Článek přečtete za 4 min.

Jak vybrat lyžařskou helmu

Lyžařská helma by neměla chybět v základní výbavě žádného lyžaře. I přesto, že v České republice není povinná, na svahu mnoho lyžařů bez helmy nepotkáme. A je to dobře, úrazy hlavy patří totiž k těm nejvážnějším.

Říkáte si, že když jedete jen dvakrát ročně na hory, tak se vám helma nevyplatí pořídit? Chyba! I když jste špičkovým lyžařem a říkáte si, že na lyžích přece nikdy nespadnete, může vás srazit někdo jiný a problém je na světě. V takových situacích vám může helma zachránit život.

Při výběru helmy dejte pozor, aby daný model splňoval bezpečnostní normu EN 1077, která určuje minimální standard ochrany hlavy. Součástí balení by také měl být návod k používání, který vás poučí, jak helmu používat a také jak se o ni starat.

Jak má helma vypadat?

Většina lyžařských helem má pevný skelet, který zasahuje až do oblasti uší. Helma by měla být nejen bezpečná, ale také pohodlná. Z helmy vás nesmí bolet hlava ani krční páteř, to byste na svahu určitě celý den nevydrželi. Helma musí na hlavě pevně sedět, volná lyžařská helma vám bude při nárazu k ničemu.

Velikost helmy bývá nejčastěji uváděna v centimetrech, stejně jako třeba u zimních čepic.

Některé helmy mají regulovatelný vnitřní prostor, helmu tedy jednoduše stáhnete na velikost, kterou potřebujete. To oceníte hlavně u dětských přileb, kterým tak každý rok nemusíte pořizovat nový model.

Rozdíly mezi jednotlivými modely představuje i vnitřní výstelka. Existují helmy s vyjímatelným polstrováním, které oceníte při jeho praní. Většina modelů v dnešní době také nabízí odvětrání ve formě otvorů ve skeletu.

Velmi praktické jsou pak úchyty pro pásek lyžařských brýlí, díky kterým budou brýle stále tam, kde být mají. Tento prvek je naštěstí prakticky samozřejmostí.

Aby lyžařská helma dobře sloužila, musíte ji správně nosit. Dobře nasazená helma začíná 2 cm nad obočím a chrání tak i vaše čelo. Pokud dojde v helmě k nárazu, je nutné ji vyměnit, může být totiž porušen skelet a při případném dalším karambolu by již nemusela plnit svoji funkci.

Rozdělení helem podle tvaru

1. Halfshellové (poloskořepinové) helmy

Jsou to helmy s měkkými textilními ušnicemi. Díky tomu jsou helmy lehčí a je v nich také lépe slyšet. U řady typů lze ušnice odepnout, což oceníte zejména v teplejším počasí.

2. Fulshellové (celoskořepinové) helmy

Mají pevnou skořepinu, která zde chrání celou hlavu včetně boků hlavy kolem uší. Vychází z modelů sportovních helem. Tento typ helmy je lehce bezpečnější než poloskořepinový, ale zase jsou tyto helmy těžší.

3. Integrální helmy

Chránič brady a čelisti je pevnou součástí helmy. Používá se hlavně pro skicrossové závody a freeride.

Rozdělení helem podle použití

1. Rekreační lyžařské helmy

Jsou pohodlné a prodávají se za příznivou cenu. Tyto helmy spolehlivě ochrání při pádu při běžném rekreačním lyžování. Nejsou vhodné pro freeride.

2. Sportovní helmy na lyže

Na prvním místě je zde ochranná funkce. Dokonale chrání uši, helmy mohou mít přípravu na montáž chrániče brady na slalom. Jsou odolné proti opakovaným nárazům (přiměřené síly). Sportovní helmy jsou často vybaveny lepším systémem odvětrání, které nabízí možnost regulace. 

3. Lyžařské helmy pro náročné

Jedná se o luxusní modely s nadstandardním vybavením. Vyznačují se speciálním designem, ochrannými prvky nebo integrovaným plexisklovým štítem. Existují například i modely se zabudovaným audio systémem.

4. Dětské helmy na lyže

Výrobci se u dětských helem snaží o co nejmenší hmotnost při zachování pevnosti a bezpečnosti. Důležitý je zde mechanismus na upravování velikosti, aby děti mohly helmu používat více let. Dětské helmy se hojně vyrábí v poutavých designech, jako jsou atraktivní barvy nebo různé motivy.

Jak zvolit správnou velikost?

Vyzkoušení helmy při výběru je nutností, protože malá či nepohodlná helma by vás při jízdě rozptylovala a velká by navíc neplnila svou funkci. Měla by na hlavě sedět na těsno, nesmí se hýbat a při předklonu nesmí z hlavy sklouznout. Helma ale zase nesmí nikde tlačit. Pravděpodobně budete muset vyzkoušet více modelů, než najdete ten pravý.

Správně zapnutý řemínek by se neměl dát přetáhnout přes bradu. Zároveň nám ale musí umožnit otevřít ústa.

Helmu si zkuste i s lyžařskými brýlemi, abyste se ujistili, že vám tento komplet vyhovuje. Může se totiž stát, že budou brýle příliš velké, nebo třeba mohou odstávat, a pak by vám při jízdě foukalo do očí.

Jak si správně změřit hlavu?

Obvod své hlavy snadno zjistíte s pomocí krejčovského metru. Obtočte ho okolo hlavy přibližně 2 centimetry nad obočím a dbejte na to, abyste měřili ve stejné výšce vpředu i vzadu. Metr při měření nesmí jít přes uši.

Podle naměřeného údaje v centimetrech můžete v obchodě sáhnout po helmě s touto velikostí. I tak si ji ale rozhodně vyzkoušejte. Musí splňovat požadavky uvedené v předchozích odstavcích. Pokud máte pochybnosti, zda vám bude velikost dlouhodobě vyhovovat (například kvůli účesu nebo v případě dětské helmy), hledejte helmu s možností regulace velikosti.

Jak helmu udržovat a skladovat?

V případě znečištění skeletu helmu omývejte měkkým hadříkem nebo houbičkou. Vyhněte se saponátům, bohatě postačí slabý mýdlový roztok. Mýdlový roztok je vhodný rovněž na ruční praní vnitřního polstrování. Při praní polstrování je praktické, když je vyjímatelné.

Pro skladování helmy vyberte místo se stálou teplotou. Helma nesmí přijít do styku s vyššími teplotami – teplem poškozená helma má na povrchu bublinky. Pokud k takovému poškození dojde, je nutné pořídit novou.

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top