Hlavní obrázek

Jičín – na návštěvě u Rumcajse

Při cestě do Krkonoš jsme se museli zastavit v Jičíně. Kdo by neznal klasický večerníček s Mankou, Cipískem a Rumcajsem. Moje sestra Petra mi doporučila malé muzeum, věnované právě téhle pohádce.

Jičín leží v Královehradeckém kraji na řece Cidlině. Z Plzně nám cesta zabrala necelé tři hodiny. Auto jsme nechali na parkovišti u Kauflandu. Zdarma.

Kudy k Cipískovi

Od Kauflandu nebo Lidlu se vydejte kolem autobusového nádraží, cestou minete také okresní soud a městské opevnění. V ulici Pod Koštofránkem pak stojí Rumcajsova ševcovna.

Rumcajsova ševcovna Jičín

Na návštěvě u Rumcajse – Rumcajsova ševcovna

Malý domeček s Rumcajsovo ševcovnou je spíše pro děti, ale i nám se tam moc líbilo. Prohlídka není na dlouho, zabere vám maximálně 30 minut. V hlavní sezóně mají otevřeno každý den od 10:00 do 18:00. Vstupné pro dospělé stojí 25 Kč a pro děti 15 Kč.

Uvnitř spatříte obydlí, ve kterém Rumcajs žil před životem loupežníka, ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku nebo Cipískovu ZOO. Součástí expozice jsou také sochy hlavních postav z pohádky.

Loupežník Rumcajs je pohádková postava z večerníčku. Autorem této pohádkové postavy je Václav Čtvrtek, o ilustrace se postaral Radek Pilař. První příběhy o tomto loupežníkovi vyšly v 60. letech 20. století. 

Pokračujeme do Jičína.

Valdická brána v Jičíně

Po prohlídce ševcovny můžete pokračovat ulicí Pod Koštofránkem směrem k Valdické bráně. Brána je typickou dominantou města Jičín. Je vysoká 52 metrů a pokud se chcete podívat na vrchol, musíte zdolat 156 schodů. Vstup je zpoplatněný – dospělý 30 Kč.

Zámecký park

V Jičíně si nenechte ujít zámecký park. Dopřejte si odpočinek u fontány, nebo si jen tak poseďte na jedné z laviček. Během roku se zde konají různé kulturní akce. Než vyrazíte do Jičína, dopředu se informujte jaká událost se zde zrovna koná.

Valdštejnský zámek

Valdštejnský zámek najdeme hned u parku. Původně byl postaven v renesančním stylu, ale po výbuchu v roce 1620 dostal barokní podobu. Nejkrásnější místností z celého zámku je prý empírový salónek Tří císařů.

Samotný zámek ale není přístupný pro veřejnost. Prohlédnout si můžete pouze prostory galerie a muzea.

Otevírací doba muzea:

  • hlavní sezóna: každý den od 9:00 do 18:00

Valdštejnovo náměstí v Jičíně

Pokud vám zbyde čas, zajděte se podívat také na Valdštejnovo náměstí. Na náměstí stojí krásná empírová kašna, která byla postavena na počest císaře Ferdinanda V. 

Valdštejnské náměstí Jičín

Další ikonickou stavnou je pak Mariánský sloup z roku 1702, který je vysoký 6 metrů. 

Známou stavbou je také Měšťanský dům U Zlaté koruny postavený v gotickém stylu. 

Okolo náměstí je možné parkovat na zpoplatněném stání. 

  • 30 minut 5 Kč
  • 60 minut 10 Kč
  • každá další hodina 20 Kč
Jičín kašna

Další zajímavé stavby, které můžete prozkoumat za nás

  • Kostel sv. Ignáce z Loyoly
  • Synagoga

Kam na dobrý oběd?

S Petříkem máme občas chuť na dobré mexické jídlo, a tak jsme v Jičíně našli restauraci Casa De Piedra, kterou najdete v Nerudově ulici 82 kousek od Valdštejnova náměstí. 

Mexická restaurace

Příjemné mexické prostředí a výborné jídlo, doporučujeme všemi 10.

Přečtěte si další články z Krkonoš

Adršpašsko-teplické skály

Znáte pohádky Třetí princ, Z pekla štěstí, nebo Princ a Večernice? Pokud ano, pak pro vás asi nebude překvapením, že se všechny tyto příběhy natáčely právě v Adršpachu. Pohádky miluji a tak jsme se sem s Petříkem museli také vypravit. Poslední dobou je v Adršpašských skalách poměrně velký nával turistů,...

Adršpašsko-teplické skály Přečíst celé

Prachovské skály

Skalnaté útvary jako z jiného světa najdeme v Českém ráji. Ideálním výchozím bodem pro návštěvu Prachovských skal je např. Jičín, který leží 5 až 7 kilometrů daleko.  Skály jsou velmi populární mezi horolezci. Kdo by neznal píseň Ivana Mládka – Prachovské skály. Archeologické nálezy dokazují, že v Prachovských skalách žili...

Prachovské skály Přečíst celé

Babiččino údolí - zámek Ratibořice a Staré Bělidlo

Nejznámější výletní místo Východních Čech by nemělo uniknout ani vám. Babička Boženy Němcové patří mezi českou klasiku, kterou by si měl přečíst každý. Navštivte místa, kde chodily postavy babičky, paní kněžny, Barunky, psů Sultána a Tyrla nebo bláznivé Viktorky. Jak se sem dostanete Ratibořice leží přibližně 2 km severně od...

Babiččino údolí - zámek Ratibořice a Staré Bělidlo Přečíst celé

Krkonoše - Pramen Labe

Mezi často navštěvované místo v Krkonoších patří jednoznačně pramen řeky Labe. Jedná se o symbolické místo, skutečný pramen vyvěrá kousek dál, v Labské louce. Kvůli ochraně zdejší přírody je skutečný pramen nepřístupný. Návštěva tohoto místa, ale rozhodně stojí za to. Každý pravý milovník přírody se sem bude rád vracet. Kudy...

Krkonoše - Pramen Labe Přečíst celé

Výstup na Sněžku

Jak každý jistě dobře ví, Sněžka je naší nejvyšší horou. Na vrchol vede několik turistických tras různých obtížností. Pojďte se dnes projít s námi a naplánujte si váš vlastní výstup na tohoto českého velikána. Parkování v Peci pod Sněžkou V Peci pod Sněžkou je několik možností, kde zaparkovat. My jsme...

Výstup na Sněžku Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru