Při koupi lyžařské bundy není dobré výběr uspěchat. Raději si projděte více obchodů a vyzkoušejte si různé modely. Kvalitní lyžařská bunda není levnou záležitostí a určitě ji budete chtít nosit déle než jednu sezonu.
- Prodyšnost nebo zateplenost
- Velikosti
- Membrána nebo zátěr?
- Vodní sloupec
- Prodyšnost
- Speciální technologie
- Vychytávky lyžařských bund
- Údržba
Prodyšná nebo zateplená bunda?
- Akční lyžař se snadno zahřeje, a proto ocení spíše prodyšnou bundu, která dobře odvede pot od těla. Pokud se více ochladí, stačí, když si pod bundu vezme ještě kvalitní termoprádlo.
- Rekreační a začínající lyžař bude naopak potřebovat zateplenou bundu, která ho dobře zahřeje i při méně fyzicky náročných výkonech.
Jak vybrat správnou velikost?
Bunda nesmí nikde táhnout, škrtit nebo velmi těsně obepínat. Musí umožňovat normální pohyb ve všech směrech a problémem by nemělo být ani ohnutí se k zemi. Bunda však nesmí být moc velká, aby vám z ní zbytečně neunikalo teplo.
Bundu zkoušejte na oblečení, ve kterém budete lyžovat, tedy na termoprádlo a lyžařskou mikinu. Při zkoušení zapněte bundu až po bradu, zvedněte ruce, ohněte se, rozpažte, otáčejte trupem atd. Pokud není žádný z pohybů nějakým způsobem nepříjemný kvůli špatné velikosti nebo střihu bundy, gratulujeme, našli jste správnou velikost.
Membrána nebo zátěr?
- zátěr – speciální vrstva, která se nanáší přímo na tkaninu, brání prosakování vody a zároveň umožňuje odpařování tělesné vlhkosti
- membrána – nepromokavá a prodyšná vrstva, která je buď volně vložená mezi svrchní materiál a podšívku, nebo se spojí s vnějším materiálem pomocí laminace (příjemnější na nošení, nebudete se v ní tolik potit, ale bunda s membránou stojí obvykle více)
Jaký zvolit vodní sloupec?
Pokud nevyznáváte některý z extrémních typů lyžování a v případě, že začne pršet nebo vydatně sněžit, se schováte do restaurace na horký čaj, tak vám bude bohatě stačit vodní sloupec 5 000–8 000 mm. Taková bunda hned nepromokne, ale na celodenní ježdění v dešti stačit nebude.
Já osobně mám bundu Salomon s hodnotami vodní sloupec 20 000 / prodyšnost 20 000 – ta skvěle dýchá a zvládnete jezdit i opravdu nepříjemném počasí.
Petr
Důležité je si pohlídat, aby bunda měla lepené nebo alespoň částečně lepené švy. Pod podlepené švy neprosakuje voda a vy tak vydržíte déle v suchu.
Prodyšnost
U prodyšnosti záleží hlavně na tom, jak moc se na sjezdovce hýbete. Pokud jezdíte pomalejším tempem a často postáváte, v příliš prodyšné bundě vám bude zima. Naopak aktivní lyžaři potřebují více prodyšnou bundu, aby docházelo k dostatečnému odvodu potu od těla.
V našich podmínkách pro běžné rekreační užití doporučujeme prodyšnost 5 000 g/m2/24 hod a více.
Více o vodním sloupci a prodyšnosti jsme psali v článku Vodní sloupec a prodyšnost.
Speciální technologie moderních lyžařských bund
- softshell – perfektně tepelně izoluje, dobrá ochrana proti větru
- climatic membrána – velmi prodyšná a odolná proti vodě a větru
- polarsoft a polartec – fleecové materiály, dobrá tepelná izolace a minimální nasákavost
- micro vlákno – vyrábí se z něho funkční oblečení, antibakteriální vlastnosti
- recco systém – pasivní ochrana v případě zavalení lavinou pro snazší lokalizaci záchranáři
Vychytávky lyžařských bund
- sněhový pás – pod bundu se při pádu nedostane sníh, u některých bund je odepínatelný
- elastický rukáv s otvorem na palec – zahřeje a brání sněhu, aby vnikl do rukávu
- nastavitelné rukávy – možnost utažení rukávů kolem zápěstí, chrání proti větru
- ventilace v podpaží – zvyšuje prodyšnost bundy
- vnitřní a vnější kapsy – kapsa na brýle, telefon, doklady nebo skipas
- voděodolný hlavní zip
- nastavitelná kapuce – možnost stažení nebo odepnutí
- otvor na sluchátka
- reflexní prvky – dobré při snížené viditelnosti
Údržba lyžařské bundy
Než začnete vaši zimní bundu prát, nejprve si důkladně prohlédněte údaje na štítku umístěném nejčastěji na vnitřní straně bundy. Štítek vám poradí, na jakou teplotu bundu prát. Zapomeňte na klasický prací prášek, v drogerii si pořiďte speciální prací prostředek, který zaručí dlouhou životnost a zachování voděodolnosti materiálu.
Bundy je vhodné prát na šetrný program při maximální teplotě 40 °C. Nikdy nepoužívejte aviváž – narušuje strukturu a pevnost vláken.
Péřové bundy je nejlepší prát ručně, např. ve vaně. Po vyprání zavěste bundu na ramínko a nechte ji pomalu okapat a usušit při pokojové teplotě.