Článek přečtete za 2 min.

Jak vybrat lyžařské hůlky

Lyže, lyžařské boty, helmu a brýle máte, do kompletní základní výbavy vám tak už chybí poslední kus – lyžařské hůlky.

Při výběru lyžařských hůlek je důležité dbát především na jejich správnou délku. Dále by nás měla zajímat také jejich pružnost a ohebnost.

Jaká by měla být délka holí?

Jednoduché pravidlo, podle kterého si většina lyžařů vybírá hůlky, zní takto: Chytněte holi obrácenou vzhůru nohama pod kroužkem a pokud máte zápěstí ve vodorovné poloze nebo lehce skloněné k zemi, pak má hůlka ideální délku.

Orientačně lze určit délku hůlek tak, že od výšky postavy odečtete 50 cm. Například měříte-li 175 cm, ideální délka holí je zhruba 125 cm. Někteří výrobci mají také své vlastní tabulky, díky nimž snadno zjistíte správnou velikost bez zkoušení a počítání.

Délka hůlek je odstupňovaná po 5 cm. Pokud se při zkoušení pohybujete uprostřed tohoto rozmezí, tak v případě, že jste začátečník, zvolte raději delší hůlky, protože začátečníci mívají méně pokrčená kolena. Naopak sportovně založení lyžaři a pokročilí by měli vzít spíše kratší hůlky, protože díky zvládnutému stylu mají nižší postoj.

Druhy hůlek

  • Závodní hole – většinou se vyrábí z karbonu; dále se dělí na hůlky pro obří slalom (mají aerodynamicky zahnutý tvar) a hůlky na slalom (bez zahnutí)
  • Sportovní hole – vyznačují se kompozitovým tubusem a někdy se vyrábí také v kombinaci s hliníkem; jedná se o lehké, pevné a pružné hole s propracovaným madlem a páskem
  • Rekreační hole – vyrábí se ze slitiny hliníku; jsou určené pro rekreační lyžaře, kteří od holí požadují hlavně dostatečnou pevnost

Madla, rukojeti a pásek

  • Tvrdé plastové rukojeti – levnější typy holí; mají obyčejný nylonový pásek s plastovou přezkou; často jsou neforemné a v rukavicích kloužou
  • Rukojeť z měkkého materiálu – dražší sportovní hole; skvěle sedí v rukavici díky gumě a měkkosti; dražší modely také mají kvalitnější pásky, např. protiskluzové a polstrované

Kroužky

Většina holí se dodává s několika velikostmi kroužků. Existují dva hlavní typy kroužků – velké prašanové a malé „race“. Velké kroužky na tvrdé a upravené sjezdovce spíše překážejí a naopak malé vám moc nepomohou na skialpinistické túře.

Lyžařské hůlky a děti

Když se děti učí lyžovat, nejsou u nich hůlky potřeba. V první řadě se musí naučit ovládat lyže, hůlky by se jim akorát pletly. Poté, co zvládnou jízdu v pluhovém oblouku, pak mohou začít používat i hůlky.

Hůlky se vyrábí v délkách od 70 cm. Na trhu seženeme i teleskopické hůlky, u kterých se dá délka nastavit dle potřeby. Pro výběr ideální délky hůlek pro děti platí stejná pravidla jako u dospělých.

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top