Hlavní obrázek

Dobřany: Martinská stěna a vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu

Přemýšlíte nad odpoledním výletem na jihu Plzeňska? Pak by vám nemělo uniknout malé město Dobřany vzdálené jen 14 kilometrů od Plzně. Co je v Dobřanech k vidění?

Martinská stěna

Prvním místem, které musíte v Dobřanech navštívit je lesopark Martinská stěna. Parkoviště je přímo v areálu.

Park založil za první republiky spolek Hubertus. Lesopark byl oblíbeným místem pro procházky, odpočinek a konaly se zde různé kulturní akce.

Z parkoviště vede zelená turistická stezka směrem do kopce. Trasu si lze libovolně zkrátit, v lesoparku se napojují různé cestičky, ale doporučujeme projít celý areál.

Při procházce minete tato místa:

  • vyhlídka Martinská stěna
  • lesopark Martinská stěna
  • zvonička
  • Kříž smíření
  • Kaplička
  • Srdce parku
  • Martinská stěna

V parku je celkem 14 zastavení na více než 2 kilometrech.

Šlovický vrch

Parkování na Šlovickém vrchu

Auto nechejte zaparkované v Dobřanech u náměstí, nebo v nějaké boční uličce a vydejte se na další procházku, tentokrát na Šlovický vrch odkud je krásný výhled na okolní krajinu.

Parkovat lze také u nádraží, ale koleje nepřebíhejte a podejděte je pod železničním mostem, jde jen o malou zacházku.

K mohyle nevede žádná turistická stezka takže doporučujeme jít podle mapy. Z centra Dobřan je to na vyhlídku 3 kilometry. 

Cesta vede okolo nádraží k motokrosové dráze a pak pořád do kopce až k vyhlídkové mohyle.

Přírodní památka Šlovický vrch

V okolí Šlovického vrchu najdeme evropsky významné druhy rostlin i živočichů. Od roku 2018 se stal vrch domovem stáda exmoorských poníků, kteří se pasou na třiceti hektarové pastvině. 

Víte, že zde dříve býval vojenský tankodrom?

Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu

Na samotném vrcholu Šlovického vrchu najdeme vyhlídkovou mohylu vysokou 8 metrů. Mohylu tvoří dvě terasy. Je odtud krásný výhled na jihozápadní Plzeňsko.

Dobřanská zmrzlina U hřiště

Na závěr výletu nesmíte vynechat ochutnávku široko daleko vyhlášené zmrzliny U hřiště. Jak již název napovídá, zmrzlinu najdeme u fotbalového hřiště kousek od areálu psychiatrické léčebny Dobřany.

V sezóně se můžete každý den těšit na několik příchutí zmrzliny, ale i ledové tříště nebo domácí nanuky.

Řekněte sami, co může být lepšího než sladká tečka za příjemně stráveným odpolednem.

Další výlety v okolí Plzně

Zámek Kozel - Šťáhlavice

Mezi námi nejčastěji navštěvované zámky v Čechách patří Zámek Kozel. Z domova sem vyrážíme nejraději na kole (12 km z Plzně). V okolí zámku najdeme krásný park s rybníkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. Možná také proto jsme si zdejší zámecký areál vybrali pro uspořádání naší svatby. Jak se na zámek...

Zámek Kozel - Šťáhlavice Přečíst celé

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se...

Hrad Radyně ve Starém Plzenci Přečíst celé

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Mezi naše pravidelné výlety patří i návštěvy rozhleden a vyhlídek. Nenáročnou procházkou dojdete k pěkné ocelové rozhledně na Kotli, ze které je krásný výhled nejen na Rokycansko.  Kde zaparkovat Nejbližším parkovištěm od rozhledny je – Parkoviště pod rozhlednou Kotel. Kdo se chce více projít, zaparkuje v Kamenném Újezdě a na...

Rozhledna na Kotli u Rokycan Přečíst celé

Rozhledna Kožich u Libákovic

Rádi poznáváme okolí Plzně, města kde žijeme. Dalším místem na seznamu byla rozhledna Kožich. Tato příjemná procházka jižním Plzeňskem vám zabere maximálně 2 hodiny. Ideální výlet třeba na nedělní odpoledne. Parkování  Výchozím bodem pro návštěvu rozhledny Kožich je malá obec Libákovice. Zaparkovat můžete buď přímo v obci (1), nebo na...

Rozhledna Kožich u Libákovic Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru