Článek přečtete za 2 min.

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Skvělým tipem pro kratší víkendový výlet je návštěva zříceniny hradu Lopata nedaleko Šťáhlav v Plzeňském kraji. Když k návštěvě zříceniny přidáte ještě procházku v okolí Kornatického potoka, vznikne vám výlet na celé dopoledne.

Parkování 

Svoje vozidlo můžete zaparkovat na rozcestí Pod Lopatou. Z hlavní silnice vedoucí ze Šťáhlav do Kornatic odbočíte na lesní cestu, přejedete Kornatický potok a u odpočívadla pohodlně zaparkujete. Vejde se sem maximálně 10 aut.

Cesta ke zřícenině

Z rozcestí Pod Lopatou se vydejte po modré turistické stezce směrem do kopce. Od auta na hrad je to jen 500 metrů. Cesta, ale určitě není vhodná pro kočárky. Jde se po lesní cestě plné kořenů.

Zřícenina hradu Lopata

Hrad byl založen pravděpodobně v letech 1367 až 1377 Heřmanem z Litic. Stavba byla pojmenována podle tvaru skály na které leží. Hrad byl vystavěn na buližníkovém suku a obehnán hradbami.

V roce 1433 se sami zoufalí majitelé rozhodli hrad zapálit, aby mohli uniknout dlouhému obléhání Husity. Dodnes se tak z hradu dochovaly jen zbytky palebných pozic.

Ke zbytkům hradu dnes vede dřevěná lávka a schody, díky kterým se pohodlně dostanete až na vrchol k informační tabuli.

Přírodní rezervace Lopata

V okolí hradu se rozkládá přírodní rezervace Lopata. Po celém území se vyskytují kusy vystupujících buližníků a chráněné významné druhy jako je např. lilie zlatohlavá nebo plicník temný.

Po prohlídce zříceniny si můžete projít naučnou stezku F. X. France, která vás zavede na mohylové pohřebiště Hájek, ke zbytkům tvrze Neslivy, Kornatickému rybníku, nebo hájovně na Hádkách.

Info: Celá stezka měří asi 9 km.

Výlety v okolí

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top