Článek přečtete za 3 min.

Jičín – na návštěvě u Rumcajse

Při cestě do Krkonoš jsme se museli zastavit v Jičíně. Kdo by neznal klasický večerníček s Mankou, Cipískem a Rumcajsem. Moje sestra Petra mi doporučila malé muzeum, věnované právě téhle pohádce.

Jičín leží v Královehradeckém kraji na řece Cidlině. Z Plzně nám cesta zabrala necelé tři hodiny. Auto jsme nechali na parkovišti u Kauflandu. Zdarma.

Kudy k Cipískovi

Od Kauflandu nebo Lidlu se vydejte kolem autobusového nádraží, cestou minete také okresní soud a městské opevnění. V ulici Pod Koštofránkem pak stojí Rumcajsova ševcovna.

Rumcajsova ševcovna Jičín

Na návštěvě u Rumcajse – Rumcajsova ševcovna

Malý domeček s Rumcajsovo ševcovnou je spíše pro děti, ale i nám se tam moc líbilo. Prohlídka není na dlouho, zabere vám maximálně 30 minut. V hlavní sezóně mají otevřeno každý den od 10:00 do 18:00. Vstupné pro dospělé stojí 25 Kč a pro děti 15 Kč.

Uvnitř spatříte obydlí, ve kterém Rumcajs žil před životem loupežníka, ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku nebo Cipískovu ZOO. Součástí expozice jsou také sochy hlavních postav z pohádky.

Loupežník Rumcajs je pohádková postava z večerníčku. Autorem této pohádkové postavy je Václav Čtvrtek, o ilustrace se postaral Radek Pilař. První příběhy o tomto loupežníkovi vyšly v 60. letech 20. století. 

Pokračujeme do Jičína.

Valdická brána v Jičíně

Po prohlídce ševcovny můžete pokračovat ulicí Pod Koštofránkem směrem k Valdické bráně. Brána je typickou dominantou města Jičín. Je vysoká 52 metrů a pokud se chcete podívat na vrchol, musíte zdolat 156 schodů. Vstup je zpoplatněný – dospělý 30 Kč.

Zámecký park

V Jičíně si nenechte ujít zámecký park. Dopřejte si odpočinek u fontány, nebo si jen tak poseďte na jedné z laviček. Během roku se zde konají různé kulturní akce. Než vyrazíte do Jičína, dopředu se informujte jaká událost se zde zrovna koná.

Valdštejnský zámek

Valdštejnský zámek najdeme hned u parku. Původně byl postaven v renesančním stylu, ale po výbuchu v roce 1620 dostal barokní podobu. Nejkrásnější místností z celého zámku je prý empírový salónek Tří císařů.

Samotný zámek ale není přístupný pro veřejnost. Prohlédnout si můžete pouze prostory galerie a muzea.

Otevírací doba muzea:

  • hlavní sezóna: každý den od 9:00 do 18:00

Valdštejnovo náměstí v Jičíně

Pokud vám zbyde čas, zajděte se podívat také na Valdštejnovo náměstí. Na náměstí stojí krásná empírová kašna, která byla postavena na počest císaře Ferdinanda V. 

Valdštejnské náměstí Jičín

Další ikonickou stavnou je pak Mariánský sloup z roku 1702, který je vysoký 6 metrů. 

Známou stavbou je také Měšťanský dům U Zlaté koruny postavený v gotickém stylu. 

Okolo náměstí je možné parkovat na zpoplatněném stání. 

  • 30 minut 5 Kč
  • 60 minut 10 Kč
  • každá další hodina 20 Kč
Jičín kašna

Další zajímavé stavby, které můžete prozkoumat za nás

  • Kostel sv. Ignáce z Loyoly
  • Synagoga

Kam na dobrý oběd?

S Petříkem máme občas chuť na dobré mexické jídlo, a tak jsme v Jičíně našli restauraci Casa De Piedra, kterou najdete v Nerudově ulici 82 kousek od Valdštejnova náměstí. 

Mexická restaurace

Příjemné mexické prostředí a výborné jídlo, doporučujeme všemi 10.

Přečtěte si další články z Krkonoš

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top