Hlavní obrázek

Jak vybrat lyžařské brýle

Lyžařské brýle by měl používat každý sjezdař, protože jsou opravdu velmi důležitou pomůckou, která zvyšuje komfort a bezpečnost jízdy.

  • zlepšují vidění, když svítí slunce nebo padá sníh
  • chrání oči před mechanickým poškozením (větev, slalomová tyč, kotva vleku, krystalky ledu)
  • poskytují ochranu před chladem

Pokud se vám zdá, že jsou všechny lyžařské brýle stejné a odlišují se pouze designem, pak jste na omylu. Brýle se mohou lišit v optických vlastnostech, kvalitě polstrování rámečku, odolnosti nebo zajištění správné ventilace, která hraje zásadní roli v ochraně proti zamlžování.

Velikost rámečku brýlí

Lyžařské brýle by měly dokonale sedět na obličeji. Proto je potřeba vybrat správnou velikost rámečku brýlí.

Malé brýleIdeální pro děti, ženy a muže s drobnějším obličejem
Střední brýleSedí většině lyžařů
Velké brýleVhodné pro větší obličej, brýle mají velké zorníky

Zorník brýlí

Kvalitní zorník by měl být základem každých lepších lyžařských brýlí. Kvalitní brýle také zaručují dobrou ochranu proti UV záření.

Kromě toho, že vám brýle poskytují mechanickou ochranu, slouží také k filtraci světla. Podle toho rozdělujeme zorníky na ty, které:

  • propouští celé spektrum barev
  • zeslabují modrou složku, vyzdvihují zelenou, žlutou a červenou barvu
  • mají nulovou propustnost modré složky spektra

Žluté, oranžové nebo růžové zorníky – zlepšují vnímání kontrastu, rozjasňují pohled (při celodenním svitu slunce ale mohou být vaše oči brzy unavené)

Ztmavený zorník – vhodný do ostrého světla

Fotochromatické brýle – zorník se zbarvuje dle aktuálních podmínek

Ploché zorníky – postrádají zakřivení ve vertikálním směru, zakřivené jsou pouze horizontálně

Sférické zorníky – jsou zakřivené v obou směrech, a tím nabízejí lepší vidění a méně zkreslují

Zorníky a světelná propustnost

Evropská klasifikace světelné propustnostiSvětelná propustnost zorníkuPoužití
S080–100 %hodně zataženo, sněžení, noční lyžování
S143–60 %silná mlha, bouřkové mraky, středně zataženo
S218–43 %slabá mlha, zataženo
S38–18 %polojasno až jasno
S43–8 %slunečno

Odvětrání brýlí

Volba odvětrání brýlí záleží hlavně na tom, jak moc se při lyžování zapotíte. Pokud se potíte hodně, budete potřebovat brýle s lepším odvětráním, aby se vám nemlžily. V rámečku brýlí, nebo i v samotném zorníku proto bývají větrací otvory, které by měly zajistit dostatečnou ochranu proti zamlžování. Mlžení kromě dobrého větrání zabraňuje také antifog úprava nebo dvojité sklo.

Kompatibilita brýlí a lyžařské helmy

Brýle doporučujeme vždy zkoušet s lyžařskou helmou. Většina modelů je dnes vyrobena jako helmet compatible, ale i když koupíte brýle a helmu od stejné značky, neznamená to, že vám budou brýle skvěle sedět.

Důležité je, aby mezi horní hranou brýlí a helmou nebyl velký prostor, ale zároveň ani prostor příliš těsný. Správně kompatibilní brýle mají gumu připevněnou na brýlích hodně vpředu, takže guma může dobře kopírovat tvar helmy.

Jak vybrat bundu na lyže

Při koupi lyžařské bundy není dobré výběr uspěchat. Raději si projděte více obchodů a vyzkoušejte si různé modely. Kvalitní lyžařská bunda není levnou záležitostí a určitě ji budete chtít nosit déle než jednu sezonu. Prodyšná nebo zateplená bunda? Jak vybrat správnou velikost? Bunda nesmí nikde táhnout, škrtit nebo velmi těsně...

Jak vybrat bundu na lyže Přečíst celé

Jak vybrat sjezdové lyže

Koupit hned první lyže, které se vám dostanou do rukou, jen kvůli jejich krásné barvě není zrovna nejlepší nápad. Lyžovat na nich nejspíš půjde, ale pravděpodobně zdaleka ne tak dobře jako na lyžích, které vzejdou jako vítěz správného výběru. Výběru lyží je třeba věnovat nějaký ten čas a začít s...

Jak vybrat sjezdové lyže Přečíst celé

Jak vybrat lyžařské boty (lyžáky)

Ke prvotřídnímu lyžařskému zážitku nepatří jen slunečné počasí, široká sjezdovka a poloprázdné vleky. Na prvním místě by vždy mělo být především kvalitní vybavení. Určitě se nevyplatí podceňovat výběr lyžařských bot, ve kterých trávíte v podstatě celý den. Co je to lyžařská bota? Lyžák není běžnou botou, to asi každý ví....

Jak vybrat lyžařské boty (lyžáky) Přečíst celé

Jak vybrat lyžařské hůlky

Lyže, lyžařské boty, helmu a brýle máte, do kompletní základní výbavy vám tak už chybí poslední kus – lyžařské hůlky. Při výběru lyžařských hůlek je důležité dbát především na jejich správnou délku. Dále by nás měla zajímat také jejich pružnost a ohebnost. Délka hůlek Druhy holí Madla, rukojeti a pásek...

Jak vybrat lyžařské hůlky Přečíst celé

Jak vybrat páteřák (chránič páteře)?

Chránič páteře, běžně nazývaný páteřák sice není při lyžování povinný, ale na svahu v něm vídáme stále více lyžařů. A je to moc dobře. Páteřák je důležitým prvkem pro zvýšení bezpečnosti na sjezdovce, který dokáže ochránit před vážným úrazem. Společně s úrazy hlavy patří úrazy páteře k nejvážnějším zraněním při...

Jak vybrat páteřák (chránič páteře)? Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru