Článek přečtete za 2 min.

Zřícenina hradu Litice a vodní nádrž České údolí

V plzeňském městském obvodu Litice, narazíte na zříceninu hradu ze 13. století. Návštěva tohoto místa vám zabere jen pár minut a tak je dobré tento výlet spojit s projížďkou na kole, nebo procházkou po naučné stezce v okolí řeky Radbuzy.

Kde parkovat?

Nejlépe uděláte když zaparkujete u samoobsluhy na rohu Klatovské ulice. Odtud je to ke zřícenině jen necelých 400 metrů do mírného kopce. My jsme auto nechali z druhé strany v ulici K Valše a k hradu jsme se šplihali do prudšího kopce plného bahna, tedy to nebyla úplně správná volba 🙂

Zřícenina hradu Litice

Hrad byl postaven na začátku 13. století rodem Drslaviců. Ve 14. století přešel do majetku chotěšovského kláštera. V průběhu husitských válek začal postupně chátrat. Do dnešního dne se zachoval jen příkop s východní částí hradeb. Hrad Litice je dnes chráněn jako kulturní památka České republiky.

Vlastníkem poloviny hradu Litice byl nějakou dobu i známý český král Václav II. 

Od zříceniny je pěkný výhled na celé Litice a nedalekou vodní nádrž České údolí.

Jak hrad vypadal?

Hrad Litice byl kamenný hrad bergfritového typu. To znamená, že měl mohutnou obrannou věž a předhradí s opevněným valem a dvojitým příkopem. 

Hrad byl chráněn příkopem hlubokým 10 metrů a širokým 30 metrů.

Procházka k vodní nádrži České údolí

Od hradu to není daleko k vodní nádrži České údolí a přehradě Litice. Od zříceniny se vydejte ulicí K Valše a asi po 1,5 km dojdete k lávce přes kterou přejdete řeku Radbuzu. Na druhé straně najdete třeba inline dráhu, minigolf, koupací jezírko nebo pláž s tobogánem.

Vodní nádrž České údolí leží na řece Radbuze. Sypaná hráz má výšku až 13 metrů. Nádrž byla vystavěna v letech 1969-1973.

Zajímavé údaje o přehradě

  • rozloha 151 ha
  • max. hloubka 7,6 metru
  • objem 5 540 000 m3

Naučná stezka údolím Radbuzy

Procházku si můžete ještě protáhnout. Údolím Radbuzy totiž vede pěkná naučná stezka. Po cestě je celkem 12 zastavení s infocedulemi. Celá trasa tam a zpět měří 16 km a to už je slušná procházka. 

Naučná stezka vede od soutoku Radbuzy s Mží ve Štruncových sadech proti proudu do Lhoty (samozřejmě lze jít i obráceně a to právě z Litic).

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top