Článek přečtete za 2 min.

Letohrádek Kamýk a kostel Na Vršíčku

Nad obcí Osek nedaleko Rokycan leží zajímavá zřícenina letohrádku Kamýk. Na protilehlém kopci se pak můžete zastavit u pěkného kostelíku Na Vršíčku. Ideální tip na kratší dopolední výlet.

Parkování v Oseku

Obec Osek se nachází asi 4 km severně od Rokycan a z dálnice D5 je to sem jen kousíček. Pěkné parkování je přímo v centru obce u obecního úřadu.

Letohrádek Kamýk

K zřícenině letohrádku Kamýk je to z parkoviště 800 metrů po modré turistické stezce. Letohrádek leží na kamenném vrcholku nad obcí Osek a je vidět již z dálky. Založen byl pravděpodobně v roce 1750 Janem Šternberkem. 

Stavba měla původně obdélníkový půdorys, ze kterého se do dnešní doby zachovaly jen dvě obvodové zdi. 

Do letohrádku jezdilo panstvo ze zámečku na severovýchodní straně obce na lodičkách přes rybník Karásek.

Víte, že: Kopec Kamýk je buližníkový suk, ze kterého se do 20. let 20. století těžil cestářský kámen, který byl zpracováván ve štěrkovně v Oseku?

Již v roce 1839 byla z letohrádku zřícenina. Bohužel nejsou známy žádné informace o tom proč letohrádek zpustl.

Pod letohrádkem se rozprostírá židovský hřbitov a upravený park s dětským hřištěm.

Procházka po obci Osek

Až budete v Oseku, jděte se podívat ještě k rybníku Karásek a na druhou stranu obce, kde se nachází barokní zámek Osek. Zámek je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka, ale bohužel není přístupný pro veřejnost.

Nedaleko zámku je pak ještě bývalá Synagoga a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Kostel na Vršíčku

Na protilehlém kopci stojí barokní kaple pocházející z let 1744-1747 je dobře viditelná i z dálnice D5. Parkovat lze na rozcestí Vršíček.

Vzhůru ke kapli vede 77 kamenných schodů, na kterých jsou vytesána jména donátorů. Další přístupovou cestou je žlutá turistická stezka, která vede z Litohlav nebo od vodní nádrže Klabava.

Kaple byla postavena jako poděkování rokycanských měšťanů za uchránění města od morové rány.

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top