Článek přečtete za 3 min.

Strava na cestách – co jíme, abychom měli dostatek energie

Namazat chleba paštikou nebo si zabalit Golf bagetu z benzínky a vyrazit na výlet – takhle si to spousta “turistů” představuje a vlastně to i praktikují. Doma, ale i na našich cestách, se snažíme o trochu jiný přístup ke stravování.

Hledáme potraviny a kombinace, které:

  • nezalepí,
  • dodají dostatek energie
  • ideálně moc neváží,
  • nezkazí se v teple.

Vypadá to jako hrůzostrašná kombinace, ale věřte nám, že se to dá zvládnout. 🙂

Hlavní jídlo na treku

Na výletech plánujeme den tak, abychom se na oběd dostali do restaurace – pokud je cenově dostupná a vyhovuje našim potřebám. Na treku v horách nebo v zahraničí (kde cena jídla převyšuje příjem nás obou za tři dny), to je ale jiná.

Zde je to vcelku jednoduché – máme na výběr z mnoha Adventure Menu. Ve zkratce – jídla v pytlíku, které se ohřeje za 12 minut, je bez chemie a chuťově se vyrovná mnoha restauracím. Hmotnost jednoho sáčku včetně ohřevné kapsle je maximálně 450 gramů a kromě lžíce nic nepotřebujete. Ve stovkách nebo tisících metrech nad mořem, kilometry od civilizace – tam přijde teplé (a nutričně vyvážené) jídlo vhod.

Svačiny na cestách

Protože hlavní jídlo má kolem 500 – 550 kcal a při větším výdeji energie bychom do oběda (nebo pak večeře) nevydrželi, nosíme s sebou různé svačinky.

Ovoce nesmí chybět

Obvykle v batohu nechybí jablko nebo banán. Nikdy si nekrájíme nic do krabičky – to akorát oschne, rozbředne a ještě balení s krabičkou zabírá místo v batohu.

Tyčinky

Milu, Deli, Horalky ani Fidorky nekupujeme. Opět hledáme co možná nejvýživnější variantu a tou jsou proteinové tyčinky. Už jsme zkoušeli mnohé, třeba variace Mars/Bounty v proteinové variantě. Nejvíce nám zachutnaly tyčky od Nutrendu, Aktin Snickerdoodle a co jsme ochutnali ty od KetoFitu, budeme jezdit převážně s nimi.

Proteinové tyčinky KetoFit

V rámci spolupráce s KetoFit jsme dostali příležitost otestovat proteinové tyčinky v příchuti vanilky. 

Tyto tyčinky jsou určeny primárně pro hubnutí, protože obsahují minimum sacharidů. Na cestách nás ale zasytily dostatečně a chuťově je řadíme rozhodně mezi jedny z nejlepších. Nejsou moc sladké, mají hodně bílkovin (na 1 tyčinku 24 gramů + 9 gramů vlákniny) a 254 kcal. Energeticky vycházejí jako Horalka, ale věřte, že vám dá taková tyčka mnohem víc.

Tyčinky od KetoFit jsou v řadě Slim Protein (60 g) v nabídce v několika příchutích – vanilka, kokos-čokoláda a cappucino. Kromě téhle řady je k dispozici také veganská varianta, slané tyčinky s kmínem nebo mléčné proteinové tyčinky (32 g).

Hodnocení: Výživové hodnoty skvělé, chuťově parádní (testována vanilka). Jedinou výtkou může být čokoládová poleva, která se v batohu (v odpoledních hodinách a teplých dnech) trochu rozteče.

Za zaslání tyčinek děkujeme!

Co k pití?

Do batohu vždy bereme jen a pouze čistou vodu – žádné bublinky, ochucovadla nebo slazené nápoje. Na kratší výlety máme s sebou každý litrovku a v autě pak něco jako rezervu. Na delší výlety (Krimmelské vodopády až k Tauernhaus) kromě litrovky přidáváme ještě PET lahev 1,5 litru. Toto kombo se sice pronese, ale uschnout také nechceme. 🙂 

Kromě dobré stravy a dostatečného pitného režimu se zásobujeme také vitamíny a minerály. Mezi ty patří například vitamín C, D3, Omegy 3 a 6 nebo zinek.

A co jíte na cestách vy?

Omrkněte také další články

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top