🙂

Atmosféra trhů se nedá popsat slovy, je to úplně něco jiného než pražské nebo plzeňské trhy na náměstí. Až to bude možné určitě se sem zase rádi vrátíme.

Fotogalerie trhy 2022

Fotogalerie trhy 2023

Co jsme viděli v Německu

Pohádkový zámek Neuschwanstein

Nejslavnější zámek Ludvíka II. Bavorského Neuschwanstein najdete v německém městečku Hohenschwangau. Pohádkový zámek “krále pohádek” by neměl uniknout žádnému milovníku architektury. Neuschwanstein byl inspirací i pro zámek Šípkové Růženky v Disneylandu. Jak se na zámek dostanu Přesná adresa: Schlossverwaltung Neuschwanstein, Neuschwansteinstr. 20, Schwangau Auto zaparkujte ve městě Hohenschwangau na jednom...

Pohádkový zámek Neuschwanstein Přečíst celé

Orlí hnízdo a jezero Königsee

Poblíž jihobavorského města Berchtesgaden leží horské sídlo Adolfa Hitlera, známé jako Orlí hnízdo. Na vrcholu, na který se dostanete zlatým výtahem, na vás čeká krásný výhled na okolní krajinu, mohutný kříž a krásná procházka po vrcholu. Kudy na Orlí hnízdo Orlí hnízdo leží v Německu u obce Berchtesgaden nedaleko rakouských...

Orlí hnízdo a jezero Königsee Přečíst celé

Waldwipfelweg v Bavorsku - stezka v korunách stromů a dům vzhůru základy

Padesát kilometrů za českými hranicemi nedaleko městečka St. Englmar navštivte netradiční stavbu – dům na střeše. Kromě jedinečného zážitku v domě vzhůru nohama, si projděte ještě stezku v korunách stromů a adventure park. Jak se tam dostanu Z Plzně: Vzdálenosti: Parkování 250 metrů od vstupu je prostorné neplacené parkoviště. Dům...

Waldwipfelweg v Bavorsku - stezka v korunách stromů a dům vzhůru základy Přečíst celé

Biatlonová aréna v Ruhpoldingu - Chiemgau Arena

Po cestě do Rakouska přijde vhod malá pauza. Proč si ji neudělat třeba v německém Ruhpoldingu. Biatlonový fanoušci již určitě ví, na co zajímavého se dá v Ruhpoldingu narazit. Ano je to známá biatlonová aréna, kde se každý rok koná světový pohár. Kde leží Ruhpolding a Chiemgau Arena Bydlíme v...

Biatlonová aréna v Ruhpoldingu - Chiemgau Arena Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru