Nedaleko Újezdu nade Mží leží zřícenina hradu Buben, která pochází ze 14. století. Na místě se zachovalo poměrně hodně částí původního hradu a tak je stále co prozkoumávat. Výlet pak zakončete u nedaleké vodní nádrže Hracholusky a máte plán na celé letní odpoledne. Tak vzhůru na výlet!
Jak se dostanu na zříceninu hradu Buben
Autem
Necelý 1 kilometr od zříceniny je parkoviště Plešnice, na které se dostanete ze stejnojmenné vesnice, stačí podjet železniční most.
Z parkoviště vede k hradu modrá turistická stezka.
Zřícenina hradu Buben
Hrad Buben byl postaven ve 14. století nad řekou Mží. První písemná zmínka je známá z roku 1349. Od první poloviny 16. století byl hrad opuštěn. Od roku 1964 je hrad chráněn jako kulturní památka.
Dodnes si můžeme prohlédnout zbytky hradeb, brány a věžovité budovy. Vstupné na hrad se neplatí a veřejnosti je přístupný celoročně.
V okolí hradu vede několik cyklostezek a turistických tras a tak se sem nemusíte vydávat jen autem.
Vodní nádrž Hracholusky
Vodní nádrž Hracholusky najdeme jen 2 kilometry od zříceniny Buben. Jde o sypanou vodní nádrž vybudovanou v letech 1956-1964.
- výška přehrady: 29 m
- délka v koruně: 270 m
- rozloha: 470 ha
- objem: 56 000 000 m3
- max. hloubka: 31 m
- přítok a odtok vody: řeka Mže
Hracholusky slouží jako věžová vodní elektrárna a také jako oblíbené rekreační místo na severu Plzeňska.
Na obou březích nádrže se nachází několik kempů, kde je možné se v letních měsících ubytovat ve stanu, chatce nebo karavanu.
Aktivity na Hracholuskách
- cyklistika
- turistika
- plavání
- rekreace
- vodní lyžování
- jachting
- šlapadla a loďky
- projížďky na parníku
Po Hracholuskách na parníku
Více než 40 let brázdí Hracholusky parník s více než 150 místy na palubě. V letních měsících se můžete svézt každý den kromě pondělí a pátku. Trasa začíná na hrázi Hracholusek a na Butov trvá cesta 1,5 hodiny.
Jízdní řád lodi a jízdné sledujte na adrese: http://www.hracholusky.com/kemp/index.php?op=ferry