Hlavní obrázek

Ukládání fotek – disky, fotoknihy i obrázky na zeď

Z našich cest máme opravdu hodně fotek. Kromě toho se do kapacity na našich discích počítají také focení pro klienty nebo rodinné oslavy. A protože kromě dvou telefonů a GoPro skladuji i všechny RAW soubory z bezzrcadlovky (která má cca 48 MB na fotku), data se jen tak někam nevejdou.

Pro příklad – SONY ARW, exporty do JPG, zmenšené fotky pro sociální sítě a vše, co ukládám – výsledných 13 fotek z jednoho focení je na 4,3 GB.

Digitální úložiště

Aktuálně máme něco kolem 3 TB fotek (a pár videí). S každou novou generací telefonů nebo foťáku ale datová náročnost roste. Jedna fotka z telefonu měla před pár lety sotva 1 MB, dnes je to hravě 5. Začínal jsem s 500 GB externím harddiskem (60 GB HDD v notebooku Acer). Doba ale pokročila.

Nyní mám dva 1 TB disky (externí, HDD), v obou noteboocích 512 GB SSD a jedno externí NAS úložiště s 2×4 TB disky. Toto velké úložiště ale pracuje pouze přes Wi-Fi (=dlouhý přenos dat, ne vždy se tam dá dostat) a tak přichází čas na sloučení dat a upgrade – pravděpodobně jeden SSD kolem 4-6 TB s USB-C pro zálohu a druhý pak pro nová data. Druhou možností je jeden velký spolehlivý HDD se zrcadlením.

Fotoknihy

Každý rok v lednu nebo únoru děláme s Mařenkou na fotoknize za rok předešlý. Do jedné knížky shrneme všechny naše nejzásadnější vzpomínky – a to jak z cest, tak i úplně běžného života. Tištěné fotky nic nepřekoná – hlavně se k fotoknihám vrátíme i několikrát za rok, což u fotografií na externím disku nehrozí.

Fotoknihy děláme už několik let v Happy Foto, abychom zachovali jednotný formát knihy. Obvykle se po Vánocích najde nějaká sleva, takže místo 3 000 Kč za knihu platíme třeba “jen” tisíce dva. 🙂

Fotoobrazy

Dům se plní, ale znáte to – na vlastní fotky je místa pořád dost. Fotoobrazy máme na zdi ve fotorámečcích, z chodby jsme si udělali takovou menší galerii z cest. Fotky jsme si nechali vytisknout od tisknemefotografie.cz.


Ukážete nám svou fotozeď nebo se podělíte o tipy na spolehlivé úložiště digitálního obsahu?

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru