Článek přečtete za 4 min.

Kronplatz v italských Dolomitech – stovky kilometrů lyžování na jednom místě

Na Kronplatzu jsme byli snad desetkrát. Dlouhé roky jsme jezdili jen sem – každý rok, s rodiči, bráchou a pár známými. Stejné ubytování, stejná jídla. A bylo to super. Pak jsme se sem vydali i s Maruškou. Mařenka není nejzkušenější lyžařka a zrovna na celé tři dny vyhrazené pro lyžování byla mlha, sněžilo a v nížině pršelo. O tom ale v článku k Benátkám.

Concordia 2000 Kronplatzgipfel

Popis střediska

Kronplatz se nachází v italském údolí Pustertal a je jedním z nejznámějších středisek v Jižním Tyrolsku. V zimě se sem vydává spousta lyžařů, v létě pak turistů a cyklistů. Díky velikosti celého areálu tu ale žádné velké tlačenice jen tak nehrozí.

Pro lyžaře je připraveno 32 lanovek a úctyhodných 119 kilometrů sjezdovek, od mírných modrých až po ty opravdu černé. Asi vůbec nejprudší sjezdovkou je Piculin v odlehlé části střediska.

Osobně mám ze zdejších černých sjezdovek nejraději pět kilometrů dlouhý Sylvester, který vede z vrcholu až dolů k hlavnímu parkovišti. Je opravdu hodně dlouhý a střídají se na něm mírné pasáže s těmi prudkými. Nejlepší jízda je zde dopoledne, když je ještě dobře upravený. Z modrých, nenáročných sjezdovek doporučuji Alpen, která vyniká svou šířkou a zábavným profilem.

Mapa sjezdovek na Kronplatzu

Skipasy Kronplatz

Lyžařské skipasy lze bez problému koupit u všech lanovek v blízkosti parkovišť. Koupit si ho můžete přesně na počet dnů vaší lyžařské dovolené, nejkratší nabízený skipas je půldenní. Ceny se samozřejmě liší podle toho, zda přijedete v hlavní sezoně nebo mimo ni. Ceny jsou srovnatelné s jinými velkými středisky, ale dle mých zkušeností tady za své peníze dostanete o trochu více.

Kompletní informace o cenách naleznete na tomto odkazu: Kronplatz – ceník

Kronplatz - světový pohár ve sjezdu - St. Vigil Erta 2019
Světový pohár ve sjezdu – Erta Kronplatz

Některé lanovky jsou v provozu i v létě. Pokud tedy na Kronplatzu plánujete túru a chcete si ji trochu usnadnit, koukněte na letní ceník.

Počasí Kronplatz

Kronplatz je mezi lyžaři známý slunečným počasím. Navíc vzhledem k rozlehlosti střediska a sjezdovkám orientovaným na všechny světové strany si za pěkného počasí vždy najdete sjezdovku, na kterou krásně svítí sluníčko.

Ale přece jen někdy ten sníh na sjezdovky napadat musí, takže ne každý den v roce je zde zrovna prosluněný. Tak jako všude.

Webkamery Kronplatz

Pokud budete například kvůli špatné předpovědi počasí váhat, zda má smysl nazouvat přezkáče, s rozhodováním vám pomohou webkamery umístěné napříč celým střediskem.

Parkování na Kronplatzu

Pokud se vydáte na Kronplatz, můžete si vybrat, na jaké straně střediska budete chtít den začít. My jsme vzhledem k ubytování vždy začínali na hlavním parkovišti (Riopratino) a je to asi ta nejlepší možnost, s parkováním by tu díky obrovským parkovištím problém být neměl. Zaparkovat ale můžete i v obci Casola u sjezdovky Olang, nebo o 8 kilometrů dále u sjezdovky Furcia. Další možností je obec Percha, kde sjezdovka končí u vlakové zastávky.

Pak tu máme ještě odlehlou část celého areálu – zastavit jde buď ve větší obci St. Vigil nebo v obci Piccolino, u nejprudší sjezdovky Piculin, což je nejvzdálenější možný bod od hlavního vrcholu celého střediska.

Ubytování – *** Hotel Am Anger

Všechny naše návštěvy jsme spojili s ubytováním v hotelu Am Anger, který je oceněn třemi hvězdičkami. Hotel leží v malé vesnici Stefansdorf, Santo Stefano, kde toho příliš k vidění není. Hned nad hotelem je kostel a dále tu najdete jen kravín s pár kravami ve středu obce a malý konzum. Nijak moc to ale nevadí, protože po celodenní lyžovačce se vám už stejně nikam chtít nebude. Velkou výhodou je především to, že na parkoviště Kronplatzu to odsud je asi jen 1,5 kilometru.

Nesmím zapomenout ani na mé nejoblíbenější chvíle zde – chvíle strávené v jídelně. U snídaně si každý vybere to, co má rád, a večeře o čtyřech chodech také stojí za to. Začíná se zeleninkou dle vlastního výběru, následuje těstovinový předkrm, pak hlavní chod a nakonec přijde na řadu dezert. Jídla se tu točí stále dokola, což je pro mě ale spíše výhoda, protože vždy vím, na co se těšit a že to bude skvělé. 

Hodnocení na Google

Jakub K.: Perfektní lyžařské středisko s velkým množstvím sjezdovek všech kategorií. Sjezdovky jsou široké, většinou dost dlouhé. Jediná nevýhoda je snad to, že většina lanovek je kabinových, takže člověk si musí co chvíli sundávat lyže. Je zde ale i dost sedačkových lanovek. Fronty jsou vždy maximálně na pár minut.

Šárka G.: Moc hezké lyžařské středisko, možnost výběru z několika desítek tratí podle výkonnosti, lanovky super, akorát po čase už máme toho sundavání a nandavání lyží až po krk (kabinkové lanovky). Jídlo a pití je dražší, ale co bychom v tak velkém a turisticky oblíbeném lyžařském středisku čekali ????. Je zde i několik parků pro děti, slalom snowpark… Za nás určitě 5 ⭐.
V. R.: Velké středisko pro náročné. Doporučuji jezdit mimo sezónu, ale i v nejvyšší sezoně se při velkém výběru sjezdovek po ranní špičce množství lidí rozjede po okolí.

Cestování v Itálii a po dalších horách

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top