Hlavní obrázek

Jak vybrat nejlepší stan na cestování?

Pokud rádi podnikáte horské túry nebo vyrážíte za prázdninovými dobrodružstvími do přírody, na svých výpravách určitě využijete stan. My si také jeden pořídili, i když to chvilku trvalo a jezdili jsme s půjčeným rodinným kouskem, kterému je něco kolem 20 let.

Autokemp Antýgl

Stan je důležitou součástí výbavy správného turisty. Když vyberete dobře, stan vám na cestách může společníka dělat pěknou řádku let. Proto se k nákupu vyplatí přistupovat s rozmyslem. 

Jak s výběrem začít?

Hned na startu je ideální zorientovat se v nabídce stanů, ať víte, z čeho všeho můžete vybírat. Prošli jsme si několik obchodů a já osobně lovil po internetu několik týdnů. Nakonec jsem narazil i na velký test stanů. Ať už cestujete ve dvou, v partě, nebo s celou rodinou, s podrobnými recenzemi pro vás výběr stanu bude hračka. 🙂

Vlastnosti ideálního stanu na cesty

Vůbec nejdůležitější je si ujasnit, v jakých podmínkách budete stan používat. Jiné nároky bude mít rodina delší dobu stanující na místě krytém před větrem, jiné neustále se přesouvající horský turista vystavený nepříznivým podmínkám. V prvním případě můžete s klidem sáhnout po rodinném stanu, ve druhém už je ideální zvolit speciální turistický stan. 

Tzv. outdoor stan vyniká snadnou skladností, jeho přenos z jednoho místa na druhé proto nečiní větší problém. Pokud sbalený stan plánujete nosit na zádech, jeho váha by měla být co nejnižší. Každý gram dolů se ale počítá. Ze začátku možná rozdíl nepocítíte, po pár kilometrech v nohách vám ale záda za lehký stan poděkují. Při častých přesunech také oceníte snadné sestavení a složení stanu. Vhod přijde i nepromokavá podlážka a plachta. To náš problém ovšem není – všude budeme jezdit autem, takže na hmotnosti až tak nesešlo.

Pokud vaše cestování zahrnuje stanování v opravdu náročných podmínkách, zauvažujte nad pořízením expedičního stanu. Ten je konstruován tak, aby odolal i silnému větru či dešti. Jeho hmotnost by měla podobně nízká jako u turistického stanu.

Jakmile budete mít vybraný typ stanu, zamyslete se nad tím, kolik osob by se do stanu mělo pohodlně poskládat. Pokud s sebou na túry nosíte větší bagáž, myslete na to, že do stanu by se mělo vejít i veškeré vybavení. Ideální je prostorná předsíň. A protože cestujeme dva, na výběr byly stany pro tři až čtyři lidi.

Vše pro váš komfort

Až budete mít jasno v těch nejdůležitějších parametrech, máte skoro vyhráno. Pak už se můžete zaměřit na dodatečné funkce, které ještě zvýší vaše pohodlí při spaní ve stanu. 

Rozmyslete si, kolik vchodů by stan měl mít. Přelézat přes několik spáčů nebudete příjemné ani pro vás, ani pro spolunocležníky. Dva vchody jsou navíc výhodou při větrném a deštivém počasí. Obvykle se jeden z nich bude nacházet ve směru větru, do útrob stanu tak vlezete, aniž byste s sebou přinesli kupu vody.

Je fajn se také před nákupem podívat na propracovaný systém odvětrávání. Může se vám to zdát jako paradox, ale častěji budete mít ve stanu mokro způsobené kondenzací vody než protečením pláště při dešti. 

Barva stanu není jen dekoračním prvkem. Modely ve světlých barvách se na sluníčku tolik nezahřívají, jsou tudíž ideální do horkého léta. V tmavých stanech si zase lépe odpočinete, protože vás nevzbudí hned první sluneční paprsky.

A jaký stan jsme nakonec koupili?

Chtěli jsme větší, světlejší, prutový odolnější stan, ale za rozumné peníze. Nejezdíme stanovat každý týden. Stejně tak pro nás nebyla až tak rozhodující váha nebo velikost balení – do kufru auta se vždy vejde.

Pořídili jsme prutový stan Arpenaz 4 pro 4 osoby z Decathlonu. I přes pár hodin výběru a studia parametrů stanů padla volba na, řekněme, obyčejný kousek. Skládá se o poznání hůře, než předchozí 20 let starý Hannah, ale jde to. A funguje tak, jak má. Stojí vedle auta a nikam neutíká. Pro podrobnou recenzi si chvilku počkejte.

Výběr stanu nenechávejte náhodě a kromě zmíněných parametrů dejte také na uživatelské a odborné recenze jednotlivých modelů

Stan Decathlon ATC Kokořín

Nepodceňte ani výběr spacáku

I když budete mít špičkový stan, noc v něm si příliš neužijete bez kvalitního spacího pytle. Protože se do různých podmínek hodí jiný typ, i v tomto případě je dobré nákup promyslet. Přečtěte si článek Jak vybrat spacák od našich blogových parťáků, který vás výběrem provede krok za krokem. Kromě užitečných rad vám poskytne i přehled těch nejlepších spacích pytlů.

Jakmile máte celou výbavu, nic nestojí v cestě výletům po krásách naší vlasti nebo expedicím za hranice ČR. Tak kam to bude? 

Vyražte s námi pod stan

Kokořínsko za víkend

K cestování s Petříkem využíváme každou volnou chvíli, proto byl na jeden červnový víkend plán jasný. Prozkoumáme Kokořínsko a jeho okolí. Nejsme žádní velký spáči a tak už jsme před osmou hodinou ranní byli na parkovišti pod horou Říp. Hora Říp Parkování: parkoviště v obci Rovné Hora Říp tak nějak...

Kokořínsko za víkend Přečíst celé

NP Šumava - Modrava, Horská Kvilda, Vydra, slatě

Na Šumavu jezdíme s Petříkem rádi v létě i v zimě. V každém období to tady má své specifické kouzlo, ale přiznám se, že radši mám zimní Šumavu. V Plzni si moc sněhu neužijeme, a tak tam alespoň jednou každou zimu vyrazíme nasbírat pohádkovou atmosféru. Která místa navštěvujeme nejraději? Modrava...

NP Šumava - Modrava, Horská Kvilda, Vydra, slatě Přečíst celé

Kemp Česká brána: informace a hodnocení

Víkendový výlet do Libereckého a Ústeckého kraje znamenal jediné, bude potřeba najít pěkný kemp na přespání. Pro spaní nepotřebujeme žádný hotel Hilton, ale na druhou stranu, když jsou v kempu umývárny a restaurace je to o poznání příjemnější. Proto mě při hledání noclehu zaujal právě kemp Česká brána. Kde najdu...

Kemp Česká brána: informace a hodnocení Přečíst celé

Co se dá stihnout za víkend v Libereckém a Ústeckém kraji?

Je 5:00 a nám zvoní budík. Znamená to jediné, jedeme na víkendový výlet. Tentokrát jsme se rozhodli prozkoumat krásy Libereckého a Ústeckého kraje a stanovat v kempu Česká brána. A co jsme za víkend všechno stihli? Sobota Odjezd z Plzně Budíček v 5:00 a v 5:20 už jedeme po D5...

Co se dá stihnout za víkend v Libereckém a Ústeckém kraji? Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru