Unikátní možnost poznat život pod městem Plzní, máte díky prohlídce plzeňského historického podzemí, na kterou se můžete vydat za každého počasí a to i s menšími dětmi.
Kde zaparkovat
Pokud do Plzně přijedete o víkendu, okolo celého náměstí se parkovné neplatí a tak můžete zaparkovat ve kterékoliv ulici v blízkosti podzemí.
Dále je na parkování pohodlný Parkovací dům Rychtářka, který je od vstupu do podzemí vzdálen jen několik stovek metrů.
V týdnu zde stojí parkování 20 Kč/hod. a o víkendu 10 Kč/hod.
Otevírací doba a vstupné
Vchod do plzeňského historického podzemí a pokladny se nachází v budově Pivovarského muzea v ulici Veleslavínova 58/6.
Otevřeno je celý rok kromě ledna, od pondělí do neděle mezi 10:00 a 17:00. Vstupné pro dospělého stojí 190 Kč, pro děti 150 Kč.
Každý dospělý dostane ke vstupence dárek – pivenku, za kterou ve vybraných plzeňských restauracích můžete ochutnat ležák Pilsner Urquell (0,3l).
Tip: Vstupenky doporučujeme zakoupit předem na oficiálních stránkách, kde si vyberete čas prohlídky. Před prohlídkou si vytištěnou vstupenku nechte potvrdit v pokladně.
Něco málo o podzemí
Sklepy, tajné chodby a studně byly pod městem Plzeň budovány od 13. do 18. století. Se svojí délkou 13 km chodeb se řadí k největším podzemím ve střední Evropě. Prohlídkový okruh je dlouhý 800 metrů, ale chodby se nacházejí pod celým historickým jádrem města.
Nachází se zde dvou až tří patrové sklepy, které dříve sloužily k uchovávání potravin a také jako sladovny, vinopalny nebo řemeslnické provozovny.
Zajímavá je stará klíčová chodba, která sloužila k odvodu vlhkosti ven z podzemí. Klíčová se jí říká, protože má tvar klíčové dírky.
Prohlídka plzeňského podzemí
Jak jsme již zmínili, prohlídková trasa je dlouhá 800 metrů, vede 9 až 12 metrů pod městem a zabere vám jednu hodinu. Před začátkem prohlídky každý návštěvník dostane ochrannou síťku na vlasy a helmu (k dispozici jsou i malé helmy pro děti) protože v některých místech jsou stropy opravdu nízké a snadno byste se mohli zranit.
Při prohlídce nahlédnete do tajemných zákoutí plzeňského podzemí, uvidíte okolo 20 studní a ve vitrínách si prohlédnete skleněné, keramické, kamenné a dřevěné nálezy, které byly objeveny v zasypaných studnách.
Velice zajímavá je replika vodního kola, kterou uvidíte na samotném konci prohlídky nebo velké dělové koule.