Hlavní obrázek

Zřícenina hradu Buben a Hracholusky

Nedaleko Újezdu nade Mží leží zřícenina hradu Buben, která pochází ze 14. století. Na místě se zachovalo poměrně hodně částí původního hradu a tak je stále co prozkoumávat. Výlet pak zakončete u nedaleké vodní nádrže Hracholusky a máte plán na celé letní odpoledne. Tak vzhůru na výlet!

Jak se dostanu na zříceninu hradu Buben

Autem

Necelý 1 kilometr od zříceniny je parkoviště Plešnice, na které se dostanete ze stejnojmenné vesnice, stačí podjet železniční most.

Z parkoviště vede k hradu modrá turistická stezka.

Zřícenina hradu Buben

Hrad Buben byl postaven ve 14. století nad řekou Mží. První písemná zmínka je známá z roku 1349. Od první poloviny 16. století byl hrad opuštěn. Od roku 1964 je hrad chráněn jako kulturní památka.

Dodnes si můžeme prohlédnout zbytky hradeb, brány a věžovité budovy. Vstupné na hrad se neplatí a veřejnosti je přístupný celoročně.

V okolí hradu vede několik cyklostezek a turistických tras a tak se sem nemusíte vydávat jen autem. 

Vodní nádrž Hracholusky

Vodní nádrž Hracholusky najdeme jen 2 kilometry od zříceniny Buben. Jde o sypanou vodní nádrž vybudovanou v letech 1956-1964. 

 • výška přehrady: 29 m
 • délka v koruně: 270 m
 • rozloha: 470 ha
 • objem: 56 000 000 m3
 • max. hloubka: 31 m
 • přítok a odtok vody: řeka Mže

Hracholusky slouží jako věžová vodní elektrárna a také jako oblíbené rekreační místo na severu Plzeňska.

Na obou březích nádrže se nachází několik kempů, kde je možné se v letních měsících ubytovat ve stanu, chatce nebo karavanu.

Aktivity na Hracholuskách

 • cyklistika
 • turistika
 • plavání
 • rekreace
 • vodní lyžování
 • jachting
 • šlapadla a loďky
 • projížďky na parníku

Po Hracholuskách na parníku

Více než 40 let brázdí Hracholusky parník s více než 150 místy na palubě. V letních měsících se můžete svézt každý den kromě pondělí a pátku. Trasa začíná na hrázi Hracholusek a na Butov trvá cesta 1,5 hodiny.

Jízdní řád lodi a jízdné sledujte na adrese: http://www.hracholusky.com/kemp/index.php?op=ferry

Zajímavá místa v okolí Plzně

Kaolinový důl Nevřeň - prohlídka, fotogalerie

Vydejte se s námi do podzemí a v horních letních dnech se zchlaďte v kaolinovém dole v Nevřeni. Čeká na vás hodinová prohlídka s průvodcem a trasa dlouhá 700 metrů v hloubce až 34 metrů. Kde se kaolinový důl nachází Kaolinový důl leží nad obcí Nevřeň na severním Plzeňsku 8...

Kaolinový důl Nevřeň - prohlídka, fotogalerie Přečíst celé

Zámek Kozel - Šťáhlavice

Mezi námi nejčastěji navštěvované zámky v Čechách patří Zámek Kozel. Z domova sem vyrážíme nejraději na kole (12 km z Plzně). V okolí zámku najdeme krásný park s rybníkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. Možná také proto jsme si zdejší zámecký areál vybrali pro uspořádání naší svatby. Jak se na zámek...

Zámek Kozel - Šťáhlavice Přečíst celé

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se...

Hrad Radyně ve Starém Plzenci Přečíst celé

Zámek Manětín - perla baroka západních Čech

Zámek Manětín bývá označován jako perla baroka západních Čech a musíme jen souhlasit. Neméně krásný je přiléhající anglický park. Jde o ideální místo pro konání svatby, při této příležitosti jsme areál navštívili i my. Kudy do Manětína Autem Manětín je malé město v okresu Plzeň-sever. Z Plzně je to sem...

Zámek Manětín - perla baroka západních Čech Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru