Hlavní obrázek

Jak vybrat lyžařské boty (lyžáky)

Ke prvotřídnímu lyžařskému zážitku nepatří jen slunečné počasí, široká sjezdovka a poloprázdné vleky. Na prvním místě by vždy mělo být především kvalitní vybavení. Určitě se nevyplatí podceňovat výběr lyžařských bot, ve kterých trávíte v podstatě celý den.

Co je to lyžařská bota?

Lyžák není běžnou botou, to asi každý ví. Je to specializované „nářadí“ v podobě velmi vysoké boty, které má za úkol zajistit pevnou a přesnou komunikaci mezi lyžařem, lyžemi a sněhem. Dalším úkolem je zajistit ochranu proti chladu a umožnit (ačkoliv mnohdy nepohodlnou) chůzi.

Požadavky a schopnosti

Na začátek je důležité si ujasnit, jaké máte na lyžařské boty požadavky a jak zdatní jste na lyžích.

Jaké aspekty byste měli vzít při výběru v úvahu:

  • lyžařské schopnosti (úplný začátečník, mírně pokročilý, pokročilý, profesionál)
  • fyzické parametry (velikost nohy, výška, váha)
  • způsob lyžování (rekreační, sportovní, závodní)
  • terén, ve kterém budete nejčastěji lyžovat (sjezdovky, freeride, skialp)
  • problémy s nohama (výrůstky, vysoký nárt, ostruhy)
  • atypické parametry (dlouhé, úzké nebo široké chodidlo, velký obvod lýtka)
  • pořizovací cena

Jak se lyžařské boty rozdělují?

Pokud s lyžováním teprve začínáte, bude pro vás užitečné následující rozdělení lyžařských bot.

Rekreační sjezdové boty

Rekreační lyžáky jsou vhodné pro začínající sjezdaře, kteří od svých bot očekávají hlavně teplo a pohodlí. Rekreační sjezdové boty mají měkkou vnitřní výstelku, která chrání nohu před otlaky. Použité materiály také zvyšují tepelný komfort v botě a vy tak vydržíte na sjezdovce v pohodlí celý den. Výhodou měkčího skeletu je možnost snazšího přenosu těžiště i začátečníkům.

Sportovní sjezdové boty

Sportovní lyžařské boty se vyznačují tvrdším skeletem. Jsou určeny pro zkušenější lyžaře, kteří již mají něco odježděno a chtějí přesněji ovládat své lyže.

Závodní sjezdové boty

Závodní sjezdové boty jsou velmi pevné a jsou určeny pro nejnáročnější lyžaře. Bota má tvrdý skelet, který umožňuje co nejlepší přenos síly na lyže. Nevýhodou je zejména nepohodlnost takových bot, které se tak hodí na několik rychlých jízd, ne na celodenní ježdění. Nevýhodou pak může být i menší tepelná izolace.

Dámské lyžařské boty

Dámské modely respektují odlišnosti ženské anatomie, proto ženám lépe sedí. K hlavním rozdílům oproti pánským modelům patří jiný tvar skeletu v oblasti chodidla, užší pata a nižší, v zadní části vybraný komín (kvůli položení lýtkového svalu). Dámské lyžařské boty také mají více izolačních vrstev než pánské lyžáky.

Flex Index tvrdosti

Nevíte, co je to Flex Index? Flex index udává, kolik síly je potřeba k ohnutí kotníku boty směrem vpřed. Čím větší je hodnota flex indexu, tím je bota tvrdší. Flex Index je výsledkem laboratorním, kdy se bota zkoumá při určité teplotě, a proto berte následující tabulku jen jako orientační.

40 – 60nejměkčí boty, pro nenáročné lyžaře
60 – 80boty vhodné pro rekreační lyžaře s nižší váhou
80 – 100obuv pro lehčí sportovní lyžaře nebo těžší rekreační jezdce
100 – 120pro sportovní lyžaře s vyššími ambicemi
130 a vícepro závodní účely

Měkké nebo tvrdé?

Vybrat si lyžařskou obuv se správnou tuhostí bývá tím nejtěžším. Většina lidí se totiž bojí, že na svahu celý den v tvrdé botě nevydrží, a tak si raději koupí měkkou, v jejich očích pohodlnou obuv. Jenže v měkké botě pak mají problém s přesností při ovládání lyží. Takže pozor na to.

Vhodná velikost a šířka boty

Lyžařská obuv bývá velmi často číslována v mondopoint velikostech, které udávají délku chodidla (nejčastěji v mm nebo cm). Proto než půjdete do obchodu, nebo začnete vybírat na e-shopu, doporučujeme si přesně změřit vaše chodidlo. Také byste měli při zkoušení počítat s tím, že se botička během prvních jízd trochu vytáhne a přizpůsobí tvaru chodidla.

Pro změření délky nohy si na ni navlečte ponožku, ve které budete nejčastěji lyžovat, stoupněte si na list papíru a přiložte vnější stranu chodidla ke stěně. Tužkou načrtněte čáru těsně před nejdelším prstem a změřte vzdálenost od stěny k čáře, kterou jste nakreslili. Poté připočítejte rezervu dle vašich preferencí. 

Skeletová metoda

Svoji velikost tedy přibližně znáte, v obchodě si podle ní můžete vytáhnout krabici s daným číslem. Abyste se ujistili, že je tato velikost skutečně správná, doporučujeme provést následující metodu. 

  • Opatrně vyndejte botičku a vstupte v tenké ponožce do skeletu tak, aby se palec dotýkal vepředu.
  • Zjistěte (odhadněte), kolik místa zbývá mezi patou a skeletem.
pata je skoro nadorazjen pro náročné sportovní lyžaře
cca 0,5 cmsportovní jízda
do 1,5 cmpro běžné lyžaře
více jak 1,5 cmrekreační lyžování

Zapomínat by se nemělo ani na správnou šířku skeletu. U většiny bot byste měli tento údaj snadno dohledat v parametrech výrobku.

do 95 mmzávodní boty
do 98 mmpolozávodní boty
do 100 mmsportovní boty
do 103 mmuniverzální, rekreační a dámské boty
do 106 mmrekreační boty

Nazutí přeskáče

Tip: Lyžařské boty je ideální zkoušet v tenké ponožce. 

Botu již máte na noze, teď je na řadě pár bodů, které je dobré vyzkoušet:

  • Po nazutí zkuste několikrát povytáhnout vzadu botičku a zasunout patu co nejvíce dozadu.
  • Přezky utahujte v pořadí 2., 4., 3. a 1.
  • Postupně podle potřeby dotahujte, nejprve ale vždy 3. a 4., aby noha mohla dozadu.
  • Ideálně se upněte do lyží a vyzkoušejte si pár lyžařských pohybů.
  • Zásadní je, aby se vám v botě nehýbala pata.
  • Lyžařská obuv je o mnoho těsnější než ta na běžné nošení. Vydržte v botech alespoň 20 minut, abyste si na ně zvykli a zjistili, jestli vás v nich nepříjemně nebolí nohy. Pokud vám délka i šířka skeletu dobře pasuje a boty vám nezpůsobují bolest, pak jste si vybrali správně.

Jaké si mám vybrat ponožky?

Na tlusté nebo pletené ponožky určitě zapomeňte. Zejména na zkoušení jděte určitě s tenkými. Tlustší ponožky doporučujeme používat až se botička trochu vytáhne. Pokud máte dobrou vložku, suché a předehřáté boty, postačí klasické lyžařské podkolenky.

Pár pravidel pro výběr lyžáků

Na závěr si ještě řekneme pár pravidel, na která by se nemělo při výběru lyžařské obuvi zapomínat:

  • Lyžařské boty vybírejte dopoledne, kdy noha není tolik nateklá.
  • Správně změřte šířku a délku chodidla, nezapomeňte také na výšku nártu.
  • Při obutí lyžáku musíte cítit konec boty.
  • Každá vnitřní botička se ještě dotvaruje, proto je lepší, když máte při zkoušení pocit, že je vám bota těsná.
  • Vyzkoušejte si několik modelů lyžařských bot, ať máte srovnání.

Aby nám nové boty co nejdéle vydržely

Výběr lyžařských bot je za námi a jelikož se nejedná o úplně levnou záležitost, je dobré se o lyžáky správně starat.

  • Po každém lyžování botu pořádně vysušte.
  • Lyžáky vždy skladujte se zapnutými přezkami na suchém místě (aby se skelet neroztáhl a držel si stále svůj původní tvar)
  • Při kompletování lyžáků po vysušení dbejte na správné uložení vnitřní botičky – nikdy nesmí být nikde shrnutá.

Jak vybrat bundu na lyže

Při koupi lyžařské bundy není dobré výběr uspěchat. Raději si projděte více obchodů a vyzkoušejte si různé modely. Kvalitní lyžařská bunda není levnou záležitostí a určitě ji budete chtít nosit déle než jednu sezonu. Prodyšná nebo zateplená bunda? Jak vybrat správnou velikost? Bunda nesmí nikde táhnout, škrtit nebo velmi těsně...

Jak vybrat bundu na lyže Přečíst celé

Jak vybrat sjezdové lyže

Koupit hned první lyže, které se vám dostanou do rukou, jen kvůli jejich krásné barvě není zrovna nejlepší nápad. Lyžovat na nich nejspíš půjde, ale pravděpodobně zdaleka ne tak dobře jako na lyžích, které vzejdou jako vítěz správného výběru. Výběru lyží je třeba věnovat nějaký ten čas a začít s...

Jak vybrat sjezdové lyže Přečíst celé

Co je to vodní sloupec a prodyšnost

Při výběru kvalitního lyžařského oblečení bychom neměli zapomenout na důležité funkční parametry – vodní sloupec a prodyšnost. Abychom se na sjezdovce cítili pohodlně celý den a netrápilo nás mokré oblečení, je důležité vybrat kvalitní oblečení. Co je to vodní sloupec? Vodní sloupec nám říká, jak moc je dané oblečení voděodolné...

Co je to vodní sloupec a prodyšnost Přečíst celé

Jak vybrat páteřák (chránič páteře)?

Chránič páteře, běžně nazývaný páteřák sice není při lyžování povinný, ale na svahu v něm vídáme stále více lyžařů. A je to moc dobře. Páteřák je důležitým prvkem pro zvýšení bezpečnosti na sjezdovce, který dokáže ochránit před vážným úrazem. Společně s úrazy hlavy patří úrazy páteře k nejvážnějším zraněním při...

Jak vybrat páteřák (chránič páteře)? Přečíst celé

Jak vybrat lyžařské hůlky

Lyže, lyžařské boty, helmu a brýle máte, do kompletní základní výbavy vám tak už chybí poslední kus – lyžařské hůlky. Při výběru lyžařských hůlek je důležité dbát především na jejich správnou délku. Dále by nás měla zajímat také jejich pružnost a ohebnost. Délka hůlek Druhy holí Madla, rukojeti a pásek...

Jak vybrat lyžařské hůlky Přečíst celé

Jak vybrat lyžařskou helmu

Lyžařská helma by neměla chybět v základní výbavě žádného lyžaře. I přesto, že v České republice není povinná, na svahu mnoho lyžařů bez helmy nepotkáme. A je to dobře, úrazy hlavy patří totiž k těm nejvážnějším. Říkáte si, že když jedete jen dvakrát ročně na hory, tak se vám helma...

Jak vybrat lyžařskou helmu Přečíst celé

Jak vybrat lyžařské brýle

Lyžařské brýle by měl používat každý sjezdař, protože jsou opravdu velmi důležitou pomůckou, která zvyšuje komfort a bezpečnost jízdy. zlepšují vidění, když svítí slunce nebo padá sníh chrání oči před mechanickým poškozením (větev, slalomová tyč, kotva vleku, krystalky ledu) poskytují ochranu před chladem Pokud se vám zdá, že jsou všechny...

Jak vybrat lyžařské brýle Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru