Hlavní obrázek

Jak si vybrat dovolenou přes cestovní kancelář

Výběr dovolené je jedním z nejoblíbenějších rodinných témat. Pokud už doma také diskutujete o tom, kam se letos podíváte, pojďte se s námi nejprve podívat na pár tipů pro jednoduchý výběr vysněné dovolené, a hlavně nejlepší cestovní kanceláře, která vám vaše prázdniny bez dalších starostí zajistí.

Čisté moře v Cassis

Kdy začít s výběrem?

To záleží na vašich prioritách. Pokud si zakládáte na nízké ceně, budou pro vás jasnou volbou takzvané last minute zájezdy. Takovýto zájezd není nutné rezervovat měsíce dopředu, většinou se jedná o pár týdnů nebo dokonce dnů.

Nízká cena s sebou však nese i nevýhody. Tou nejzásadnější je to, že volné kapacity zůstávají obvykle u hotelů s horším hodnocením, které jsou daleko od pláže nebo bez možnost all inclusive. Pokud cestujete jako rodina, může se stát, že last minute zájezd nenabídne místo všem cestujícím. Tento typ dovolené vybírejte spíše tehdy, když letíte jen v páru.

Letadlem na Rhodos

Jestliže je vaše priorita hlavně kvalita, perfektní hotel a destinace, jsou tu pro vás first minute zájezdy. Ty se rezervují s velkým předstihem v řádu několika měsíců a máte jistotu výběru toho nejlepšího za tu nejlepší cenu. Pokud first minute nabídky nestihnete využít, můžete dovolenou stále koupit v jakýkoliv jiný čas, nicméně cena bývá podstatně vyšší.

Volba destinace je rozhodující

Důležité je si ujasnit, co od dovolené očekáváte. Rádi byste se váleli celé dny na horké pláži a užívali si pohostinnosti hotelu v podobě all inclusive? Nebo jste dobrodruh a zajímá vás spíše zdolávání zdejší divoké přírody, ale vaše drahá polovička by raději poznávala památky a architekturu? Je nutné vytvořit kompromisy a podle toho vybrat vhodnou konečnou destinaci tak, aby si každý přišel na své a dovolenou si užila patřičně celá rodina.

Výborným místem pro cestující rozmanitých preferencí může být například Rhodos v Řecku. Tento ostrov je obydlen už od doby kamenné. Oplývá nádhernou mýtickou architekturou a starobylými památkami, které uchvátí naprosto každého.

Překrásné písečné a oblázkové pláže lemující pobřeží celého ostrova a křišťálově čisté moře zase osloví zaryté „plážové povaleče“. O nic nepřijdou ani milovníci přírody. Vzduch ostrova naplňuje vůně tymiánu, olivovníků, pomerančů a levandule. Velmi vyhledávaným turistickým cílem je Údolí motýlů nebo procházka k Sedmi pramenům.

Kromě Rhodosu jsme byli s cestovkou v Dubaji nebo v řecké Leptokarii.

Fly Dubai

Stanovte si rozpočet a využijte akčních nabídek

Kromě částky za samotný zájezd, kterou jste ochotni zaplatit je samozřejmě nutné počítat také s útratou na místě.

Pokud máte omezené finanční možnosti, není od věci si zjistit přibližné ceny služeb v místě zájezdu a počítat i s těmito výdaji. Nezapomeňte, že ceny v turisty oblíbených místech a luxusních hotelech mohou být až desetinásobně vyšší, než je běžné!

Nechcete-li zbytečně utrácet, vytipujte si pomocí internetu dobré kavárny nebo restaurace a navštivte raději ty. Jestliže cestujete do zemí, které vyžadují vízum nebo povinná očkování, připočtěte si do výdajů i tyto částky.

Není od věci se při nákupu dovolené poohlížet po akčních nabídkách. Cestovní kanceláře často nabízejí zájezdy pro děti zdarma. Ověřte si ale, že nejsou ceny za dospělé osoby na úkor této „slevy“ příliš vysoké. Využít můžete i last minute nebo first minute nabídek, jak už bylo zmíněno výše.

Cestující starší 55 let mohou u cestovních kanceláří také využít takzvaných dotovaných nabídek.

Kemp Špik Slovinsko - panorama ráno

V sezóně nebo až po ní?

Častou otázkou je také to, zda cestovat raději v sezóně nebo mimo ni. To opět záleží hlavně na vašich možnostech. Jestliže nejste omezeni například celozávodní dovolenou nebo prázdninami dětí ve škole, zvolte raději cestu mimo sezónu. Nejenže bude všude méně turistů, ale dovolená bude také cenově dostupnější.

Na cestování v zimě je výbornou destinací třeba Dubaj. Od podzimu do jara si tu užijete mnohem snesitelnější počasí než v létě, kdy se teploměr šplhá klidně až k 45 °C. Turisté si zde užijí jak luxusu moderní metropole a nákupů, tak teplého moře, a hlavně řady nezvyklých činností, ke kterým patří třeba prohlídka města v balónu nebo helikoptéře, surfování na písku, projížďka na největším ruském kole na světě a mnoho dalších zajímavých aktivit.

Na co si dát pozor?

  • Solidní cestovní kancelář vám sice poskytnou také solidní informace, nicméně i tak se raději řiďte heslem „důvěřuj ale prověřuj“. Neřiďte se jen tím, kolik má váš hotel hvězdiček, ale spíš si přečtěte diskuze a recenze lidí, kteří již ubytování navštívili.
  • Na internetu si také ověřte, jak přesně daleko je hotel od pláže. Tyto informace jsou běžně dostupné, avšak cestovní kanceláře uvádí pouze fráze „nedaleko pláže“ a podobně, realita však může být jiná.
  • Informujte se u cestovky také ohledně času odletu a příletu. Z 10denní dovolené se totiž reálně může stát jen 8denní.
  • Pojištění realitní kanceláře by mělo být samozřejmostí. Zeptejte se však na případné storno poplatky a pokud vám kancelář nabízí i pojištění samotné dovolené, sami se přesvědčte, zda je výhodné

Dovolená na Rhodosu

Poprvé v životě jsem letěla až v 19 letech na řecký ostrov Rhodos. Společnost mi tehdy dělaly mé dvě sestry a kamarádka Vendula. Byla to taková menší dámská jízda. Týden dovolené v řeckém ráji stál opravdu za to. Pojďme se podívat na to, co se dá na tomto ostrově zažít....

Dovolená na Rhodosu Přečíst celé

Leptokaria - Olympská riviéra

Slunce, moře a v pozadí mohutné pohoří Olymp. Pokud si takto představujete ideální letní dovolenou, řecké letovisko Leptokaria bude skvělým řešením. Na zdejších plážích si užije celá rodina. Kde Leptokaria leží? Leptokarii najdeme v kraji Piera, Střední Makedonii v územním celku Východní Olympos. Leží na pobřeží Egejského moře a žije...

Leptokaria - Olympská riviéra Přečíst celé

Na dva dny v Bangkoku: Den 1.

Strávit Vánoce mimo domov? Pro někoho nepředstavitelné. I pro nás tato představa byla dříve spíš k smíchu, ale v roce 2017 jsme se rozhodli zažít něco nového. Když se nám naskytla možnost vyrazit do exotického Thajska, ještě k tomu na tři týdny přes Vánoce, neváhali jsme ani minutu. Přípravy před...

Na dva dny v Bangkoku: Den 1. Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru