Článek přečtete za 2 min.

Ostrá Hůrka u Starého Plzence

Ostrá Hůrka – skalnatý útvar, který je viditelný již z dálky a to když jedete po dálnici D5, nebo ze Starého Plzence do Plzně je dalším tipem na krátký výlet v okolí Plzně. K Hůrce můžete dojít pěšky, nebo se zde zastavit až pojedete kolem na kole.

Kde Hůrku najdu?

Ostrá Hůrka se tyčí vedle silnice číslo 180 vedoucí z Plzně do Starého Plzence asi 900 metrů od kruhového objezdu u sjezdu z dálnice D5.

Kudy k Ostré Hůrce?

K Hůrce se můžete vydat hned několika cestami:

  1. Nejkratší varianta – auto zaparkujte přes silnici na zpevněném stání, odtud je to ke skále jen necelých 200 metrů – ideální pokud nemáte moc času a Hůrku máte po cestě třeba na jiný výlet.
  2. Pěšky od obchodního centra Olympia – auto zaparkujete u obchodního centra Plzeň Olympia (za parkování se zde neplatí), odtud se vydáte po chodníku směrem k dálničnímu mostu, který podejdete. Od kruhového objezdu ale musíte jít kus po silnici, takže tato cesta není úplně vhodná pro rodiny s dětmi.
  3. Delší trasa – opět od obchodního centra Olympia, trasa vede pod dálničním mostem a je dlouhá necelé tři km. Poté co se dostanete pod dálniční most vede stezka po polní cestě, dále kousek lesem až k Ostré Hůrce. Doporučujeme když je sucho, jinak jsou po cestě velké louže a bahno.

Ostrá Hůrka nebo také plzeňský Matterhorn

Buližníkovému skalnatému útvaru vysokému 20 metrů se v Plzni někdy přezdívá plzeňský Matterhorn. Toto označení skála získala díky částečné podobnosti se známou švýcarskou horou, ale také pro velikou oblibu mezi horolezci, kteří zde rádi trénují.

Majestátní útvar vznikl již před miliony let. Postupem času se díky erozi vytvořila 20 metrů vysoká buližníková skála.

Okolo hůrky se rozkládá malý borový les, několik keřů a pěšinek. Když budete mít chuť, je možné se pod skálou utábořit a využít tak připravené ohniště.

Na vrchol raději bez pořádného vybavení nešplhejte, i z nižších míst je pěkný výhled na město Plzeň, nebo třeba rotundu sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci.

Výlety nedaleko Ostré Hůrky

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top