Hlavní obrázek

Cestování v době koronavirové a jak se chránit

Na začátku roku 2020 se cestování téměř ze dne na den proměnilo k obrazu, který jsme za naši cestovatelskou kariéru nezažili. Během 14 dní se od uzavření jednoho lyžařského areálu v Itálii zavřely svahy v celých Alpách; země zakázali vycestovávat a v některých lokalitách vznikla dokonce karanténa na okresy nebo určité perimetry od centra obcí. Takový byl nástup koronaviru COVID-19.

Plány, které nám zhatil zákaz cestování

Rok 2020 měl být pro naše cestovatelské srdíčko opravdu výživný. V plánu jsme měli hned čtyři zahraniční dovolené, dokonce do dvou nových, dříve nenavštívených, zemí.

Začalo to Londýnem, kde jsme měli koupené letenky, jízdenky na vlak z letiště a zpět, ubytování a vstupenky do muzea Harryho Pottera. Věřte nebo ne, ale jen vyřízení vrácení peněz zabralo více času, než dohledání a nákup. To byla dovolená na duben.

V květnu měla Maruška letět s mamkou do Říma, jako dárek k 60 narozeninám. O tom, že se nepoletí, bylo jasno už při rušení první dovolené do Londýna. Co skončila první 30 denní karanténa, nastoupila další, Itálie se uzavřela a bylo. Zde byly zakoupené letenky a ubytování – za letenky jsme dostali voucher.

S Rakouskem to v srpnu vypadalo také bledě, ale nakonec se nám povedlo vycestovat a prozkoumat nová i již objevená místa. A byla to paráda!

Krávy

No a Zéland?

To by bylo, aby bylo. V rámci jedné letenky jsme měli nakoupené cesty Praha-Dubaj a Dubaj (přes Bali) – Nový Zéland. A právě druhou z letenek z letiště DXB na AKL nám zrušili. Je září 2020 a NZ neotevřel hranice ani pro Australany, natož pak pro Evropany. Zažádali jsme tedy o refundaci – přeložení letenek za 60 000 Kč na příští rok je dost riskantní a to i přesto, že se jedná o letenky s Emirates.

A u Zélandu se nám nepoštěstilo ještě jednou. Nejen, že nepoletíme vůbec, ale možná nám unikne i let s A380, která se právě kvůli téhle situaci do oblak podívá méně a méně, nakonec ji vystřídá menší A350. A to je nuda, protože to největší dopravní letadlo prostě musíme ještě zkusit!

Thai Airways Boeing 747-400
Boeing 747-400 do Thajska

Koronavirus nás nezastaví!

Nejsme blázni, kteří by se snažili vycestovat za každou cenu. Zkrátka si zahraniční dovolené vynahradíme jindy. Naštěstí se dá cestovat u nás po ČR. 🙂 

Zvládli jsme hned několik kratších výletů – na Zelenou horu k Nepomuku, na víkend na Ještěd a Tiské stěny, do Jižních Čech, Rabí nebo do Mariánských lázní. A snad ještě zvládneme Jižní Moravu. 🙂 

Rabí

Jak se chránit?

Roušky jsou opruz, ale není třeba si hrát na hrdiny. Na Facebooku se objevuje mnoho pyšných lidí, kteří chodí do Lidlu bez roušky a klepou si na hruď, jak na ně lidi koukají s podivem. Tak prázdný a zbytečný život nemáme.

Když cestujeme, máme s sebou roušku – ať už jednorázovou, nebo nově také kousek z nanovláken. Díky spolupráci máme také možnost otestovat antivirový šátek od nanoSPACE. V horkých dnech je v šátku poměrně horko, ale na podzim a v zimě je to super věc. Brýle se vám budou mlžit i tak, ale ochrana vás i okolí je o poznání vyšší.

Šátek lze prát na 40 stupňů v pračce, díky drátku na nose neleze dolu a je k dostání v několika designech, mimo jiné s potiskem F*CK COVID.

nanoSPACE antivirové nano šátky

Kromě ochrany na nos a pusu používáme dezinfekce na ruce a snažíme se vyhýbat (vcelku zdárně) městské hromadné dopravě. Jinak v tom nic není a víc s tím neuděláme.

Co plánujeme na rok 2021

Pokud vše půjde dobře, rádi bychom se na konci roku podívali na ten Nový Zéland – cca na měsíc, což bude hned po 18denním Thajsku nejdelší dovolená v životě.

Kromě toho jsou zde plány právě pro nyní zrušený Londýn, italské Dolomity, Budepešť vlakem, Rakousko a z naší vlasti pravděpodobně Beskydy. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. 🙂

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru