Hlavní obrázek

Jak vybrat sjezdové lyže

Koupit hned první lyže, které se vám dostanou do rukou, jen kvůli jejich krásné barvě není zrovna nejlepší nápad. Lyžovat na nich nejspíš půjde, ale pravděpodobně zdaleka ne tak dobře jako na lyžích, které vzejdou jako vítěz správného výběru. Výběru lyží je třeba věnovat nějaký ten čas a začít s ním můžete právě teď – přečtením tohoto článku.

Sjezdových lyží v dnešní době existuje velké množství. Při výběru rozhoduje nejen vaše hmotnost a výška, ale také pokročilost, styl jízdy nebo váš oblíbený terén.

Jak postupovat?

V první řadě si musíte ujasnit, jaké požadavky na sjezdové lyže máte, a vzít v úvahu vaše lyžařské zkušenosti.

Základní rozhodovací kritéria

 • Zkušenosti (začátečník, pokročilý, zkušený)
 • Fyzické a pohybové předpoklady (rekreační lyžování, vyšší sportovní ambice)
 • Kde budete lyžovat (upravená sjezdovka, terén)

Rozhodující parametry – výška a hmotnost

Délka lyží se odvíjí od výšky lyžaře. Orientačně by vám, když stojíte, měly lyže sahat zhruba po bradu až po nos. Při rozhodování o jejich délce je ale třeba brát v úvahu také vaše zkušenosti a oblíbený styl jízdy. Kratší lyže jsou méně stabilní ve vysokých rychlostech, ale zase se snáze ovládají, což ocení zejména začátečníci, a více se hodí na krátké oblouky. Delší lyže jsou vhodné zase pro lyžaře, kteří si rádi užívají rychlou jízdu .

Tvrdost lyží pak závisí na hmotnosti lyžaře – čím těžší lyžař, tím tvrdší by měly být lyže. Tvrdost lyže je dána materiálem, ze kterého je vyrobeno její jádro. Měkčí lyže mají kompozitové jádro, tvrdší lyže mají jádro dřevěné (často bývá zesíleno titanem).

Jaký zvolit rádius lyží?

Rádius lyží je hodnotou, která určuje, jak velký poloměr oblouku lyže při správném zatížení vyjedou.

V současné době na trhu nalezneme lyže, kde se hodnota rádiusu pohybuje mezi 10 až 20 m. Lyže s kratším rádiusem jsou více točivé, ale hůře drží směr při přímé jízdě. Lyže s větším rádiusem jsou pak přesným opakem.

 • Rádius do 13 m – lyže určené pro krátký oblouk
 • Rádius 13–16 m – lépe drží směr při přímé jízdě, vhodné pro většinu lyžařů, jsou dostatečně ovladatelné
 • Rádius nad 16 m – lyže pro delší oblouk

Šíře středu lyže

do 65 mmsjezdové lyže pro rychlé přehranění, na upravené sjezdové tratě
do 70 mmsportovní lyže, vhodné na upravené tratě
do 75 mmrekreační a sportovní sjezdové lyže, vhodné i na hůře upravené tratě
do 80 mmsjezdové lyže, možnost jízdy v terénu
do 85 mmAllmountain sjezdové lyže, vhodné jak na sjezdovku, tak mimo ni
do 90 mmAllmountain lyže, vhodné do terénu
do 100 mmFreeride lyže

Rozdělení podle pokročilosti lyžaře

Rekreační sjezdové lyže

Rekreační lyže jsou vhodné pro pomalejší až středně rychlou jízdu v upraveném terénu. Budou vyhovovat začínajícím až středně pokročilým lyžařům. Bývají měkké, často s jádrem z kompozitových materiálů.

Sportovní sjezdové lyže

Sportovní lyže jsou určeny pro pokročilejší lyžaře, kteří již mají zvládnutou techniku a dokážou jet agresivněji. Jsou vhodné pro ambiciózní lyžaře, kteří se chtějí zlepšovat. Mají tvrdší dřevěná jádra, někdy vyztužená tvrdými materiály, jako je karbon nebo titan.

Závodní sjezdové lyže

Závodní lyže se hodí pro jezdce, kteří dokonale ovládají techniku sjezdu a mají vysoké lyžařské ambice.

Lyže podle stylu jízdy a terénu

Allmountain modely – univerzální sjezdové lyže

Na těchto lyžích se dosahuje střední rychlosti ve středně dlouhém oblouku. Jezdit můžete jak na upravené sjezdovce, tak v zasněženém terénu. 

 • Šířka lyží: 72–79 mm
 • Rádius: 14–16 m
 • Lyžař by měl lyže převyšovat přibližně o 15 cm a méně. Lyže nikdy nesmí být delší než lyžař.

Skicrossové modely

Lyže jsou konstruovány pro střední oblouk a střední rychlost. Jsou určené pro jízdu na sjezdovce, ale hodí se i do měkkého terénu.

 • Šířka: nejčastěji 70 mm
 • Rádius: 14–16 m

Slalomky – slalomové lyže

Slalomové lyže jsou určené výhradně pro jízdu na sjezdovce. Tyto lyže si mohou dovolit technicky vyspělí jezdci, kteří je udrží v krátkých obloucích pod kontrolou.

 • Rádius: 11–13 m
 • Sjezdař by měl slalomky převyšovat o 10–20 cm.

Freeride lyže

Jsou určené do hlubšího terénu mimo upravené sjezdovky. Jedná se o speciální lyže, které jsou velmi pevné a odolné. Vhodné pro zkušené lyžaře.

 • Šířka: 100–130 mm.

Dámské lyže

Dámské sjezdové lyže tvoří vlastní kategorii. Od unisex modelů se liší v několika bodech:

 • Kratší
 • Lehčí
 • Měkčí
 • Montážní bod vázání je posunutý více dopředu.

Moje lyže

Dlouho jsem jezdil na tvrdších Fisherech, ale protože kvalita sněhu je obvykle nižší, měkne už před obědem a často jsou na svahu boule z nahrnutého sněhu, pořídil jsem ELAN AMPHIBIO 84 TI FUSION 17/18.

Tak co, kam vyrazíte? 🙂


Další vyběr nejlepších sjezdových liží naleznete na spřáteleném webu recenzer.cz

Ledovce v Rakousku - TOP 9 lyžování na ledovci

Ledovců v Rakousku je hned celá řada. Pokud jste milovníci sněhu a lyžování, užijete si to nejen v hlavní sezóně. Lidí je zde totiž mimo špičku pomálu a sněhu obvykle dostatek. Při současných sněhových podmínkách v ČR i zahraničí je lyžování na ledovci navíc stále častější varianta i v hlavní...

Ledovce v Rakousku - TOP 9 lyžování na ledovci Přečíst celé

Ledovec Kitzsteinhorn u Kaprunu

Kitzsteinhorn je jedním z nejznámějších kopců, ledovců i lyžařských středisek Rakouska. Ve spojení s velmi oblíbenou lokalitou Zell am See/Kaprun je to místo, které byste si neměli nechat uniknout. Léto a zima na Kitzsteinhornu Sezóna na ledovci je opravdu dlouhá – pokud ji nezkrátí koronavirus, obvykle trvá od konce listopadu...

Ledovec Kitzsteinhorn u Kaprunu Přečíst celé

Ledovcové jezero Weissee v Rakousku a vrchol Medelzkopf (2 762 m.n.m.)

V oblasti Hohe Tauern, neboli Vysokých Taurách jsme podnikli několik krásných výletů. Jedním z nich je i výjezd lanovkou k jezeru Weissee a poté výstup na vrchol Medelzkopf ve výšce 2 762 metrů. Na závěr jsme pak z vrcholu Medelzkopf sešli pěšky okolo Weissee a Grünsee až na parkoviště. Kde...

Ledovcové jezero Weissee v Rakousku a vrchol Medelzkopf (2 762 m.n.m.) Přečíst celé

Krkonoše - Černá hora a Jánské Lázně

Černou horu a Jánské Lázně jsme s Petrem prvně navštívili s průmyslovkou na lyžařském výcviku. V zimě se nám tam moc líbilo, a tak jsme se rozhodli do těchto končin vrátit v létě 2016. Černá hora leží ve východních Krkonoších a měří 1 299 m. Najdeme ji jen 3,5 km...

Krkonoše - Černá hora a Jánské Lázně Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru