Článek přečtete za 2 min.

První buddhistická stúpa v ČR – Těnovice

Je to přesně tři roky co jsme se vrátili z naší cesty do Thajska. Místní architektura nás zaujala a tak jsme si ji jeli alespoň trochu připomenout k buddhistické stúpě do Těnovic nedaleko Plzně.

Kde najdu stúpu a kde zaparkovat?

První buddhistická stúpa v České republice je postavena na kopci nad obcí Těnovice, které jsou vzdálené 30 km od Plzně a 4 km od Spáleného Poříčí.

Asi 20 metrů od stúpy je prostorné parkoviště kam se vejde několik aut a dokonce i autobus. My jsme se ale jako vždy chtěli projít a tak jsme auto nechali stát kousek od kostelíku v obci Těnovice. 

Info: Od auta to bylo ke stúpě jen 850 metrů po asfaltové cestě mezi poli.

Buddhistická stúpa v Těnovicích

V Těnovicích najdeme celý areál meditačního centra buddhismu Diamantové cesty. Stúpa zde byla slavnostně inaugurována 14. září 2014 za přítomnosti lamy Oleho Nydahla a tisíce buddhistů nejen z České republiky, ale i zahraničí.

Tvar stúpy odkazuje na podstatu mysli a je symbolem klidu a míru. V Asii se takovéto stavby staví již více jak 2 500 let. 

Těnovická stúpa je vysoká 7 metrů, je postavena ze žulového kamene. Na červeném podstavci je umístěna zlatá soška Buddhy. 

Zajímá vás thajská architektura? Pak by se vám mohli líbit tyto články.

Meditace, ale i splněná přání

Návštěvníci mohou stúpu navštívit každý den od 6 do 20 hodin. U stavby se nejčastěji medituje, dělají se zde přání pro dobro ostatních, nebo se stavba obchází ve směru hodinových ručiček – to má mít dobrý vliv na tělo, mysl a řeč.  

Kam vyrazit v okolí Plzně?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top