Článek přečtete za 1

Mariina vyhlídka Milínov

Při toulkách Plzeňským krajem jsme narazili na Mariinu vyhlídku nedaleko Milínova. Z vrcholu Mariiny skály je pěkný rozhled na přírodní park Kornatický potok. Udělejte si sem krátký výlet a přesvědčte se sami.

Kde zaparkovat?

Parkovat lze hned pod Mariinou skálou, ale my cestujeme proto aby jsme chodili a poznávali nová místa a proto jsme auto nechali o kousek dál, na rozcestí Pod Lopatou nedaleko zříceniny hradu Lopata.

Cesta k vyhlídce

Od auta se vydejte po žluté turistické stezce směrem do kopce. Asi po 350 metrech dojdete k železničnímu přejezdu. Přejezd přejděte a pokračujte pořád dál po žluté. Z parkoviště je to pod Mariinu vyhlídku 1,5 km po lesní zpevněné cestě, kterou zvládnou i kočárky.

Vyhlídka Mariina skála

Na vrcholku Mariiny skály stojí dřevěný altán ke kterému vede několik schodů. Z vrcholu je hezký výhled na přírodní park Kornatický potok. 

Původní altán zde nechal postavit majitel panství Kristian Valdštejn pro svoji manželku Marii, ale v roce 1953 byl při vichřici stržen.

Replika altánu byla zhotovena v roce 2014 díky podniku LČR, s.p. podle dobových fotografií.

Zajímavost: Na buližníkové skále je vytesán datum vzniku samostatné republiky 28. října 1918.

Kam se vydat v okolí

Lesy v okolí jsou plné turistických tras a cyklotras včetně dvou naučných stezek. Nedaleko Mariiny vyhlídky narazíte na zříceninu hradu Lopata a daleko to není ani na známý zámek Kozel nebo hrad Radyně.

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top