Hlavní obrázek

Seiser Alm – túra

Vysokohorská pastvina Seiser Alm láká ročně stovky turistů. Nejoblíbenějším místem je jednoznačně vyhlídka na vrcholy Sassolungo – Belvedere dell´Alpe di Siusi. Jak se na vyhlídku dostat?

  1. Od 9:00 do 17:00 hodin jezdí na Seiser Alm lanovky nebo autobusy. Pro auta je již silnice zavřená. Od lanovky ve vesničce Compatsch je to k hlavnímu vyhlídkovému místu – Belvedere dell´Alpe di Siusi asi hodina chůze.
  1. Před 9:00 ráno a po 17:00 odpoledne můžete na parkoviště v Compatsch vyjet autem a na vyhlídku dojít pěšky. Parkování na parkovišti v Compatsch stojí 20 Euro na den. Pozor, autem můžete odjet zase až po 17. hodině.
  1. Třetí možnost jsme zvolili my a to výšlap od našeho hotelu až k vyhlídkovému místu na Seiser Alm bez jakéhokoliv placení.

Kudy vedla naše trasa

Na vysokohorskou pastvinu Seiser Alm jsme se vydali přímo z našeho ubytování Villa Panna na kopci Monte Pana nad městem Santa Cristina Val Gardena. 

Většina turistů sem ale míří z parkoviště ve vesničce Compatsch.

Od hotelu po červené turistické stezce (značení v Mapy.cz) přes ohradu s kravami až na Saltrii. Ze Saltrie po stezce číslo 30 až do vesničky Compatsch. Z Compatsch zpět k turistickému rozcestníku Kastelruth a odtud po cyklostezce číslo 2. MTB Panoramatour k populárnímu spotu, kde všichni fotí známé vrcholky Sassolungo.

Následovala příjemná zastávka na oběd v chatě Schguaguler Schweige a následně cesta zpět do Santa Cristiny po stezce pojmenované Dolomites UNESCO Geotreil (4). 

  • celková délka túry: 23,7 km
  • převýšení: 830 metrů
  • časová náročnost: 6 – 8 hodin
  • doporučené vybavení: pevná obuv, turistické hole nejsou potřeba

Vysokohorská pastvina Seiser Alm

Vysokohorská pastvina Seiser Alm leží v nadmořské výšce 1 850 – 2 350 m. n. m. Jde o jedno z nejvíce prosluněných míst v Alpách (sluneční paprsky září až 310 dní v roce). Rozloha této pastviny je 7 x 8 km – největší náhorní pastvina v Evropě.

Lokalita je velice oblíbená v zimě, nachází se zde 60 km sjezdovek, snowpark King Laurin, 60 km běžeckých tras a sáňkařské dráhy.

V létě Seiser Alm láká hlavně nadšence do turistiky a není divu. Na výběr je z desítek turistických tras různé náročnosti.

Díky své nadmořské výšce je pastvina často využívaná pro výškový trénink sportovců a jejich letní přípravu.

Compatsch

V malém městečku Compatsch najdete vše co potřebujete – ubytování, restaurace, kavárnu, obchody se sportovním vybavením, obchod s potravinami a půjčovnu elektrokol.

Také proto je Compatsch takovým centrem celé vysokohorské pastviny.

Tipy na výlety v Dolomitech

Štíty Sassolung a Passo Sella - túra

Štíty Sassolungo s nejvyšším vrcholem Sassolungo (3 181 metrů) patří k nejkrásnějším místům v italských Dolomitech. My se rozhodli tyto horské velikány obejít po krásné turistické stezce. Začátek túry Výchozím bodem na túru okolo štítů Sassolungo pro nás bylo naše ubytování Villa Monte Pana nad městem Santa Cristina. Nejdříve se...

Štíty Sassolung a Passo Sella - túra Přečíst celé

Cinque Torri Dolomity

Cinque Torri neboli pět věží je skalní útvar ležící v Dolomitech mezi průsmykem Falzarego a oblíbeným střediskem Cortina d´Ampezzo. K vrcholkům se lze dostat lanovkou nebo pěšky. Parkování Cinque Torri Parkovali jsme na parkovišti u lanovky Seggiovia 5 Torri zdarma. K Cinque Torri lanovkou Původně jsme se měli k Cinque...

Cinque Torri Dolomity Přečíst celé

Túra na Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime je často považováno za symbol italských Dolomit. I přesto, že je toto místo často navštěvované turisty, nechybělo ani na našem seznamu. Túra měřila 16 km a zabrala nám 4,5 hodiny. Parkování u Lago di Misurina Jako výchozí pozici na túru k Tre Cime jsme si vybrali parkoviště u...

Túra na Tre Cime di Lavaredo Přečíst celé

Kronplatz v italských Dolomitech - v zimě i v létě

Na Kronplatzu jsme byli snad desetkrát. Dlouhé roky jsme jezdili jen sem – každý rok, s rodiči, bráchou a pár známými. Stejné ubytování, stejná jídla. A bylo to super. Pak jsme se sem vydali i s Maruškou. Mařenka není nejzkušenější lyžařka a zrovna na celé tři dny vyhrazené pro lyžování...

Kronplatz v italských Dolomitech - v zimě i v létě Přečíst celé

Bruneck - hrad, město a muzeum špeku

Bruneck je třetím největším městem v Jižním Tyrolsku. Město bylo založeno v roce 1256 a dnes zde žije více jak 15 000 obyvatel. Při cestách po Dolomitech na toto město určitě narazíte, udělejte si tady krátkou zastávku a zajděte třeba do muzea špeku nebo na hrad. Parkování v Brunecku Ve...

Bruneck - hrad, město a muzeum špeku Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru