Článek přečtete za 2 min.

Kozí kámen a hora Vysoká u Čižic

Počasí zimních měsíců pro nás není překážkou v objevování nových míst v našem okolí. Až pojedete okolo Čižic na jižním Plzeňsku, zastavte se na krátký výlet a vyjděte ke Kozímu kameni a na horu Vysoká.

Kde nechat auto?

V Čižicích je nejlepší zaparkovat buďto pod pomníkem padlým 1. světové války, nebo u mostu přes řeku Úhlavu.

Z obou míst se ke Kozímu kameni dostanete po žluté turistické stezce.

Jakmile přejdete řeku Úhlavu, stezka začne mírně stoupat. Prochází se zástavbou Čižic až dojdete k lesní cestě.

Místní les je na začátku poměrně vykácený, ale již po pár metrech se zde budete cítit více jako v přírodě.

Kozí kámen

Kozí kámen leží ve výšce 490 metrů nad obcí Čižice. Jde o buližníkový kámen, kterých je v okolí hned několik. Proč dostal pojmenování Kozí, neví ani místní starousedlíci. Podle obyvatel Čižic se celé oblasti říká Tři skalky (na mapách toto označení ale nenajdete).

Buližník je druh usazené křemité horniny, která pochází ze starohor. Má černou nebo černo šedou barvu. Díky vysoké tvrdosti, býval používán pravěkými lidmi na výrobu pazourků.

Od Kozího kamene pokračujte zpět na rozcestí – Kozí kámen po žluté stezce, poté se vydejte směrem na horu Vysoká (asi 550 metrů).

U cedule Hora Vysoká, sejděte na zelené značení a po pár metrech dorazíte k druhému  nejvyššímu bodu v okolí.

Podobné lokality

Hora Vysoká nad Čižicemi

Hora Vysoká měří 519 metrů. Výhled z ní ale žádný nečekejte. Na jejím vrcholu najdete několik skalních útvarů – skalní městečko se špičatými, několik metrů vysokými věžemi. Tuto lokalitu si oblíbili začínající horolezci, což jsme si na vlastní oči ověřili, protože jsme narazili na několik horolezeckých skob.

Cesta zpět do Čižic

Když počasí přeje, můžete si trasu protáhnout po zelené stezce až do Štěnovic, odkud se dá zpět do Čižic dojít po červené turistické stezce vedoucí v údolí řeky Úhlavy.

Taková trasa pak měří necelých 9 km a zabere vám asi 2 hodiny. Nám počasí úplně nepřálo a tak jsem si cestu zkrátili přes les a našli jsme tak 5,5 km.

Kam dál v okolí Plzně

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top