Článek přečtete za 3 min.

Jak vybrat páteřák (chránič páteře)?

Chránič páteře, běžně nazývaný páteřák sice není při lyžování povinný, ale na svahu v něm vídáme stále více lyžařů. A je to moc dobře. Páteřák je důležitým prvkem pro zvýšení bezpečnosti na sjezdovce, který dokáže ochránit před vážným úrazem.

Společně s úrazy hlavy patří úrazy páteře k nejvážnějším zraněním při lyžování, a proto není od věci si páteřák také pořídit.

Obecně se páteřáky dělí do několika skupin:

 • multisport chrániče – vhodné pro různé sportovní aktivity (i motorku)
 • chrániče pro cyklistiku – více odvětrané, konstrukce je přizpůsobena pozici na kole (ohnutá záda)
 • chrániče pro zimní sporty – více zateplené

Při výběru sledujte zejména bezpečnostní certifikaci, která páteřáky dělí do dvou ochranných tříd. Touto problematikou se zabývá norma EN 1621-2. Lepší ochranné vlastnosti mají páteřáky třídy 2.

Páteřáky dle tvrdosti

Měkké páteřáky

Vyrábí se ze speciální hmoty, která se přizpůsobí tvaru těla a neomezuje vás tolik při pohybu. Po nárazu hmota ztvrdne a pohltí jeho energii. Některé modely se vyztužují tenkou kovovou pleteninou nebo karbonovým vláknem. Měkké páteřáky vynikají svou nízkou hmotností a jsou pohodlnější než páteřáky skořepinové.

Pokud vám nevyhovuje páteřák s klasickým upnutím (chránič páteře je k tělu připevněn pomocí šlí a pásu okolo pasu), můžete si pořídit pohodlnou vestičku, která se vpředu zapíná na zip.

Tvrdé páteřáky

Vnější vrstva je vyrobena z pevné skořepiny, která je obvykle rozdělena do několika segmentů. Díky tomu chrániče kopírují prohnutí páteře. Pod svrchní vrstvou, jenž má za úkol rozložit sílu nárazu, se nachází měkká absorpční vrstva tlumící energii, která pronikne přes vnější vrstvu.

Výhodou skořepinových (tvrdých) páteřáků je větší bezpečnost včetně většího pocitu bezpečí. Nevýhodou je naopak vyšší hmotnost a menší pohodlí než u měkkého chrániče páteře.

Jak poznat správnou velikost páteřáku

Aby páteřák správně plnil svoji funkci, je potřeba jej nosit ve správné pozici. 

 • protektor by měl sahat od krčních obratlů až ke kostrči
 • protektor nesmí vystupovat nad linii ramen
 • musí co nejlépe sedět na těle (bez volných prostorů mezi chráničem a zády)
 • neměl by se na zádech posouvat (proto jsou páteřáky vybaveny bederními pásy, řemínky nebo šlemi)
 • páteřák noste vždy na první vrstvě oblečení (většinou funkční prádlo)

Pro základní orientaci je většinou přímo na chrániči uvedeno rozpětí tělesné výšky, někdy se také uvádí délka trupu od pasu k rameni nebo obvod pasu. Před vyzkoušením se tak můžete orientačně změřit pro rychlejší nalezení správné velikosti.

Odvětrání a zateplení páteřáku

Tvrdé i měkké páteřáky mají systém odvětrávání v podobě různých otvorů nebo mřížek. Kvalitnější a dražší páteřáky jsou pak vybaveny spodní měkkou vrstvou z funkčních materiálů, která napomáhá odvodu potu od těla.

Jak se o páteřák starat?

Páteřák omývejte pouze vodou nebo slabým mýdlovým roztokem, aby nebyly poškozeny materiály, ze kterých je vyroben. Pro skladování je vhodné suché místo bez většího výkyvu teplot. Zamezte také slunečnímu svitu.

Pokud je páteřák viditelně poškozen, je potřeba jej nahradit za nový. Poškození totiž pochopitelně ovlivňuje jeho funkčnost při rozložení energie nárazu.

Určení páteřáku

 • dámské
 • pánské
 • dětské

Jednotlivé páteřáky se od sebe liší velikostí a tvarem vzhledem k anatomické odlišnosti dámského, mužského a dětského těla.

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top