Hlavní obrázek

Zřícenina hradu Buben a Hracholusky

Nedaleko Újezdu nade Mží leží zřícenina hradu Buben, která pochází ze 14. století. Na místě se zachovalo poměrně hodně částí původního hradu a tak je stále co prozkoumávat. Výlet pak zakončete u nedaleké vodní nádrže Hracholusky a máte plán na celé letní odpoledne. Tak vzhůru na výlet!

Jak se dostanu na zříceninu hradu Buben

Autem

Necelý 1 kilometr od zříceniny je parkoviště Plešnice, na které se dostanete ze stejnojmenné vesnice, stačí podjet železniční most.

Z parkoviště vede k hradu modrá turistická stezka.

Zřícenina hradu Buben

Hrad Buben byl postaven ve 14. století nad řekou Mží. První písemná zmínka je známá z roku 1349. Od první poloviny 16. století byl hrad opuštěn. Od roku 1964 je hrad chráněn jako kulturní památka.

Dodnes si můžeme prohlédnout zbytky hradeb, brány a věžovité budovy. Vstupné na hrad se neplatí a veřejnosti je přístupný celoročně.

V okolí hradu vede několik cyklostezek a turistických tras a tak se sem nemusíte vydávat jen autem. 

Vodní nádrž Hracholusky

Vodní nádrž Hracholusky najdeme jen 2 kilometry od zříceniny Buben. Jde o sypanou vodní nádrž vybudovanou v letech 1956-1964. 

 • výška přehrady: 29 m
 • délka v koruně: 270 m
 • rozloha: 470 ha
 • objem: 56 000 000 m3
 • max. hloubka: 31 m
 • přítok a odtok vody: řeka Mže

Hracholusky slouží jako věžová vodní elektrárna a také jako oblíbené rekreační místo na severu Plzeňska.

Na obou březích nádrže se nachází několik kempů, kde je možné se v letních měsících ubytovat ve stanu, chatce nebo karavanu.

Aktivity na Hracholuskách

 • cyklistika
 • turistika
 • plavání
 • rekreace
 • vodní lyžování
 • jachting
 • šlapadla a loďky
 • projížďky na parníku

Po Hracholuskách na parníku

Více než 40 let brázdí Hracholusky parník s více než 150 místy na palubě. V letních měsících se můžete svézt každý den kromě pondělí a pátku. Trasa začíná na hrázi Hracholusek a na Butov trvá cesta 1,5 hodiny.

Jízdní řád lodi a jízdné sledujte na adrese: http://www.hracholusky.com/kemp/index.php?op=ferry

Zajímavá místa v okolí Plzně

Kaolinový důl Nevřeň - prohlídka, fotogalerie

Vydejte se s námi do podzemí a v horních letních dnech se zchlaďte v kaolinovém dole v Nevřeni. Čeká na vás hodinová prohlídka s průvodcem a trasa dlouhá 700 metrů v hloubce až 34 metrů. Kde se kaolinový důl nachází Kaolinový důl leží nad obcí Nevřeň na severním Plzeňsku 8...
Přečíst článek

Zámek Kozel - Šťáhlavice

Mezi námi nejčastěji navštěvované zámky v Čechách patří Zámek Kozel. Z domova sem vyrážíme nejraději na kole (12 km z Plzně). V okolí zámku najdeme krásný park s rybníkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. Možná také proto jsme si zdejší zámecký areál vybrali pro uspořádání naší svatby. Jak se na zámek...
Přečíst článek

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se...
Přečíst článek

Zámek Manětín - perla baroka západních Čech

Zámek Manětín bývá označován jako perla baroka západních Čech a musíme jen souhlasit. Neméně krásný je přiléhající anglický park. Jde o ideální místo pro konání svatby, při této příležitosti jsme areál navštívili i my. Kudy do Manětína Autem Manětín je malé město v okresu Plzeň-sever. Z Plzně je to sem...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru